Druhé menšinové vládě šéfa hnutí ANO Andreje Babiše se podařilo získat důvěru Poslanecké sněmovny. Koalice ANO a sociální demokracie, která má dohromady 93 poslanců, získala také hlasy KSČM. Pro důvěru vlády hlasovalo 105 ze 196 přítomných poslanců. Na schůzi chyběl mimo jiné poslanec za ČSSD Milan Chovanec, ale také komunista Zdeněk Ondráček. Poprvé od roku 1989 bude Česku vládnout kabinet s podporou komunistů.
On-line reportáž
Važení čtenáři, po celý den pro vás budeme sledovat dění kolem vlády hnutí ANO a sociální demokracie s podporou komunistů. Schůze Poslanecké sněmovny k hlasování o důvěře druhé vládě Andreje Babiše bude zahájena v 9:00.
Druhá menšinová vláda Andreje Babiše ve středu s největší pravděpodobností získá důvěru sněmovny. Hned v několika ohledech to bude historický moment, píše v komentáři Petr Honzejk.
Především: samostatné Česko bude mít první kabinet stojící na aktivní podpoře nereformovaných komunistů. Tím definitivně padne poslední velké tabu polistopadové politiky.
Poprvé také nastoupí do funkce vláda v nekompletním složení. Chybí v ní hned dva plnohodnotní ministři − zahraničí a spravedlnosti.
A poprvé se premiérem s důvěrou sněmovny stane člověk, který je evidovaným agentem StB. A který má navíc na krku trestní stíhání.
Andrej Babiš uvedl do funkce nového ministra spravedlnosti. Stal se jím Jan Kněžínek. U slavnostního aktu asistovala i Taťána Malá.
Premiér @AndrejBabis do funkce uvedl nového ministra spravedlnosti Jana Kněžínka.
— MSp ČR (@SpravedlnostCZ) July 11, 2018
📷@strakovka pic.twitter.com/BMvYKq70Wm
Pojďme si to ještě jednou shrnout 👇🏻 #vladanarodnihanby pic.twitter.com/BSH8b3fY68
— KDU-ČSL (@kducsl) July 11, 2018
Dotace pro sebe
— TOP 09 (@TOP09cz) July 11, 2018
Firmy z vašeho svěřeneckého fondu jsou jedni z největších příjemců státních dotací. A vy o těch dotacích rozhodujete.
Co víc si přát?#procNE pic.twitter.com/8csQ0zDGfg
Z řad koalice ANO a ČSSD bude na dnešním jednání sněmovny o vyslovení důvěry menšinové vládě zcela jistě chybět poslanec ANO Jiří Mašek. Omluvil se z celého tohoto týdne předpokládaného jednání dolní komory, tedy od pondělí do pátku, a to z rodinných důvodů.
Mašek je podle informací z klubu nejsilnějšího sněmovního uskupení v Austrálii. Pobyt si prý kupoval zhruba před rokem, kdy ještě ani nevěděl, že se stane poslancem.
Jednání Poslanecké sněmovny k hlasování o důvěře vládě šéfa hnutí ANO Andreje Babiše začne v 9:20. Původně bylo zahájení schůze naplánováno na 9:00.
Časová osa: Poprvé od roku 1989 bude mít Česko vládu, která bude závislá na podpoře komunistů. Pro KSČM to znamená důležitý milník.
Po sametové revoluci se komunisté odmítli úplně zříci své totalitní ideologie a ocitli se kvůli tomu v izolaci.
Ostatní strany s nimi většinou nechtěly otevřeně spolupracovat, především na celostátní úrovni. Komunistům se ale dařilo postupně prolamovat bariéry.
Ačkoli z loňských voleb vyšla strana silně oslabená, výsledné rozložení politických sil z ní učinilo vítaného partnera pro premiéra Andreje Babiše.
Odpůrkyně vlády premiéra Andreje Babiše rozdávaly u Poslanecké sněmovny koblihy s komunistickým symbolem těm poslancům, kteří budou hlasovat pro vyslovení důvěry vládě, trikolory pak těm, kdo budou hlasovat opačně.
Místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) zahájil jednání.
Z jednání sněmovny se z osobních důvodů omluvil bývalý ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).
Nechybělo mnoho a koalice hnutí ANO a ČSSD se mohla rozpadnout ještě před středečním hlasováním o důvěře druhému kabinetu premiéra Andreje Babiše. Vládní krize by se tak protáhla o další týdny či měsíce. Důvodem bylo původní rozhodnutí Babiše vést resort spravedlnosti, což rozzlobilo část poslaneckého klubu sociální demokracie. Někteří její zákonodárci byli dokonce podle informací HN připraveni pro kabinet nezvednout ruku.
Prezident Miloš Zeman už dorazil do Poslanecké sněmovny. Za několik minut by měl se svým projevem vystoupit před zákonodárci.
"O programovém prohlášení vlády," odpověděl Zeman na otázku, o čem jeho projev bude.
Hanba Zeman, zaznělo při příjezdu prezidenta. Naprosto s vami souhlasim, odvětil ironicky prezident... A následovalo vítáni šéfem sněmovny. pic.twitter.com/WWdlC2KHup
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) July 11, 2018
Prezident Miloš Zeman dorazil k řečnickému pultíku.
Zeman byl podle svých slov k projevu vyzván zástupci hnutí ANO, ČSSD a KSČM.
"Je povinností každého prezidenta, aby podpořil vládu, již předtím jmenoval," začal svůj projev před poslanci Zeman.
"Vítám investiční program," přešel Zeman k první části svého projevu, v němž se věnuje programovému prohlášení vlády. "Dal bych na první místo ochranu kulturních památek, které se nám někdy rozpadají pod rukama, ale to je subjektivní preference," dodal. "Páteř investičních programů vidím ve dvou oblastech - v oblasti infrastruktury a v oblasti energetiky," prohlásil Zeman.
Zeman také znovu vychválil kanál Dunaj-Odra-Labe. "Tato stavba projektovaná na patnáct let se snad konečně zrealizuje," řekl Zeman.
"Není tam jasná odpověď na otázku, kde na to vezmeme peníze," zahájil Zeman druhou část projevu, ve kterém programové prohlášení vlády podrobuje kritice.
"Jsou obrovské zdroje v šetření, úsporách, v boji proti plýtvání, tato ekonomika a tato společnost je nesmírně plýtvavá," nastínil Zeman, odkud by se na investice mohly uvolnit finanční zdroje. "48 miliard ročně vyhazujeme na podporu obnovitelných zdrojů," uvedl prezident.
Dále by se podle něj mělo šetřit na výdajích za státní úředníky.
"Naše milovaná Evropská unie se rozhodla zvyšovat podíl obnovitelným zdrojům. Nemám nic proti obnovitelným zdrojům, pokud nejsou dotovány, dokonce neúměrně dotovány. A to právě obnovitelné zdroje, zejména zdroje solární, jsou," kritizoval Zeman.
Rozpočet by měl být vyrovnaný, tvrdí pan prezident. Od roku 1998 do 2002 měl šanci ukázat, jak se to dělá. Trochu to rostlo. pic.twitter.com/QKbXMds6oV
— Jakub Zelenka (@jakubzelenka) July 11, 2018
V jednacím sále při projevu prezidenta nesedím, stejně jako kolegové z @TOP09cz . Vyjádření podpory prezidenta republiky vládě s (ne)přímou účastí komunistů nechci být přítomen.
— Vlastimil Válek (@vlvalek) July 11, 2018
Miloš Zeman odešel od řečnického pultu, kde ho nahradil premiér Andrej Babiš.
Milan Chovanec řekl, že vládu v hlasování o důvěře nepodpoří kvůli svému svědomí. Vadí mu podpora KSČM, kritizuje podmínky vyjednané ČSSD s ANO.
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš právě požádal sněmovnu o důvěru. Poslance nyní seznamuje s vládním programem. Mezi programové priority podle Babiše patří důchodová refroma, digitální Česko nebo boj za české zájmy v EU.
Během projevu prezidenta všichni členové vlády poslouchali s výjimkou jednoho - šéfa ČSSD a ministra vnitra Jana Hamáčka. Ten posílal sms jako o život... Není divu - vypadá to, že dva jeho poslanci nechtějí zvednout pro vládu ruku. Přemluví je přes mobilní telefon?
Prezident opouští jednací sin sněmovny po svém projevu... “Žádný šrapnel,” říká mu ohledne projevu šéf sněmovny Radek Vondráček. pic.twitter.com/fuxsPHjc5a
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) July 11, 2018
Projev Miloše Zemana ve Sněmovně: jen zopakoval své dobře známé názory (třeba na vodní kanál), ale marně pátrám, jak podpořil vládu. Je mi líto, nebylo to poznat.
— Petr Gazdík (@petrgazdik) July 11, 2018
Včera jsem oznámil poslaneckému klubu ČSSD, že nemohu podpořit dnešní hlasování o důvěře nové vládě České republiky. Důvodem je poslanecký slib, v němž jsem slíbil, že budu svůj mandát vykonávat "podle svého nejlepšího vědomí a svědomí". Svědomí je ryze individuální záležitosti a nelze jej podřídit kolektivnímu rozhodnutí. Je v zásadním konfliktu s mým svědomím, abych dnes umožnil vznik této vlády, kde sociální demokraté mají hrát nedůstojnou roli fíkového listu. Poslední měsíce jsem převážně mlčel a nechával novému vedení sociální demokracie prostor a čas. Bohužel, výsledky se nedostavily. Couvli jsme ze všech svých zásadních prohlášení. Zisk ministerstva vnitra nemohu, i jako bývalý ministr vnitra, považovat za úspěch, za nějž je (jako jediný!) dnes vydáván. Vládu nakonec netvoří ani těch pět sociálních demokratů, o nichž se hlasovalo ve stranickém referendu! A to se navrch tváříme, že jsme v obsazování vládních postů suverénní a že nám do toho nikdo nemluví.
A stejně alibisticky děláme, že nevidíme, když hnutí ANO podepisuje toleranční patent s komunisty. Bohumínské usnesení totiž dosud nikdo nezrušil. Nesouhlasím s argumentem, že ČSSD vstupem do problematické vlády zabrání nástupu ještě horších sil. Nikde nevidím dojednané mechanismy, jak tomu lze opravdu reálně zabránit. Mám obavu, že budeme jen směšnou chytrou horákyní české politiky, jež obutá-neobutá a oblečená-neoblečená kráčí do strašidelného zámku, kde na ni žádný ženich nečeká. V tomto názoru nejsem osamocen. Stejně smýšlí i sociální demokraté v Plzeňském kraji, kteří mne zvolili za lídra kandidátky do Poslanecké sněmovny. Proto v referendu tuto vládu odmítli, a proto mne vyzvali, ať ji nepodpořím. Můj dědeček byl po roce 1948 v podobné situaci. Jako sociálnědemokratický poslanec nesouhlasil s vynuceným sloučením s komunisty. Byl vystaven řadě postihů, ale zachoval si v této věci čistý štít. Moje rozhodnutí je hluboce osobní a rozumím tomu, že se s ním nemusí ztotožnit nikdo jiný z našeho poslaneckého klubu. Nesleduji tím žádnou skrytou politickou strategii. Jsem připraven na všechny důsledky, jež to může vůči mé osobě z různých směrů vyvolat. Přesto, a právě proto, nebudu pro tuto vládu dnes hlasovat.
Na hlasování o důvěře vládě chybí dva poslanci ČSSD. Exministr vnitra Milan Chovanec se omluvil a pro vládu ruku nezvedne kvůli svědomí. Roman Sklenák má kvůli zdravotním důvodům dorazit až v poledne.
ČSSD chybí dva poslanci. @Milan_Chovanec a @RSklenak. pic.twitter.com/04uEBrF508
— Kateřina Frouzová (@KaterinaFrouz) 11. července 2018
"Potřebujeme navyšovat tam, kde jsou nejnižší platy," zdůraznil Babiš s tím, že se jedná zejména o školství nebo kulturu. Zároveň odmítl plošné navyšování platů, které podle něj nevyřeší situaci podfinancovaných pozic.
M.Zeman v projevu ve Sněmovně mimo jiné kritizoval deficit rozpočtu v době růstu, nárůst počtu byrokratů a podporu obnovitelných zdrojů energie. V tomto s prezidentem vzácně souhlasím, ale co více charakterizuje politiku a podnikání A. Babiše? I proto budu hlasovat proti vládě.
— Jan Skopeček (@Jan_Skopecek) July 11, 2018
Ministr vnitra, ministr zahraničí, vicepremiér a ještě šéf ČSSD, to vše je teď Jan Hamáček. Během léta by měl zvládnout řídit dva důležité resorty najednou a ještě uklidnit situaci ve své straně, která si není jistá, jestli si chce, nebo nechce stát za tím, že by měl být Miroslav Poche jmenován ministrem zahraničí.
"Naše členství v Evropské unii nemá alternativu," představil Andrej Babiš zahraniční program své nové vlády. "My budeme v Evropské unii aktivní, proto jsme také spěchali na první evropský summit 14. prosince," připomněl Babiš svůj první menšinový kabinet.
Vláda ještě nezískala důvěru a zástupci ANO i ČSSD již porušili koaliční smlouvu. Podle ní měly obě strany zajistit, že na hlasování o důvěře dorazí všichni jejich poslanci.
Babiš zdůraznil důležitost obrany a NATO. "Slibujeme, že budeme navyšovat naše výdaje na obranu, jak jsme se zavázali. Myslím, že to děláme," dodal.
Aktivisté ze skupiny AUVA na dnešní odpoledne svolávají proti vládě demonstraci. Dav by se měl sejít vedle budovy Poslanecké sněmovny, kde bude kabinet žádat o důvěru. "Celá demonstrace bude živelná a velmi hlasitá, berte s sebou píšťalky a jiné hlasité nástroje," uvádí AUVA na Facebooku.
Jana Hamáčka, který se stal vicepremiérem, ve vedení Poslanecké sněmovny nahradil poslanec Tomáš Hanzel (ČSSD). Hanzela na post místopředsedy sněmovny volilo 100 poslanců ze 174 hlasujících, ve včerejším tajném hlasování neměl protikandidáta. Ke zvolení bylo nutných 88 hlasů.
Prvním místopředsedou je nyní Vojtěch Filip (KSČM).
Podle Babiše Česká republika směřuje k naplňování závazku NATO, podle něhož by členské země měly na armádu vydávat dvě procenta svého HDP. "Jsme připraveni navyšovat prostředky. Samozřejmě jsme se zavázali ke dvěma procentům, ale myslím, že je důležité mít vizi a říct 'ano, my to chceme dosáhnout a kdy'. Naše HDP roste, trendově jsme na tom dobře," uvedl premiér.
Předsedu ČSSD Jana Hamáčka osobně zklamalo, že jeho předchůdce v pozici lídra strany Milan Chovanec při hlasování sněmovny nebude respektovat výsledky vnitrostranického referenda ČSSD a nepodpoří vládu. Referendum by podle něj mělo být nadřazené osobním zájmům.
Další poslanci ČSSD označili Chovancovo rozhodnutí za legální či realitu. "Nepopírám, že mám podobné pohnutky. Nicméně si natolik vážím Honzy Hamáčka, že přes své hluboké přesvědčení pro vládu hlasovat budu," uvedl poslanec Ondřej Veselý, zvolený za Jihočeský kraj.
V Plzni se v pondělí sešel mimořádný krajský výkonný výbor ČSSD, který Chovancovi doporučil nepodpořit koaliční vládu. Oznámili to členové KVV Václav Votava a Zdeněk Honz.
Poslouchám projev @AndrejBabis ve sněmovně. A napadá mě zejména, že patrně nejdelší projev v historii pronesl v roce 1986 na třetím sjezdu kubánské komunistické strany v Havaně Fidel Castro. Mluvil tehdy 7 hodin a 10 minut.
— Petr Honzejk (@PetrHonzejk) July 11, 2018
Jednání sněmovny se protáhne. Po skončení projevu Andreje Babiše je na programu celá řada dalších proslovů. K řečnickému pultu půjde například exministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) nebo Václav Klaus mladší (ODS).
21 prihlasenych, spousta prednostnich prav a technickych poznamek pred nami ... 💪 pic.twitter.com/Eb1FX8IHUf
— Karla Slechtova (@SlechtovaKarla) July 11, 2018
Prezident Miloš Zeman při odchodu z Poslanecké sněmovny ironicky vychválil svůj projev slovy "můj projev byl samozřejmě výborný".
"Já si někdy dovedu představit člověka, který je poněkud zatrpklý díky tomu, že se mu nepodařilo ve svobodných a tajných volbách uspět, ale každý z nás, který dělá politiku, tohle občas zažije," odpověděl Zeman na otázku redaktora HN, který jej žádal o komentář k dnešní nepřítomnosti exministra vnitra Milana Chovance.
Reakce prezidenta na dotaz ČT, HN a https://t.co/INAuKZBfAs, co říká na poslance ČSSD M. Chovance, který nepodpoří vládu... pic.twitter.com/myp0o6HeVY
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) July 11, 2018
“Ruský šváb,” loučí se demonstranté s prezidentem Milošem Zemanem, když odcházel ze Sněmovny, kde podpořil vládu @AndrejBabis. pic.twitter.com/FQo90bByvi
— Kateřina Frouzová (@KaterinaFrouz) July 11, 2018
"Musíme podpořit sport," řekl Babiš a zdůraznil, že byl vytvořen vládní zmocněnec pro sport, kterým je Milan Hnilička.
Babiš už v rámci žádosti o důvěru vládě slibuje i medaile na mistrovství světa v hokeji. Jsem nevěděl, že to souvisí.
— Mikulas Ferjencik (@Mikiferjencik) July 11, 2018
"Kolektivní sporty přestaly být místem úspěchu, hrdosti a národní radosti. Hokej jsme nevyhráli myslím od roku 2007 a na olympiádách v míčových sportech taky nic moc," uvedl Andrej Babiš. Situaci chce změnit.
Pna premiér má tak trochu obstrukční projev - aspoň co do délky
— Jiri Dolejs (@DolejsJiri) July 11, 2018
"Udělali jsme chybu, když jsme cizincům dovolili kupovat půdu, v Maďarsku a Polsku to nedovolili," řekl Babiš s tím, že by se možná měla vytvořit státní rezerva půdy.
"Nenecháme se zavalit odpady a přestaneme je zahrabávat do země," představil premiér ekologický program vlády, v němž chce zefektivnit třídění odpadu a pokračovat ve výměnách kotlů.
Vážený pane předsedo Poslanecké sněmovny, vážený pane předsedo vlády, vážení členové vlády, milé kolegyně, poslankyně, vážení kolegové poslanci, dámy a pánové. Asi před měsícem jsem byl požádán předsedy hnutí ANO, České strany sociálnědemokratické a Komunistické strany Čech a Moravy o vystoupení v Poslanecké sněmovně na podporu této vlády. Rád jsem tomuto požadavku vyhověl, protože je koneckonců povinností každého prezidenta, aby podpořil vládu, kterou předtím jmenoval. Chtěl bych blahopřát všem třem jmenovaným předsedům politických stran, jakož i jejich týmům, za - jak věřím - úspěšné dovršení velmi složitých jednání. A chtěl bych jako rozený optimista vyjádřit naději, že dnes sněmovna této vládě vysloví důvěru. Nechci se zabývat peripetiemi, které se vázaly na jednání o vládě, a už vůbec ne personálními otázkami, které jsou často medializovány, protože je to jediné téma, jež novináři dokážou pochopit. V každém případě bych se chtěl zabývat programovým prohlášením vlády, neboť ministři přicházejí a odcházejí, jak jsme se mohli přesvědčit i u ministerstva spravedlnosti. Ale programové prohlášení by mělo zůstat a mělo by být jakýmsi fundamentem dlouhodobé činnosti naší vlády. Moji spolupracovníci mně říkali, že nemám hovořit déle než tři hodiny, protože mě na letišti čeká letadlo, které mě odveze do Bruselu na summit NATO. Pokusím se tedy být co nejstručnější a omezím se na pouze dvě trochu obšírnější poznámky o tomto programovém prohlášení. Z nichž jedna bude pochvalná a druhá, jak je u mě obvyklé, pro změnu kritická.
Pokud jde o tu pochvalnou poznámku, velice si vážím toho, že v programovém prohlášení je obsažena myšlenka dlouhodobého, tedy desetiletého investičního programu. Ať už na úrovni měst a obcí, krajů, nebo celé republiky. Ve svých předchozích vystoupeních i před touto sněmovnou jsem vždy horlil proti přehnaným spotřebním výdajům a zdůrazňoval jsem, že jsou to investice, které vytvářejí naši budoucnost. Dovolte mě, abych citoval Aljošu z Bratrů Karamazových: Byla by veliká idea dát lidem chleba. Ano idea veliká, ale ne největší. Člověk se nají a hned zapomene a řekne si, co bude dál. A to, co bude dál, jsou investice díla, která máme předat budoucím generacím stejně tak, jako nám naši předkové předali líbeznou kulturní krajinu, kterou někdy ničíme. Takže vítám tento investiční program. Kdybych měl mluvit o svých subjektivních preferencích, pak bych dal na první místo ochranu kulturních památek, které se nám někdy rozpadají pod rukama, jak dokazují publikace Státního ústavu památkové péče. Přitom za poslední desetiletí jsme s několika málo výjimkami nedokázali naše města oživit jedinou moderní architekturou. Vzpomeňme na Kaplického knihovnu na Letné a další, tak alespoň zachraňme to, co tady zůstalo z minulosti. Ale to je subjektivní preference.
Objektivně z hlediska České republiky vidím největší část, jakousi páteř investičních programů, ve dvou oblastech. V oblasti infrastruktury a v oblasti energetiky. A když si přečtu vládní programové prohlášení, tak v oblasti infrastruktury je poněkud určitější než v té energetické oblasti, což pokládám za chybu. V tom vládním programovém prohlášení jsou samozřejmě i body na téma, komu přidáme a kolik přidáme, ale tím se opravdu nechci zabývat. Vzpomínám si na Davida Camerona, který říkal: parlamentní demokracie je skvělá, jenom kdyby pokaždé nebyly nějaké volby. Obávám se, že měl hlubokou pravdu, zejména když u nás jsou v poslední době volby každý rok. Pokud jde o výstavbu dopravní sítě, jsem rád, že pan ministr Ťok zpracoval velmi podrobný materiál, který obsahuje údaje o zahájení a doufejme i ukončení dopravních staveb, včetně rozpočtu.
Rád bych s radostí konstatoval, že nedávná studie proveditelnosti doporučila také můj oblíbený projekt kanál Dunaj - Odra - Labe. Milý přátelé, tento projekt podporoval již Karel IV., František Josef I. ho vtělil do vodocestného zákona z roku 1901 a Jan Antonín Baťa ho ve své knize Budujeme stát pro 40 milionů lidí označil za jeden ze tří nejdůležitějších projektů. Nu a já jsem tedy velice rád, že tato stavba projektovaná na 15 let se snad konečně zrealizuje a že já se dožiji jejího zahájení. Aspoň toho zahájení. Mimochodem samozřejmě očekávám, že se objeví i poznámky o megalomanských projektech. Znám lidi, nebudu jmenovat, pro něž každý projekt přesahující velikost kurníku je projektem megalomanským. Nu, tolik k dopravní infrastruktuře. A vím, že tento vodní koridor může, jak říkal minulý ministr zemědělství pan Milek, přivést vodu na suchem sužovanou jižní Moravu.
Daleko žalostnější je situace v oblasti energetiky. Zde máme sice jakousi údajnou koncepci energetiky, ale co ta koncepce říká? Že bychom se měli soustředit na jádro a uhlí. To je sice hezké, s tím souhlasím, ale to ještě není koncepce. Koncepce znamená, že podobně jako u dopravních staveb budou specifikovány konkrétní investiční aktivity, a to bohužel není. Dosud vůbec nevíme, jestli se budou stavět jenom Dukovany, nebo i Temelín. Dosud nemáme žádnou představu finančního rámce a diskutujeme o tom, jestli to má platit ČEZ, což si myslím, že je správná myšlenka, nebo že se na to má vzít jiný finanční systém. Kromě toho i v oblasti uhelné energetiky vůbec nevíme, co dělat a co nedělat. Příkladem jsou Elektrárna Počerady, kde nevíme jestli ji prodat, nebo jestli ji má ČEZ udržovat. A takových příkladů zmatené, nekoncepční práce v naší energetice bych našel desítky.
K tomu ještě přistupuje jedna nepříjemná věc. Naše milovaná Evropská unie se rozhodla zvyšovat podíl obnovitelných zdrojů. Nemám nic proti obnovitelným zdrojům, pokud jsou zasazeny do tržně konformního prostředí. To znamená, pokud nejsou dotovány, dokonce neúměrně dotovány. A to právě obnovitelné zdroje, zejména zdroje solární, jsou. A Evropská unie má představu zvyšování podílu těchto zdrojů, i když u nás nemáme ani alpské řeky, ani severoněmecké pobřeží se silnými větry. Takže po úspěchu naší diplomacie v oblasti migračních kvót, očekávám další úspěch v souboji s podle mého názoru nesmyslně vysokým podílem dotovaných, zejména solárních zdrojů. Zde už bych jenom dodal, že každý ví, že solární zdroje jsou nestabilní kvůli počasí, takže musí být díky této volatilitě zálohovány, a přitom ta zálohovaná kapacita není pochopitelně zcela využívána. Je to prostě plýtvání našimi zdroji.
Myslím si, že tím jsem vyčerpal asi tak první polovinu svého projevu a nyní mně dovolte přejít k tomu, s čím v programovém prohlášení nesouhlasím, případně, co v něm vůbec není. Doufám, že se zvláštním zaujetím mě bude poslouchat vláda a kolegové, protože pochvala sice těší, ale kritika inspiruje. Není-liž pravda, výborně.
Tak tedy, co v tom není. Není tam jasná odpověď na otázku, kde na to vezmeme peníze. A to by tam samozřejmě býti mělo. Objevují se názory a já s nimi nesouhlasím, že takovým zdrojem by měl být deficitní rozpočet. To znamená, že těch 50 miliard deficitu bychom měli oproti původním úvahám ponechat a věnovat na investice. Je to hezký alibismus, ale politika je také o symbolech a gestech a pokud jsme se v minulosti zavázali, že budeme plynule snižovat rozpočtový deficit, neměli bychom ho zmrazovat, tedy uchovávat v této výši z těch alibistických důvodů, o nichž jsem mluvil. Podívejte se, jsem pro deficit v době krize. Nejsem pro deficit v době ekonomického růstu. A myslím si, že bychom měli směřovat minimálně k vyrovnanému rozpočtu, ne-li k rozpočtu přebytkovému. Pak ovšem při všem uznání práce, která se vykonala například ve výběru daní, vzniká otázka, kde na to vezmeme. A moje odpověď, kolegyně a kolegové, bude jasná a krutá. Jsou obrovské zdroje v šetření. V úsporách, v boji proti plýtvání. Tato ekonomika a tato společnost je nesmírně plýtvavá a toto plýtvání někdy přecházíme naprostou lhostejností.
Dovolte mi, abych uvedl v této druhé části alespoň několik málo konkrétních příkladů. Začnu tím největším. Čtyřicet osm miliard ročně vyhazujeme na podporu obnovitelných zdrojů. Je to samozřejmě chyba minulých vlád a minulých parlamentů a tehdejšího zeleného šílenství. Ale to nás nezbavuje odpovědnosti bojovat proti tomu. Jsem rád, že jsme se dohodli s panem premiérem a ředitelem ČEZu, že ČEZ, samozřejmě zadarmo, dá úřadu vlády k dispozici právnický tým, který bude hledat způsoby řešení tohoto problému. Ve vládním programovém prohlášení už je jeden způsob naznačen. To je tzv. překompenzování, ale patří sem i solární daň. Chtěl bych blahopřát ministerstvu financí, že už vyhrálo dvě arbitráže na toto téma. A chci věřit, že společně najdeme cesty, jak solární barony odstranit od zdrojů, za které se nezasloužili.
Další příklad, a teď si myslím, že rozčílím velmi mnoho lidí, jsou státní úředníci. Za mé vlády bylo státních úředníků 80.000. Dnes je jich 150.000, z toho 70.000 na centrální úrovni, 70.000 na úrovni městských úřadů a 10.000 na úrovni krajských úřadů. Za tyto údaje vděčím paní poslankyni Vildumetzové. Nu, co s tím? Že si tito lidé, aby ospravedlnili svoji existenci, vymýšlejí práci, která je často zbytečná, to je jedna věc. Že k tomu bezmocně přihlížíme, je věc druhá. Místo kritiky hledejme řešení a nesnažme se tento počet dále zvyšovat, tím méně těmto úředníkům přidávat peníze v jejich mzdách. Mimochodem, když mluvím o úřednících, je nám, doufám, všem jasné, že nemluvím o státních zaměstnancích obecně. To je dramatický rozdíl. Tady se ukázalo a zejména naši kolegové, kteří mají tak rádi myšlenku digitálního Česka, by to měli uvítat, že v oblasti bankovního sektoru už nastoupila robotizace. To není samozřejmě žádný humanoidní robot, to je algoritmus vložený do počítače, který umožňuje realizovat celou řadu dříve rutinních, běžných úkonů bankovního úředníka. Na západě od nás už propouštějí bankovní úředníky, u nás zatím jenom velmi okrajově. Proč se neinspirovat touto myšlenkou, nealgoritmizovat státní zprávu? A propuštění úředníci bezesporu najdou při nedostatku pracovních sil pohodlně zaměstnání v soukromém sektoru, čímž se odlehčí státnímu rozpočtu. Jenom chtít a mít trochu odvahu postavit se proti této, někdy až lobbistické skupině.
Nu a samozřejmě, že kromě tohoto zdroje úspor jsou i úspory, které jsem si vyžádal od pana prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Míly Kaly. Vřele vám doporučuji, abyste si je přečetli. Je to děsivé čtení. Ti, kteří mají tak rádi informační systémy, si tam mohou například v kapitole, která se jmenuje Kleště informačních systémů, přečíst, že předminulá ministryně práce a sociálních věcí zakoupila za jednu miliardu sto milionů korun tři počítačové systémy, z nichž ani jeden nefunguje a nejsou kompatibilní. Najděte někdo miliardu na chodníku, nepodaří se vám to. Tím jsem si potvrdil Zemanův zákon. Pokud někdo z vás ještě nezná Zemanův zákon, tak tento zákon zní: každý nový počítačový systém je dražší, pomalejší a poruchovější než systém předchozí. Zdravím naše Piráty. Ale samozřejmě vím, že je to nadsázka. A vím, že jsou i systémy, které fungují, například registr vozidel, že ano. Dobrá tedy.
Nu a pak máme ještě řadu dílčích příkladů. Díky laxnosti předminulého ministerstva zemědělství nám například hrozí, že budeme vracet evropské dotace za 7,5 miliardy korun. No chcete, abych v tomto smutném výčtu pokračoval? Našly by se desítky a desítky položek, charakterizujících plýtvání. Tuhle jsem přemýšlel, jestli se připravujeme na válku, protože jedině tak lze vysvětlit obrovský objem prostředků, který vkládáme do státních hmotných rezerv. Ale nebudu v těchto příkladech pokračovat. Pan premiér, když skládal slib premiéra, se zavázal, že bude bojovat proti plýtvání a chci věřit, že i ve svém expozé se tomuto tématu věnuje. Nicméně velmi rád bych viděl, aby jako doplněk programového prohlášení existoval ucelený materiál, který by rozhořčil některé lobbistické skupiny nutící nás předražovat jinak potřebné činnosti a někdy nepotřebné činnosti. To je druhá píseň. A jestliže se tento materiál objeví, přivítám ho se stejným nadšením, jako jsem přivítal investiční programy.
Vážené kolegyně, vážení kolegové, když jsem jmenoval tuto vládu, použil jsem výrazu naše vláda a dva nebo tři novinářští filistři se rozčílili, proč mluvím o naší vládě. Odpověď je velice jednoduchá, jestliže Poslanecká sněmovna dnes vysloví důvěru vládě České republiky, bude to naše vláda. Vláda všech občanů našeho státu. A to bez ohledu na to z jakých parlamentních subjektů je složena. Všichni v této místnosti se snažíme pracovat pro Českou republiku, vzdor různým názorům. A já bych vám závěrem chtěl ze srdce popřát, aby se vám tato práce dařila a chtěl bych popřát České republice, aby byla úspěšným, klidným a bohatým státem. Děkuji vám za vaši pozornost.
"Předstupujeme s pokorou," požádal Babiš sněmovnu o důvěru a odešel od řečnického pultíku. Nahradil jej předseda ČSSD Jan Hamáček.
"Budeme pracovat pro všechny občany, nehledě na jejich majetek nebo postavení. Proto vás žádám, abyste této vládě vyslovili důvěru," řekl Hamáček. Nyní přichází řečnit opozice.
"O důvěru přišla požádat vláda, jejíž programové prohlášení je všeobecné a nespolehlivé," řekl předseda ODS Petr Fiala. "Všechno podstatné se vlastně upeklo už bezprostředně po volbách," řekl Fiala a podle něj hnutí ANO jen předstíralo, že osm měsíců nemohlo sestavit vládu, což mu posloužilo k provedení personálních změn na důležitých státních postech.
"Absolutně neznáme podmínky, za kterých budou komunisté podporovat vládu," řekl Fiala. "Kam až bude sahat moc komunistů a jejich nominantů?" ptá se řečnicky.
"Programové prohlášení vlády připomíná sběrné suroviny," řekl Fiala s tím, že v dokumentu chybí hlubší vize. "Budeme vás konfrontovat s programovou alternativou a vláda se může spolehnout, že jenom snít už nestačí," dodal.
"Nebudeme hlasovat pro důvěru vlády," uzavřel Fiala s tím, že vláda představuje politické nebezpečí.
"Vy byste věřili osobě, která křivě přísahala na zdraví svých dětí?" zahájil Miroslav Kalousek z TOP 09 svůj projev otázkou. "Přesto je řada z vás připravena vyslovit mu důvěru," uvedl směrem k poslancům.
Podle Kalouska nemůže jeho strana podpořit vládu kvůli tomu, že by značně narostl vliv komunistů.
"Bude to vláda permanentního a zcela bezprecedentního střetu zájmů," uvedl Kalousek, proč pro důvěru vládě ruku nezvedne.
"Posledním zásadním důvodem je rozpočtová neodpovědnost této vlády," přidal Kalousek důvod, proč bude hlasovat proti.
"Já jsem přesvědčen, že to, že tady máme tuto vládu, je i z určitého hlediska výsledek Evropské unie, protože bez ní by to bylo ještě horší. Jsem přesvědčen, že hnutí ANO by bylo schopno vládnout i za podpory SPD a jedině tlak ze zemí a představitelů Evropské unie nakonec po odmítnutí první dohody sociální demokracií vedl k tomu, že se po tomto tlaku nakonec hnutí ANO vrátilo k sociální demokracii a s SPD tuto koalici nebo vládu opřenou o jejich hlasy zrušilo. Takže buďme za to rádi, na druhou stranu je to z deště pod okap," řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
Prezident Zeman se chtěl zbavit premiéra Sobotky, takže jme tu měli několik měsíců vládu bez důvěry. Byla to promarněná šance a škoda pro ČR. - @PavelBelobradek k #vladanarodnihanby
— KDU-ČSL (@kducsl) July 11, 2018
Slova se ujal předseda komunistů Vojtěch Filip. "Tato vláda svým programovým prohlášením dělá alespoň krok ke změně, který je tady nanejvýš potřebný a který si vynutili voliči ve volbách v loňském roce," řekl.
Slova se ujal předseda SPD Tomio Okamura. Svůj proslov zahájil kritikou vládní koalice, kterou nazval slepencem. Opět zdůraznil boj s migrací a ČSSD označil jako jasně "probruselskou" a "promigrační" stranu. Program je podle Okamury v rozporu s dlouhodobým programem SPD. "Této vládě chybí vize, jak přidat peníze slušným občanům, jak zvýšit bezpečnost a spravedlnost."
"Nebudeme politikařit a dělat obstrukce jako jiné strany," zakončil svůj projev Okamura.
Před sněmovnu předstoupil se svým projevem předseda poslaneckého klubu Starostů a nezávislých Jan Farský. Po vykreslení vlády, kterou by si STAN přálo podpořit, však uvedl, že taková Babišova vláda podle něj rozhodně není. "Taková vládá před námi s žádostí o důvěru dnes nepřichází."
Stejně jako další sněmovní uskupení ani STAN vládu nepodpoří.
Co dělal prezident desítky minut mezi koncem projevu ve sněmovně a odchodem z budovy? Odpověď je v tomto rozhovoru s šéfem sněmovny R. Vondráčkem, u kterého prezident byl... pic.twitter.com/K4sKWiA1X2
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) July 11, 2018
Schůze sněmovny byla přerušena. Jednání bude pokračovat ve 14:30.
"Paní poslankyně, podpoříte vládu?" zeptal se redaktor HN Radek Bartoníček exministryně obrany a poslankyně za ANO Karly Šlechtové. "Já vám na to neodpovím," řekla Šlechtová.
Křesťanští demokraté si do Poslanecké sněmovny přinesli transparent.
Plzeňský hejtman Josef Bernard odmítl odpovědět na dotazy HN ohledně jeho včerejší výzvy Milanu Chovancovi, aby menšinovou vládu hnutí ANO a ČSSD nepodpořil. Chovanec výzvu uposlechl, předseda sociální demokracie Jan Hamáček v reakci na to řekl, že je z tohoto postupu zklamaný.
Reakce mistopredsedkyne klubu ČSSD K. Valachove na rozhodnuti jejího kolegy M. Chovance nepodpořit vládu... Nemá z něho radost, více na záznamu... pic.twitter.com/24C1QeYr0E
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) July 11, 2018
V pauze jednání sněmovny se poslanci ČSSD sešli na jednání klubu. Podle mluvčího strany Petra Vurbse všichni potvrdili, že budou hlasovat pro vyslovení důvěry vládě. K Chovancovi se tak údajně nikdo nepřipojí.
Schůze Poslanecké sněmovny znovu pokračuje.
Jako první po přestávce se ujímá slova s přednostním právem předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Zahraniční politika se podle něj dělá v Berlíně a Bruselu, takže žádný ministr zahraniční není ani potřeba. Radim Fiala tak reaguje na to, že Jan Hamáček bude řídit resort vnitra a zahraničí kvůli sporu kolem Miroslava Pocheho.
Radim Fiala z SPD si myslí, že nová vláda bude vládnout co nejdéle, bez ohledu na zájmy občanů. Zároveň uvedl, že SPD bude vládě opozicí, která bude ctít ústavní zákonitosti.
"Vláda má fádní program, aktivně se opírá o komunisty, nevyužívá ekonomický růst. Že si vůbec Babiš dovolí předstoupit před sněmovnu s žádostí o důvěru vládě, ve které chybí ministr zahraničí?" říká předseda ODS Petr Fiala.
"Piráti nepodpoří tuto nově vznikající vládu," řekl Ivan Bartoš a zdůraznil, že piráti odmítli jednání o vládní účasti nejen kvůli trestně stíhanému premiérovi.
Díky všem demonstrantům, že jdete pořádně slyšet 💛 @MarekVyborny @honzabartosek @JMihola @BenesikOndra @pgolasowska @Mladi_KD #vladanarodnihanby pic.twitter.com/cRYQwYbYdO
— KDU-ČSL (@kducsl) July 11, 2018
Babiš lpěl na funkci, vláda trestně stíhaného premiéra a KSČM je na jeho triku, my jsme jediná strana, která měla strategii, jak se bude chovat po volbách, tato vláda nemůže mít naši podporu, říká předseda pirátů Ivan Bartoš. Dodává, že jestli má v Česku někdo škraloup z minulosti, tak je to právě komunistická strana.
"Já se na plnění vládního programu dívám velice skepticky," řekl Bartoš. Hnutí ANO podle něj v minulé vládě mohlo například s digitalizací či rozvojem infrastruktury něco udělat již v minulých čtyřech letech.
Tato vláda představuje politické nebezpečí a politickou neznámou a takové vládě by neměla sněmovna demokratické republiky vyslovit důvěru, varoval jsem dnes v Poslanecké sněmovně. Celý text projevu zde: https://t.co/WN3G4Al97K
— Petr Fiala (@P_Fiala) July 11, 2018
"Z našeho pohledu je to ve skutečnosti vláda Miloše Zemana," řekl Gazdík a upozornil, že v Česku nemáme prezidentský ani poloprezidentský systém. Zároveň podotýká, že hlavním problémem je, že premiér Andrej Babiš je trestně stíhaný.
"Vláda ve svém programovém prohlášení slibuje věci, které nemůže splnit, a ministři to vědí. Například vyšší důchody, platy a kilometry nových dálnic," tvrdí předseda STAN Petr Gazdík. Zároveň si stěžuje, že programové prohlášení se nezabývá dostatečně vysokým školstvím.
Jan Bartošek poukazuje na trestní stíhání Andreje Babiše i kontroverze kolem diplomových prací Taťány Malé. "To, čeho jsme svědky, je zmatení hodnot. Věci dříve nemyslitelné, to co by nám dřív na mysl ani nepřišlo, se stalo realitou," zdůraznil.
Svět se vyvíjí. Jde v před, ale my jdeme vzad. Upevňujeme staré pořádky a umožníme být komunistům u moci. Možná to nepřekvapuje. Babišovo pojetí moci je stejné jako u komunistů. Nechce se o žádnou moc dělit. - @honzabartosek #vladanarodnihanby
— KDU-ČSL (@kducsl) July 11, 2018
"Téměř po třiceti letech si komunisté v této zemi opět začali diktovat podmínky. Na druhou stranu se není čemu divit, protože premiér této země je bývalý komunista a má stejnou politickou krevní skupinu jako tito soudruzi," řekl Bartošek. "Kdyby bylo na premiéru Babišovi, tak by udělal koalici s komunisty a SPD," dodává.
"Naše země se stává pro okolní partnery nečitelnou. Nechci být obklopen jednou pravdou, která je mi servírována, Česká republika má na víc než na vládu ostudy. Česká republika si zaslouží lepší vládu než tu, která před nás dnes předstupuje, protože máme na víc než na vládu ostudy, klub KDU-ČSL bude hlasovat proti důvěře této vlády," zakončil Bartošek.
"Bylo to jedno z nejtěžších rozhodnutí za posledních 28 let," okomentoval Pavel Kováčik rozhodování komunistů, zda podpoří Babišovu vládu. "Myslíme si, že je třeba ctít parlamentní demokracii," dodal.
"Nejdeme k moci, to bychom si řekli o vládní posty. Chceme vládnout ve prospěch voličů," řekl předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. "Veškerá moc patři lidu, tak to pojďme naplnit tím, že pro ty lidi začneme pracovat," dodává Kováčik, směřování vlády není podle něj ani příliš levicové.
"Jsme stranou, která chce střežit parlamentní demokracii. Klub KSČM podpoří vládu" dodal na závěr svého vystoupení Pavel Kováčik.
Ke slovu se dostal první řádně přihlášený řadový poslanec bez přednostního práva Miroslav Grebeníček z KSČM. Do rozpravy se hlásí dalších 27 poslanců.
Radek Vondráček ANO si zvolil Filipa KSČM jako prvního místopředsedu dolní komory, údajně proto, že jde o zkušeného sněmovního politika. Ano toho politika co nám před pár dny říkal, proč by to neříkal, ač ví, že to není pravda....🙉. Ale nejde podle něj o obchod ANO a KSČM.
— Marian Jurečka (@MJureka) July 11, 2018
"Doba, ve které žijeme, a režim, který tu máme, je jen ubohou karikaturou demokracie a právního státu," míní místopředseda KSČM Grebeníček. Zároveň dodává, že voličům nevadí, že Andrej Babiš je trestně stíhaný.
Na srovnání s fíkovým listem jsem už alergická, máme odvahu bojovat, aby se ambiciózní plány Babiše staly skutečností, říká Kateřina Valachová, místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD. Bohumínské usnesení podle ní ČSSD neporušuje, vzniká menšinová vláda, komunisté nejsou koaličními partnery.
Proti vládě s komunisty demonstruje na pražském Malostranském náměstí několik set lidí. K protestu se sešly nedaleko sněmovny, kde poslanci jednají o vyslovení důvěry druhému kabinetu Andreje Babiše (ANO). Na náměstí plánují zůstat i přes občasný déšť do skončení dnešního jednání dolní komory.
Tak teď dává poslanec Grebeníček projevům ve sněmovně úplně jiný rozměr, chce se mi zvracet. #vlada #duvera pic.twitter.com/h2atCpevFU
— Marian Jurečka (@MJureka) 11. července 2018
Miroslava Němcová poukázala na komunistické praktiky a připomněla Grebeníčkovi Aloise Grebeníčka, který byl československý vyšetřovatel Státní bezpečnosti.
"Byla to totalitní a zvrácená doba," řekla Miroslava Němcová o čtyřiceti letech komunistického režimu v reakci na projev Miroslava Grebeníčka. Zeptala se jej také, zda nazývá primitivním antikomunismem také hrdinství letců nebo připomínání lidí pronásledováných komunistickým režimem.
Marian Jurečka dal procedurální návrh k tomu, aby bylo jednání přerušeno do doby, než bude ve sněmovně přítomna celá vláda, která žádá o důvěru.
Okamura přerušil schůzi na pět minut, aby se do sněmovny dostavila celá vláda.
Okamura vyhlásil pauzu na dalších 10 minut kvůli přetrvávající absenci některých členů vlády, například ministra obrany.
Kritické vystoupeni poslankyne ODS M. Němcové na adresu KSČM a Miroslava Grebeníčka... pic.twitter.com/59EZqJ0LAV
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) 11. července 2018
Členové vlády se dostavili, místopředseda sněmovny Okamura opět zahájil přerušenou rozpravu. Momentálně hovoří Marian Jurečka z KDU-ČSL.
Tato vláda ve spolupráci s prezidentem Zemanem znamená významné posílení Putinova režimu v České republice, jsou to stoleté zkušenosti s komunisty v této zemi, říká předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle jeho slov Andrej Babiš křivě přísahal na zdraví svých dětí, kauza Čapí hnízdo je v rukou státního zastupitelství a to podle Kalouska nemá nezávislé rozhodování. Je komické myslet si, že to může dopadnout férově a nestranně, dodává Kalousek.
Marian Jurečka uvedl, že pan premiér Babiš dokáže měnit názory v klíčových otázkách. Jako příklad uvedl situaci, kdy Babiš podporoval v prezidentské volbě Karla Schwarzenberga a Zemana označoval za zlo. "Bod má ve svém názvu slovo důvěra. Já si pod slovem důvěry představuji přítele, člověka, kterému můžu věřit. Je těžké věřit vládě podporované komunisty," řekl Jurečka.
Schůze sněmovny musela být přerušena, protože ministři, kteří žádají o důvěru, hromadně opustili schůzi, což je proti usnesení poslanecké sněmovny, jak správně upozornil Vojtěch Pikal. By si mohli ty podněty opozice aspoň poslechnout...
— Mikulas Ferjencik (@Mikiferjencik) 11. července 2018
Marian Jurečka vytkl vládnímu prohlášení další zadlužování země v době ekonomické konjunktury. Kritizoval i případný vodní koridor Dunaj–Odra–Labe. Jurečka také připomněl dva roky starý výrok Andreje Babiše, který prohlásil, ať kandidát ČSSD na ministra zahraničí Miroslav Poche odloží svou osobní ambici a neblokuje vznik nové vlády.
Proč chcete podporovat projekty Miloše Zemana? Vždyť jeho megalomanský projekt kanál Dunaj-Odra-Labe nedává naprosto logiku. Ostatní státy nás v tom nepodpoří. Odborníci jsou taky proti. Tak proč? - @MJureka #vladanarodnihanby
— KDU-ČSL (@kducsl) July 11, 2018
"Na půdě sněmovny jsem nikdy neslyšel omluvu za to, co se tady za čtyřicet let vlády komunistické vlády stalo, jste opravdu hrdí na takovou vládu? O koho se bude opírat? Nebudou se dnes vaše děti za vaše ano stydět?" řekl Marian Jurečka.
Mirek Kalousek byl pionýrem spolupráce s KSČM. Dnes by měl slzu dojetí uronit, že se jím započaté dílo podařilo dokončit! #mirkovazatvazivota pic.twitter.com/lpXuRM95sy
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) July 11, 2018
Lidovecký poslanec Marek Výborný vyjádřil své pochybnosti s programovým prohlášením vlády zejména v otázce boje proti korupci. "Skutek utek. Vidím jen samé sliby."
Na Malostranském náměstí právě probíhá demonstrace proti vládě @AndrejBabis s @CSSD a podporou komunistů. Lidé tam skandují a hledí do tváří obětí komunistického režimu.@Hospodarky @Aktualnecz pic.twitter.com/zqtuabGd8J
— Kateřina Frouzová (@KaterinaFrouz) July 11, 2018
Václav Klaus vyjmenovává v jaké zemi by chtěl žít. Chce žít v zemi, kde je podpora rodin, svobody, nízkých daní a minimálních zásahů státu. Na závěr řekl, že tuto vládu nepodpoří.
Za neambiciózní označila Markéta Pekarová Adamová program vlády. "Absolutní prioritou má být investice do školství. Žádná vize vzdělané společnosti, modernizace výuky," uvedla v odkazu na program vlády. "V projevu zaznělo tolikrát slovo priorita, že se bojím, že prioritou vlády není vůbec nic," uvedla Pekarová Adamová s tím, že podle ní je jedinou prioritou preméra Babiše zůstat u moci.
Malostranské náměstí. Lidem není jedno, že budeme mít komunistickou vládu a to je dobře. pic.twitter.com/mil6dZB9rU
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) July 11, 2018
"Vláda, která žádá o důvěru, je levicová. Dokonce polokomunistická. Komunisté se nezměnili," řekla Pekarová Adamová. Na závěr označila premiéra Andreje Babiše za bývalého komunistu a agenta StB.
Vít Rakušan se ptá "Je toto skutečně vláda odborníků?". Podle Rakušana má vláda nejasné zahraničně-politické směřování. "Tuto vládu mají dnes podpořit komunisté. Nenabízí se otázka, za co to tedy udělají?" dodává.
"Vláda Miloše Zemana, nikoli vláda Andreje Babiše. Toho Miloše Zemana, který o panu premiérovi ještě před několika lety hovořil jako o osobě, která si jeho důvěru nezaslouží," řekl Vít Rakušan.
Andrej Babiš dal přednost vládě za jakoukoliv cenu, naše podmínky nebyly přemrštěné nebo nelogické, říká předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
Slovo má s přednostním právem předseda Bělobrádek. Navrhl zvážení pravidelných přestávek.
Poslanec ODS Jan Bauer tvrdí, že Andrej Babiš není demokrat, je to oligarcha, který k prosazování svých zájmů neváhal zneužívat média, která si za tím účelem koupil. "Premiér by měl být ten nejlepší z nás. Andrej Babiš ale posunuje Českou republiku někam na Balkán. Je to bývalý komunista, příslušník Státní bezpečnosti. Nedávejte proto důvěru této vládě," pronesl ve svém příspěvku poslanec Jan Bauer.
Momentálně probíhá desetiminutová přestávka.
KSČM jako vládní strana vytvoří s Hradem Putinovu pátou kolonu. Posílí se tak vliv impéria, které nás léta okupovalo a které nás má stále na jídelním lístku. Žádný svobodný občan v ČR si tohle nesmí nechat líbit. 1. část mého projevu k bodu důvěra vládě ČR.https://t.co/hxUz8u6pqH
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) July 11, 2018
Schůze opět pokračuje. Slova se ujala poslankyně KDU-ČSL Pavla Golasowská. V programovém prohlášení vlády postrádá Golasowská konkrétní cíle, a to zejména v sociální oblasti.
Pan VK ml. si často plete věci. Tentokrat si popletl vystoupení při jednání o důvěře vládě s kandidátským projevem na guvernéra Arkansasu. pic.twitter.com/L62kLCU0bP
— Petr Honzejk (@PetrHonzejk) 11. července 2018
"Já jsem prožil čtyřicet let v komunismu. Ve čtyřiceti letech jsem se dočkal jeho konce a myslel jsem si, že se nikdy nedožiju toho, aby se komunisté zase začali tím či oním způsobem drát k moci," uvedl poslanec ODS Zahradník. Vláda s podporou komunistů je podle něj rizikem pro demokracii.
"Větších volebních zisků získávali i v první republice. Už jsou skoro nad zánikem, najednou je někdo zvedne a oni mohou dýchat dál," komentoval Jan Zahradník z ODS fakt, že vláda závisí na podpoře komunistů, i když získali svůj historicky nejnižší zisk.
Jan Zahradník poprosil poslance ČSSD a ANO, aby svou podporu vládě ještě zvážili. "Komunisti, ti to mají na povel, k těm se vyjadřovat nebudu," dodal.
Dnešní #demonstrace proti vládě pic.twitter.com/jwKJgmvgo9
— Hnutí STAN (@STANcz) 11. července 2018
Předseda poslanců ANO Faltýnek vznesl procedurální návrh, aby sněmovna jednala i po 21:00 a po půlnoci. Poslanci naprostou většinou návrh schválili.
Sleduju celý den tu pozoruhodnou debatu o důvěře vládě, kde každý poslanec má dojem, že musí vystoupit a cosi předvést. Proč ne. Jen bych chtěl říct, že TGM říkával, že "Demokracie je diskuze", ne že "Demokracie je diskreditace".
— David Klimeš (@david_klimes) July 11, 2018
Pokud by platilo to druhé, pak už raději hlasujte.
Předseda KSČM Vojtěch Filip kritizuje ANO a ČSSD za to, že jejich vedení nedokázalo zajistit, aby na hlasování o důvěře dorazili všichni poslanci. Současný první místopředseda Poslanecké sněmovny také uvedl, že neexistuje jednoznačná personální linka mezi současnou KSČM a KSČ.
Poslanec TOP 09 Vlastimil Válek uvedl k programovým slibům vlády. Kritizoval třeba plány zavádění vysokorychlostního internetu a jako lékař také kroky vlády ve zdravotnictví. "Chceme kvalitní ředitele fakultních nemocnic. "Pevně věřím, že ruka bude úspěšnější, než při volbě ředitele Bulovky," řekl. "Jsem optimista a jsem stár. Vládě přeji vše nejlepší," řekl s tím, že ji nebude podporovat, ale bude ji hlídat.
Vystupuje D. Feri. “Kolik je Vám let, ptá se Faltýnek”. Chápeme to jako sexuální obtěžování a podáváme žalobu.#metoo
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) July 11, 2018
Poslanec Dominik Feri (TOP 09) se dotázal ministra spravedlnosti Jana Kněžínka na postup vlády při řešení novel zákonů o insolvenčním řízení, o státních zastupitelstvích a o soudech a soudcích.
"Jsem připraven na maximální spolupráci s výborem," odpověděl čerstvý ministr spravedlnosti Kněžínek na vystoupení Dominika Feriho.
Co nás čeká s bolševickou vládou? Stačí se podívat do historie: likvidace nepohodlných, upevňování státní moci, represe, narušování soukromí a buzerace. Ano, bude hůř!
— Alexandra Udzenija (@UdzenijaAlex) 11. července 2018
Poslanec Jakub Michálek se pustil do kritiky premiéra Andreje Babiše: "Jestli bude boj proti korupci jako doteď, tak to se máme na co těšit." Oznámil, že z tohoto i dalších důvodů nemůže podpořit navrhovanou vládu.
V závěru své řeči zmínil i manipulaci v českém mediálním prostoru, kdy se středeční vydání Mladé fronty Dnes věnuje na titulní straně okurkám. Zmínil i oligarchizaci velkých deníků, které ovlivňují veřejné mínění.
Smutný den pro českou demokracii. Padesát let po srpnové invazi a téměř třicet po sametové revoluci máme komunisty zpět u moci. Mají poslanci ANO a ČSSD vůbec nějaké výčitky svědomí, že jim to umožnili?
— Jiří Drahoš (@jiridrahos1) July 11, 2018
Poslanec ODS Martin Baxa se dotázal ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD), pod jehož úřad spadají i náboženské organizace, jak vláda podporovaná komunisty přistoupí ke zdanění církevních restitucí navrhovanému KSČM.
Chtěli jsme ukončit ústavní chaos, personální složení kabinetu bylo předmětem konzultací, za podporu kabinetu jsme vymohli respektovaní našich priorit, chceme zpět získat voliče, říká Jiří Dolejš, poslanec za KSČM.
Řízení schůze se ujal nový místopředseda sněmovny Tomáš Hanzel (ČSSD).
Daňové příjmy právnických osob rostou pomaleji než HDP. V tomto vláda selhala," řekl Mikuláš Ferjenčík z pirátské strany.
"Každá novela stavebního zákona byla posun k horšímu," řekl Ivan Adamec z ODS. "I v tom minulém programovém prohlášení to vypadalo moc hezky."
Premiér Babiš tráví večerní čas při čekání na hlasování o důvěře pro svou vládu zajímavým způsoben - prohlíží si knihu Pavla Kosatíka o T. G. Masarykovi... Věnovala mu ji mistopredsedkyne TOP 09 M. Pekarová Adamová... Snad si ji přečte :) pic.twitter.com/RBC6B74E3N
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) July 11, 2018
Hodně emotivni atmosféra prave teď před Poslaneckou sněmovnou... “Chceme slušnou vládu.” pic.twitter.com/w8DtgxtlCX
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) July 11, 2018
"Neposuzujme situaci podle Prahy. Nestěhujme lidi do Prahy," řekl Ivan Adamec k současné bytové krizi.
Poslankyně STAN Jana Krutáková říká, že vláda přispívá k vylidňování venkova a bude v tom pokračovat. Na zemědělské dotace podle ní dosáhnou jen největší podniky, v programovém prohlášení vlády také podle ní není uvedeno konkrétní řešení problémů se suchem.
"Věřím, že se dožiji doby, kdy se budou lidé nad současnou situací podivovat a ptát se, jak se to mohlo stát. Abych použila vaše hesla, jsme schopný národ, ale řídí nás nemehla," řekla poslankyně Veronika Vrecionová.
"Těším se na den, kdy tato vláda skončí v propadlišti dějin," zakončila svůj projev Veronika Vrencionová z ODS.
"Premiér dnes dlouho hovořil o svých snech. Jako by se v této sněmovně ocitl poprvé," řekl Martin Kupka z ODS. "Co je horší, pokud by začal své sliby dodržovat, jeho současní levicoví partneři by couvli,".
Ti co se těžce provinili na majetku státu a na podivných zločinných privatizacích a odporné korupci při státních zakázkách se bojí, že vláda, která se bude opírat o podporu KSČM začne tyto zločiny vyšetřovat a tak organizují akce proti vzniku vlády, nedivím se, je co vyšetřovat.
— Vojtěch Filip (@vojtafilip) 11. července 2018
Kauza Čapí hnízdo měla poškodit našeho předsedu a naše hnutí, je dobře, že tomu občané neuvěřili, říká šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Dodává, že programové prohlášení vlády má v sobě zakomponované priority všech subjektů ve sněmovně.
Poslanec ODS Vojtěch Munzar upozornil na to, že hnutí ANO s komunisty spolupracovalo i na komunální úrovni. "Město, obec, kraj, stát… To není, že byste si na sebe zbyli. To je partnerství," řekl. "Komunisté nám vysvětlují principy parlamentní demokracie. Přitom jak z historie víme, komunisté jsou demokraté jen do té doby, než se dostanou k moci," dodává Munzar.
Ja si to proste musela vyzrat :) Skoda, ten rev a nadavky byly na me v tu chvili - pred hlasovanim a s mym postojem - zbytecne. Ani jste se nepokusili, vazeni protestujici, se me na neco zeptat. Takto se to nedela. pic.twitter.com/2nSNzWohAV
— Karla Slechtova (@SlechtovaKarla) 11. července 2018
Provolávání slávy, poklepávání po ramenou, skandování. Šéf klubu TOP 09 @kalousekm, jak ho možná neznáte a jak ho @AndrejBabis nechce vidět. pic.twitter.com/PW6ZuNeAXY
— Kateřina Frouzová (@KaterinaFrouz) 11. července 2018
"Je na této šílené vládě něco dobrého? Na vládě založené na ekonomických zájmech jednoho člověka?" řekla poslankyně ODS Zuzana Majerová Zahradníková. "Levice se vždy někde učila. Jednou v Moskvě, jednou v Bruselu, jednou v Pekingu," dodává poslankyně Zahradníková.
Helena Langšádlová vyzvala premiéra Babiše, aby poslance informoval o personálních dohodách, které uzavřel s komunisty v diplomacii nebo správě státních podniků, jaké dohody byly uzavřeny ve věci dostavby jaderných bloků a zda uzavřel dohodu o dostavbě těchto bloků s čínskými nebo ruskými firmami.
Ptal jsem se doc. Staňka, zda bude podporovat vybudování Muzea totality v UH, což je ve vládním prohlášení, a jak bude hájit zájmy církví proti útoku na církevní restituce, které má jako ministr kultury v gesci. Odpověď? MLČENÍ! Tak tedy i tohle už mají komunisté slíbené?!! pic.twitter.com/g8yljdYT6p
— Martin Baxa (@MartinBaxa2) July 11, 2018
"Sebemodernější léky budou pacientům k ničemu, pokud je nebude užívat motivovaný personál," řekl Vít Kaňkovský z KDU-ČSL ve své řeči, ve které se věnoval hlavně zdravotnictví. "Zdravotníkům už zdaleka nejde jen o platy. Jsou přetíženi, jsou v neustálém stresu pro personální deficit, potřebují mít jistotu, že vláda nedopustí, aby personální krizi ve zdravotnictví odnesli svým zdravím nebo aby skončili v trestním řízení, protože prostě jednou už něco nestihli včas a kvalitně udělat. Zde jasná vize, řešení ze strany vlády a ministerstva zdravotnictví chybí," uvedl Kaňkovský.
Poslanci dnes debatují o žádosti menšinového kabinetu ANO a ČSSD o vyslovení důvěry už deset hodin. Opoziční členové dolní komory, kteří se střídají u řečnického pultíku, kriticky poukazují na podporu komunistů, rozebírají i jednotlivé sliby ve vládním programovém prohlášení.
"Neslyšel jsem ani náznak pokory či pokání. Z projevů komunistů sršela jen touha po moci," řekl poslanec ODS Pavel Žáček.
Poslanec ODS Jan Skopeček má za nepřijatelné, že premiér nebyl schopen představit sněmovně ministra zahraničních věcí. Postup jmenování podle něj narušil systém brzd a protivah, které jsou v demokratickém systému nastaveny.
Hodinu a 40 minut dlouhý projev, ve kterém Andrej Babiš žádal poslance o udělení důvěry, patřil k těm nejdelším od roku 2002. Tehdy promlouval Vladimír Špidla přes dvě hodiny. Nejstručnějšími premiéry byli Mirek Topolánek a Jan Fischer, který v letech 2006 a 2007, respektive 2009 žádal poslance o důvěru pouze v čase okolo deseti minut.
"Pozdravujte demonstranty, nemůžu se dostavit, my můžeme chodit jen na toaletu, a to se souhlasem předsedy sněmovny," reagoval Babiš na žádost demonstrantů, aby se dostavil před sněmovnu.
Poslanci právě odmítli čtvrthodinovou přestávku, která měla sloužit k tomu, aby premiér mohl na ulici před sněmovnou promluvit s demonstrujícími lidmi.
"Demonstrující by si přáli, aby mezi ně premiér přišel. Oni by si přáli, aby šel ještě dál a už se nevracel," rozesmál sněmovnu šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Navrhl přestávku 14 minut, ale ani tento návrh neprošel.
Předseda poslanců ODS následně požádal o 20minutovou přestávku pro jednání klubu ODS, čemuž místopředseda sněmovny a předseda ODS Petr Fiala vyhověl. "Pane premiére, můžete jít," řekl Stanjura.
Premiér Babiš řekl, že by rád šel za demonstranty, ale nemůže kvůli jednacímu řádu, tak jsme mu hlasováním dvakrát toto chtěli umožnit, ale poslanci ANO to šéfovi odmitli, tak si ODSka musela vzít pauzu na jednání klubu, tak jsem zvědav, jestli tam před sněmovnu Babiš přijde.
— Marian Jurečka (@MJureka) July 11, 2018
Podle redaktora Aktuálně.cz a Hospodářských novin Radka Bartoníčka se premiér mezi protestující nechystá. "Je uvnitř sněmovny a čeká na pokračování schůze."
Tak premiér mezi demonstranty zašel - na chviličku :)
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) July 11, 2018
Demokraté? Ne! Vyznavači kultu nenávisti. Tohle jsou skutečné projevy druhé republiky. pic.twitter.com/YCpL12tMoR
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) July 11, 2018
Andrej Babiš vyšel na ulici mezi demonstranty před Poslaneckou sněmovnu. Vyzvala ho k tomu opozice. Po premiérovi létaly pet lahve, po chvilce se vrátil zpátky.
"Je zase vožralej, zloděj." Andrej Babiš útočí na Miroslava Kalouska.
"Nevím, kolik má promile ožrala Kalousek dneska, zloděj zlodějský, nebudeš mě urážet a nebudeš mluvit o mých dětech," prohlásil Babiš na adresu Kalouska.
"Šel jsem ven. Chtěl jsem s nima mluvit, ale řvali a házeli na mě lahve. Zařiďte si, aby na mě vaši kámoši neřvali a neházeli lahve," křičel Andrej Babiš.
"Prosím pana premiéra, aby neredukoval toto jednání sněmovny na svůj osobní konflikt s panem Kalouskem," řekl předseda pirátů Bartoš.
"Omlouvám se za absenci, byl jsem se podrobit testům, které předložím výboru," reaguje Miroslav Kalousek na nařčení, že požil alkohol.
Teď jste ukázal svoji skutečnou tvář, pane premiére! To jste skutečně VY. Urážky, napadání, křik. Jste hanbou této Sněmovny! - @honzabartosek #vladanarodnihanby
— KDU-ČSL (@kducsl) July 11, 2018
Vy mi tady nebudete nadávat do StBáků, já jsem žádný StBák nebyl, hřímal Babiš na Kalouska.
Hazeni lahvemi na Andreje Babise pred Snemovnou je zcela neprijatelne. A ubohe.
— Ondrej Kundra (@okundra) July 11, 2018
Debata ve sněmovně se uklidnila a navrátila se k programovému prohlášení. Konkrétně se hovoří o budoucím financování veřejnoprávních médií.
Poslanec ODS a primátor Jablonce @PetrBeitl: "Mark Twain napsal, že člověk by měl každé ráno spolknout živou ropuchu, aby ho pak už nic horšího nečekalo. Z tohoto místa mohu konstatovat, že dnes by jedna ropucha nestačila."
— Kateřina Frouzová (@KaterinaFrouz) July 11, 2018
distancuji se od házení lahví na A. Babiše z řed demonstrantů. To do demokracie nepatří. Transparenty a verbální projevy ano. I člověk, se kterým nesouhlasím, nemá být terčem fyzických útoků. Je třeba důslednost, trpělivost a vytrvalost, nikoli násilí a agresivitu.
— Pavel Bělobrádek (@PavelBelobradek) July 11, 2018
Poslankyně ODS Miroslava Němcová by ráda znala obsah dohody mezi ANO a KSČM. Vadí jí také, že sněmovna nezná jméno klíčového ministra zahraničních věcí. O těchto klíčových věcech se ale nemluví. "Celá situace připomíná Vrtěti psem."
"Nemůžete se vymlouvat, že jste nic nevěděli. Věděli a rozhodnete se, na jakém seznamu dnes bude váš podpis, zda na seznamu cti, či hanby," vzkázala zřejmě budoucím koaličním poslancům Němcová.
Nelíbilo se mi házení vajec na Paroubka. Nelíbilo se mi házení vajec na Zemana. A nelíbí se mi házení čekoholi na @AndrejBabis.
— Petr Honzejk (@PetrHonzejk) 11. července 2018
Poslanecký klub Strany přímé demokracie nevyjádří podporu vládě.
Pred @snemovna dorazil @PavelBelobradek. Demonstranty zada, aby nehazeli po lidech lahve a umoznili vsem bezproblemovy odchod.
— Zuzana Cerna (@zuzana_cerna) 11. července 2018
Uspel jen napul.
Kolem snemovny stoji @PolicieCZ i antikonfliktni tym. @CT24zive pic.twitter.com/S9eGISWHsj
Stejně by mě zajímalo, jak by to vypadalo, kdyby všechny televize a relevantní weby ten přenos ze sněmovny cca v poledne vypnuly. Tipuju, že by bylo do půl jedný (odpoledne) odhlasováno.
— Petr Honzejk (@PetrHonzejk) July 11, 2018
Kalousek se přihlásil do rozpravy. "Všichni se shodneme na tom, že předseda vlády by neměl být usvědčený lhář. Už když se v minulosti řešil probém Čapího hnízda, ukázalo se, že pan předseda, tehdy ministr financí, lhal. Dneska mě pan předseda osočil, že jsem opilý, že jsem zloděj a že kvůli mně umírali lidé na padácích. Jedná se o pomluvu, ve všech případech mám důkazy, že to není pravda. Ale to bude civilně právní spor, k té omluvě bude přinucen," řekl.
"Tady žádá o důveru člověk, co přísahal na zdraví svých dětí," zopakoval Kalousek a připomněl, že tehdy šlo o lež. Dále komentuje podíl KSČM na vytvoření vlády. "Nyní se jedná o výjimečnou historickou chvíli," řekl. "Na každém zvlášť záleží, jestli bude komunistická strana mít podíl na exekutivní moci."
Onderka z ČSSD se bude snažit komunistům věřit do první zrady. "Volím nejmenší zlo, ze všech zel, která by mohla přijít, a jsem o tom bytostně přesvědčen," vysvětluje, proč bude hlasovat pro důvěru vládě.
"Dostal jsem otázku, já jsem takovej netypickej člověk, já jsem sportovec, já jsem zvyklej dívat se svýmu protivníkovi do očí, v ringu musíte bojovat," začal Foldyna s vysvětlením, proč mu nevadí podpora komunistů. "Já jsem zvyklý lidem věřit do první lži, do prvního faulu. Jsem přesvědčen, že je potřeba si věřit a hledat východiska."
"Víte, kdo to ANO, toho Babiše, porodil? Pánové? Pane Kalousku? My jsme ho porodili. A vy! My sociální demokracie, jak jsme se chovali. Vy pravice, jak jste zprivatizovali průmysl," rozčílil se. "Mně je trapně," ukončil rozpravu.
"Já jsem Babiše neporodil. Kdyby to tak bylo, býval bych ho ještě na pupeční šňůře uškrtil," reagoval Miroslav Kalousek.
"Není ta zrada situace s panem Pochem," reagoval Jan Bartošek (KDU-ČSL) na výroky sociálních demokratů Onderky a Foldyny, že komunistům budou věřit do první zrady.
Uražení nejsme, tato vláda je špatná pro občany, byly tlaky z Bruselu, aby Babiš nešel s námi do koalice, říká Jan Hrnčíř, poslanec SPD. Dodává, že když bylo vše dojednáno mezi ANO a SPD, tak Babiš plně otočil a přestal se o projednávání programu zajímat.
Galerie pro veřejnost je skoro volná, tak kdo je venku, může přijít přímo do dění. #vlada #duvera pic.twitter.com/558UgCz73l
— Marian Jurečka (@MJureka) July 11, 2018
Předseda klubu ODS @Zbynek_Stanjura analyzuje situaci kandidáta na post ministra zahraničí Miroslava Poche: "Pan europodržtaška vypomáhá zadarmo na zamini a dokonce má od včerejška i vstupní kartu. Do té doby řídil ministerstvo jako návštěva."
— Kateřina Frouzová (@KaterinaFrouz) July 11, 2018
Svou rozpravu Zbyněk Stanjura z ODS ukončil slovy "hanba, hanba, hanba".
Zaznělo tady, že komunisti nemají žádné kostlivce ve skříni. To je pravda, oni je mají na hřbitovech! Komunistickou totalitu nevymažete z paměti našeho národa! - @MJureka #vladanarodnihanby
— KDU-ČSL (@kducsl) July 11, 2018
Nyní se začne hlasovat. Pro vyslovení důvěry je potřeba nadpoloviční většina poslanců. První bude hlasovat pirátský poslanec Tomáš Martínek, od nějž se pak bude pokračovat podle abecedy.
Komunista Ondráček nehlasoval o vlade - nepritomný!
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) July 11, 2018
Poslankyně za ANO Karla Šlechtová, která se těžce vyrovnávala s odchodem z funkce ministryně, nakonec kabinet podpořila.
PROTI NÁVRHU.
— Markéta Adamová (@market_a) July 11, 2018
Pískot venku je kulisou i teď, téměř v jednu hodinu v noci.
1:07 HOTOVO... Česká republika má 264 dnů po volbách vládu s důvěrou! Na jak dlouho?
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) July 11, 2018
Pro kabinet hlasovali i všichni přítomní poslanci ČSSD, z nichž někteří byli dříve proti vládě. Klub ale hlasoval jednotně. Jedinou výjimkou byl nepřítomný poslanec Milan Chovanec.
Schůze začala v devět hodin ráno, hlasovat se začalo před jednou hodinou v noci. Oficiální výsledky budou oznámeny v 1:20.
Tak snad to metro nebudeme muset zase přejmenovat zpátky. 🤭🍒 pic.twitter.com/NCimAJmAHv
— PID (@PIDoficialni) July 11, 2018
Hlasovalo celkem 196 poslanců, pro návrh se vyslovilo 105 poslanců, proti 91.
"Dnešním hlasováním končí První Česká republika a začíná Druhá Česká republika," vytvořil historickou paralelu šéf lidovců Pavel Bělobrádek na tiskové konferenci po zasedání sněmovny. "Neztrácejte naději," vzkázal veřejnosti.
Velká gratulace premiéru Andreji Babišovi a jeho vládě!
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) July 11, 2018
ČSSD si to asi neuvědomila, ale navzdory jejich vlastnimu a stále platnému Bohumínskému usnesení právě proběhl jejich historicky druhý slučovací sjezd s komunisty. Byť neoficiální.
— Marian Jurečka (@MJureka) July 11, 2018
„Sociální demokracie se odpovědnosti za osud a směřování země nezřekla. Vyjádřením důvěry pro koaliční vládu skončila po mnoha měsících nestabilita, která neprospívala občanům a ohrožovala české hospodářství,“ okomentoval výsledek hlasování ve @snemovna @jhamacek. pic.twitter.com/KgO7JjzDqA
— ČSSD (@CSSD) July 11, 2018
Důvěru bohužel získala polokomunistická vláda, která je neúplná a nemá pro Českou republiku dobrý a konkrétní program s jasnými politickými cíli.
— Petr Fiala (@P_Fiala) July 11, 2018
ODS bude tvrdou opozicí nabízející politickou a programovou alternativu.
Poslanci ANO, ČSSD a KSČM právě prohlásili za důvěryhodného trestně stíhaného politika, agenta StB, člena zločinecké organizace, opakovaně přistiženého lháře.
— Jan Farský (@JanFar_sky) July 11, 2018
A pověřili ho, jako ze svého pohledu nejlepšího možného kandidáta, správou České republiky.
Neděkujeme.
Vláda má důvěru. Může udělat hodně pro mladé rodiny a dostupné bydlení, pro kvalitní vzdělávání dětí, dostatek míst v moderních MŠ a ZŠ i pro důstojné podmínky seniorů a jejich aktivní život. Slíbila jsem to ve volbách, myslím to vážně. Nebude to jednoduché, ale stojí to za to.
— Kateřina Valachová (@katavalachova) July 11, 2018
Veřejnost určitě nemá přestat vyjadřovat svůj názor. Musíme si udržet pozitivní a kladnou mysl! Každý, kdo si myslí, že tato cesta pro Českou republiku není správná, se bude muset vyjadřovat. - @PavelBelobradek po hlasování o důvěře #vladanarodnihanby
— KDU-ČSL (@kducsl) July 11, 2018
12/07/2018 v 1:15 jsme se dočkali vlády s účastí komunistů. 100 let od vzniku samostatné republiky je to jako facka TGM a liberální demokracii pic.twitter.com/t3vkksm0zH
— Vlastimil Válek (@vlvalek) 11. července 2018
Podle předsedy STAN Petra Gazdíka vznikla vláda s velkým vlivem prezidenta Miloše Zemana. "Bude soudržná do první ekonomické krize," domnívá se Gazdík.
Brífinky poslaneckých stran po vyslovení důvěry:
Vážení čtenáři,
on-line reportáž pro dnešek končí. Děkujeme za pozornost.
Vaše redakce.
Babiš vyšel ven za demonstranty. Letěla po něm pet lahev i kobliha
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist