Tomáš Drmola, dnes už bývalý náměstek Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), podle informací HN napsal na konci října - těsně před svým vynuceným odchodem - dopis na rozloučenou ministru dopravy Danu Ťokovi (ANO) a členům správní rady SŽDC. Vyzdvihuje v něm úspěchy, které jím řízený a nyní již zrušený úsek správy majetku v posledních týdnech zaznamenal. Nejvíce prostoru Drmola věnuje "zabránění privatizace" bývalého objektu České pošty v těsném sousedství historické Fantovy budovy pražského hlavního nádraží.

Zmíněný objekt stojící podél magistrály ve Wilsonově ulici na začátku letošního srpna odprodala pošta za 28 milionů korun (bez DPH) právě SŽDC. O budovu byl ale zájem i ze strany dalších subjektů. Drmola - o jehož konci bylo rozhodnuto na konci srpna - v dopise nepřímo naznačuje, že se stal obětí tlaku jistých "developerských a lobbistických skupin", které cenný prostor v centru města údajně chtěly získat pro sebe.

"Jedná se o poslední a jedinou plochu v celém obvodu pražského hlavního nádraží devolopery dosud nezastavěnou, na které je možné železniční infrastrukturu ještě rozvíjet," podotýká muž, kterého do SŽDC před čtyřmi lety přivedl bývalý ministr dopravy za ANO Antonín Prachař a který měl i mnohaletý blízký vztah s druhým mužem hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem.

Kdo měl převod bývalé pošty na SŽDC blokovat a na koho chtěl Drmola ukázat, ale není jasné. Na dotaz HN sice bývalý náměstek nepopřel, že zmíněný dopis svým nadřízeným napsal, odmítl ale k pozadí realitního obchodu říci cokoliv bližšího. Vyslovil jen názor, že "někoho strašně moc naštval".

Chceme jen stomatologickou kliniku

Podle mluvčího České pošty Matyáše Vitíka o budovu projevilo ze státních subjektů zájem ještě Generální ředitelství cel, které zažádalo o bezúplatný převod. Ze soukromníků to byla firma Mr. Medic, což je současný nájemce objektu. Ta budovu kompletně zrekonstruovala a provozuje v ní stomatologickou kliniku v rámci pražské zdravotnické skupiny Care Medico. Pošta ale dala přednost státnímu zájemci, tak jak jí to ukládá i zákon.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Dále se dočtete, že o budovu má zájem i developerská skupina Penta a jakou roli v kauze hrál poradce Vojtěcha Filipa.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se