Předseda horní komory parlamentu by podle nepsaných pravidel měl být z nejpočetnějšího senátorského klubu. Ten nyní mají Starostové a nezávislí. Čísla se ale ještě mohou změnit s tím, ke kterému klubu se rozhodnou připojit dosud nezařazení senátoři. O předsedovi Senátu budou STAN v pondělí jednat s dalšími nejsilnějšími stranami - s občanskými demokraty a lidovci.

Hnutí Starostové a nezávislí mělo třináct senátorů, po víkendových volbách se jejich počet zvýšil na sedmnáct. Těsně za nimi je ODS, která obsadila šestnáct z 81 senátních křesel, a lidovci s celkem patnácti zástupci. Všechny frakce ale vedou jednání s nově zvolenými nezávislými senátory o tom, za jakých podmínek by do jejich klubů vstoupili. Nyní bude záležet na tom, ke kterému klubu se připojí nováčci v Senátu, například i prezidentští kandidáti Pavel Fischer a Marek Hilšer. 

Podle informací Aktuálně.cz by Starostové a nezávislí mohli nominovat ředitele pražského Gymnázia Jana Keplera Jiřího Růžičku. Podporu by ale také mohl získat bývalý starosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart.

Za ODS by mohl mít šanci znovuzvolený senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera. Pokud by ho ODS navrhla na předsedu, byla by to pro něj "obrovská čest, ale není to nic, bez čeho bych nemohl žít", uvedl Kubera v televizi Prima. Rozhodnutí, že už nebude usilovat o křeslo primátora Teplic, s možnou kandidaturou na šéfa Senátu nesouvisí - rozhodl se už mnohem dřív. Předseda ODS Petr Fiala ale jeho nominaci zatím nepotvrdil.

Rozhodnutí ještě nejsou ani lidovci. Nominovaný by mohl být například bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl, který by o křeslo předsedy horní komory stál.

Všechny tři nejsilnější strany se shodují na tom, že by budoucí předseda měl například být názorovým oponentem prezidenta Miloše Zemana, co se týká zahraniční politiky. "Šéf Senátu by měl zastávat jasně opoziční stanoviska k proruské politice hradu," řekl předseda STAN Petr Gazdík.

Předsedou Senátu je momentálně Milan Štěch z ČSSD. Strana má ale po volbách v horní komoře třináct zástupců, je tak nepravděpodobné, že by křeslo obhájil.