Čtvrteční schůzka prezidenta Miloše Zemana s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem kvůli odvolání ministra kultury Antonína Staňka na zámku v Lánech skončila bez výsledku. Prezident se s oběma politiky pouze dohodl, že se znovu sejdou 12. července.

Hamáček se proto chystá svolat předsednictvo ČSSD. Termín přizpůsobí tomu, aby se na něj mohlo dostavit co nejvíc členů, mohlo by se sejít kolem 15. července. O svém návrhu pro další postup má jasno, plánuje postupovat podle koaliční smlouvy. Před případnou demisí ministrů ČSSD by předcházelo dohodovací řízení, řekl.

"Ve vládě, která se označuje jako protikorupční, by neměl být odvoláván ministr za to, že odhalil korupci ve svém resortu," uvedl stanovisko Zemana na svém facebooku mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Babiš doufá v to, že se ještě podaří najít řešení, které zachová vládu. "Představuji si, že se domluvíme, aby byli všichni spokojeni, aby vláda mohla pokračovat," řekl Babiš. Podle Hamáčka je jediným řešením, že funkci ministra kultury bude zastávat člověk, kterého v ní chce ČSSD.

Premiér Babiš podle vlastních slov věří, že se nakonec s prezidentem dohodnou a k požadované změně ve vládním kabinetu nakonec dojde. Šéf sociální demokracie Hamáček naopak  po čtvrteční schůzce oznámil, že "je po dnešku méně optimistický".

"Mrzí mě, že pan premiér Babiš pana prezidenta nepřesvědčil. V této situaci je svolání předsednictva ČSSD správný krok a debata o odchodu z vlády je zcela na místě. Situace kolem demise ministra Staňka nepřipouští žádné alternativní interpretace ústavy," řekl k situaci předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka. 

Sociální demokracie chce, aby Staňka nahradil místopředseda strany Michal Šmarda. Odvoláním Staňka ČSSD podmiňuje své setrvání v menšinové vládě s hnutím ANO.

Ministr Staněk oznámil rezignaci 15. května s tím, že ji podává k poslednímu květnu. Prezident ale tuto rezignaci nepřijal. Zároveň zatím nevyhověl žádosti premiéra, který mu 31. května navrhl, aby místo Staňka jmenoval právě Michala Šmardu.

"Za sebe musím říct, že součástí toho problému je pan Staněk. Jeho chování je naprosto nepřijatelné. Dostal jasný povel od předsedy, že má odstoupit, tak má zahodit pero, vyklidit kancelář a odejít z ministerstva. A ne tam dál šaškovat a hrát si na ministra. Kdyby odešel, tak to musí řešit premiér i prezident úplně jinak, než když si tam nadále hraje na ministra. Ten člověk je naprosto neloajální vůči straně," komentuje situaci předseda pražské ČSSD a člen předsednictva strany Petr Pavlík. Staněk na ministerstvu úřaduje v běžném režimu.

V sociální demokracii sílí hlasy volající po odchodu z vlády. Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček oznámil, že je připravený podat demisi. Tomu, že Zeman splní svou ústavní povinnost, nevěří ani místopředseda senátu Milan Štěch. "Zeman hrubě porušuje ústavu nekonáním k návrhu na odvolání a jmenování ministra kultury. Babiš je nečinný při obraně ústavnosti odmítáním kompetenční žaloby k Ústavnímu soudu. ČSSD by měla okamžitě odejít z vlády, má-li sebeúctu. Senát by měl urychleně schválit ústavní žalobu na prezidenta," napsal na Twitteru další senátor za ČSSD Jiří Dienstbier. 

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v rozhovorech pro Český rozhlas Plus a týdeník Respekt uvedl, že nečinnost prezidenta, který ani po měsíci nerozhodl o návrhu premiéra na odvolání ministra kultury, není podle něj v souladu s ústavním pořádkem. Pokud předseda vlády navrhne odvolat ministra, česká ústava nedává prezidentovi žádný prostor k vyjednávání či zvažování pro a proti – hlava státu má povinnost takovému návrhu vyhovět, a to bez zbytečného odkladu. "To není založení pravomoci prezidenta, to je založení povinnosti prezidenta," poznamenal Rychetský k příslušnému článku ústavy.

Zatímco demisi ministra prezident republiky přijmout nemusí, což se v případě Staňkovy rezignace také stalo, návrh na odvolání ministra podle Rychetského i podle ústavních právníků přijmout musí. "Absolutním pánem vlády je premiér a premiér má, dá se říci, neomezenou kompetenci, koho si prostřednictvím prezidenta do vlády nominuje a koho prostřednictvím prezidenta z vlády odstraní," zdůraznil šéf Ústavního soudu takzvaný kancléřský princip české ústavy.

"Vím, že je (Zeman) nečinný... A ta nečinnost není v souladu s ústavním pořádkem," řekl Rychetský v rozhlase. Právě fakt, že ústava neukládá v této věci prezidentovi žádnou lhůtu, čím argumentuje Zeman, podle Rychetského znamená, že hlava státu nemá prostor pro úvahy a má tuto povinnost splnit bez zbytečného odkladu. "V tomto bodě je ústava nekompromisní," dodal.

Andrej Babiš a Jan Hamáček po jednání s prezidentem Zemanem

Andrej Babiš a Jan Hamáček po jednání s prezidentem Zemanem