Den před druhým jmenováním šéfa hnutí ANO Andreje Babiše premiérem v centru Prahy protestovaly tisíce lidí proti připravované vládě s podporou komunistů. Hesla na transparentech poukazovala také na Babišovou údajnou spolupráci s komunistickou Státní bezpečností (StB) a jeho trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo. 

Demonstranti zaplnili celou horní polovinu Václavského náměstí. "Protest je proti svévolnému chování Babiše, (prezidenta Miloše) Zemana a komunistů," řekl na úvod jeden z řečníků. Lidé měli transparenty s nápisy "Už nás nebabiš", "Babiš musí před soudem stát, jinak nemáme právní stát" nebo "Pryč s tyrany a zrádci". Na dalších transparentech měli lidé fotografie s oběťmi komunistického režimu.

Na demonstraci dorazili také zástupci opozičních politických stran. "Hodnotím to jako mítink politiků, kteří neuspěli ve volbách a v prezidentské volbě," reagoval na protestní akce podle serveru iDnes.cz Babiš.

Na demonstraci se vydali také zástupci některých politických stran, například ODS, TOP 09, pirátů a STAN, neúspěšní kandidáti na prezidenta Marek Hilšer a Pavel Fišer nebo senátor Václav Láska. Vystoupit mají také hudebníci Jiří Dědeček nebo Václav Koubek.

Pořádající iniciativa, která letos zorganizovala už několik demonstrací, chtěla nasbírat milion podpisů pod petici Za slušného premiéra a slušnou vládu. Do úterka jich získala přes 254 tisíc.

Protestuje se také v Brně

Zhruba tisíc lidí přišlo na Zelný trh v Brně na Koncert pro demokracii, který je protestem proti trestně stíhanému premiérovi v demisi Andreji Babišovi. Někteří měli transparenty proti Babišovi, jiní mávali českou vlajkou nebo vlajkou Evropské unie. K lidem promluvili například senátor Zdeněk Papoušek (KDU-ČSL), rektor JAMU Petr Oslzlý a další. Koncert organizuje iniciativa Společně Brno za podpory spolku Milion chvilek.

Lidé měli transparenty s nápisy: "Nechceme trestně stíhaného premiéra", "Nechci premiéra Stbáka, lháře, sprosťáka, manipulátora, zločince", "Babiš je rakovina této země" nebo "Komunisty a stbáky ve vládě nechceme". Koncert pro demokracii je podle organizátorky Hany Strašákové spojený s celostátní akcí nazvanou Jednou provždy! směřující proti Babišovi. "Koncert je završením sběru podpisů petice za odstoupení trestně stíhaného premiéra. Petici za 100 dní podepsalo 250 000 lidí," uvedla Strašáková.

Signatáři požadují, aby byl premiérem člověk, který má vyjednanou podporu ve sněmovně, není trestně stíhaný a má čisté lustrační osvědčení.

Dále chtějí, aby hnutí ANO a ČSSD odmítly vznik vlády závislé na komunistech a aby prezident konal a jmenoval slušného premiéra.

Akci zahájili senátor Papoušek a Oslzlý, který mluvil o tom, že České republice hrozí, že se stane totalitním ostrovem. Na jevišti vystoupil i kadeřník Jan Špilar, kandidát do Senátu, stejně jako jeho protivník, rektor Masarykovy univerzity, Mikuláš Bek. Mezi řečníky jsou i předsedkyně hnutí Žít Brno Barbora Antonová nebo ředitel Divadla Bolka Polívky Ondřej Chalupský, který vyzval lidi, aby byli hlídacími psy demokracie.

O vládě jedná hnutí ANO s ČSSD, vytvořily by menšinovou koalici, kterou by podporovali komunisté. ČSSD má o vstupu do vlády rozhodnout ve vnitrostranickém referendu do půli června. Nyní vládne vláda v demisi složená hnutím ANO, která však nezískala podporu ve sněmovně.

V Českých Budějovicích dorazilo zhruba sto lidí

Kolem stovky lidí demonstrovalo po 17:00 před českobudějovickým kulturním domem Slavie, kam přijel na debatu s občany premiér Andrej Babiš s některými ministry vlády v demisi. Protestující, kteří při příjezdu Babiše skandovali "Hanba" nebo "StB", přešli pak do sálu na diskusi, kde politiky překřikovali a hádali se i s příznivci premiéra. Kolem 18:00 většina demonstrantů sál opustila.

Babiš s ministry byl v úterý na návštěvě Jihočeského kraje. Několik desítek lidí protestovalo i dopoledne před Jihočeským muzeem.

Sál kulturního domu s kapacitou 600 míst byl plný, převažovali příznivci Babiše. Zpočátku debaty demonstranti skákali politikům do řeči a vykřikovali věty jako "To budou zase jenom lži" nebo "Kdy přestanete lhát?" Babiš nejdřív požádal, ať je nechají protestující mluvit, později řekl, že jsou zfanatizovaní a čtou lži v médiích.

"Škoda že to nevyjádřili ve volbách. Chápu, že se jim nelíbí ten výsledek," řekl Babiš.

V první části diskuse se několikrát slovně napadli příznivci a odpůrci Babiše. Na větu protestujícího "Už těch keců bylo dost!" reagoval podporovatel premiéra větou "Těch vašich keců už bylo dost".

Při demonstraci před Slavií drželi protestující transparenty s hesly "Babiši, sestry a učitelé potřebují přidat", "Zdaň své korunové dluhopisy" nebo "Kdy přestaneš lhát a krást, Bureši?", skandovali i "Bureše do koše!". Pořadatelé demonstrace kritizovali i návrat komunistů k moci.

Spoluorganizátor demonstrace Tomáš Trantina, předseda českobudějovické organizace TOP 09, řekl, že protest je zaměřený proti Babišovi a vládě v demisi. Podle Trantiny chce Babiš vládnout sám a ovládnout veškeré bezpečnostní složky, "aby si zajistil beztrestnost".

"Všechny kroky, které jeho vláda v demisi provedla v oblasti bezpečnosti, policie, vedou jedním jediným směrem: zastavit stíhání za každou cenu," řekl Trantina. Babiš čelí trestnímu stíhání pro podezření z dotačního podvodu kvůli sporné dotaci na Farmu Čapí hnízdo.

V Olomouci a Plzni se sešlo asi 500 lidí, v Jihlavě přibližně 400, v Ostravě a Liberci zhruba 300. Protesty byly i na dalších místech. V Olomouci zazněla kritika kvůli snaze komunistů zdanit církevní restituce, v Ostravě někteří řečníci vyzývali lidi, aby se podíleli na tvorbě politických programů stran, s nimiž sympatizují, a aby přišli k volbám. V Liberci od některých řečníků zaznívalo, že nechtějí prezidenta, který táhne republiku na Východ. "Věci se pohnuly někam, kde neměly být," řekl v Liberci bývalý poradce prezidenta Václava Havla Jan Šolc.

Predátore Andreji, lidé tě tu nechtějí. Na jihu Čech probíhala demonstrace proti Babišovi

Predátore Andreji, lidé tě tu nechtějí. Na jihu Čech probíhala demonstrace proti Babišovi

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist