Před rokem se v pražských Dejvicích slavnostně otevřel Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) při ČVUT, který má podpořit start čtvrté průmyslové revoluce. Výstavba ambiciózního ústavu stála 1,5 miliardy korun a od počátku jej provázejí vášně akademiků. Ty teď vyústily v odvolání ředitele ústavu, profesora Vladimíra Maříka.

Rektor ČVUT Vojtěch Petráček, který Maříka odvolal, vysvětluje svůj krok dlouhodobými spory mezi ním a Maříkem. Ty se týkaly toho, jak mají jednotlivé fakulty a ústavy v rámci univerzity spolupracovat.

Rozhodnutí přišlo jen týden poté, co Česká televize odvysílala dokument o budování velkého centra robotiky nazvaný A člověk stvořil robota. Už v předvečer televizní premiéry napsal rektor Maříkovi, že mu nařizuje zastavit vysílání dokumentu, protože je jednostranný a poškozuje jméno ČVUT. Vadí mu například, že v něm Mařík popisuje boje o peníze s akademickým senátem a že si vědec stěžuje na nízkou podporu "svého" výzkumného centra robotiky.

Souvisí vaše odvolání s dokumentem, který odvysílala před týdnem Česká televize?

Ano, minulý týden mi pan rektor uložil, abych zabránil vysílání. Ve středu byl akademický senát, kde jsem zařadil bod, že jsem napaden a že mě chce rektor potrestat za to, že jsem neodvolal vysílání České televize. Vysílalo se to v čase, který měl vymezený úřad vlády, schvalování prošlo radou televize, bývalý rektor to podepsal. Já jsem to vysílání zastavit nemohl.

Snažil jste se stáhnout dokument?

Proč bych to dělal? V normální zemi po zveřejnění takového e-mailu rektor odstoupí. Jenomže místo toho odvolal mě. Máme demokracii, ale nemáme demokraty.

Jakou roli v celé události sehrál onen dokument? Dá se říct, že nějaké spory tam byly již dřív a ten dokument je jen odhalil a rozvířil?

Ne. Dokument se nelíbil panu rektorovi. A to právě proto, že on byl nejaktivnější člen celého senátu, který se snažil nedat CIIRC ani korunu. Já jsem vystoupil ve středu na akademickém senátu - což je druhý důvod mého odvolání. Tam jsem se ohradil vůči vyhrožování ze strany rektora a zeptal jsem se členů senátu, zdali si myslí, že film poškodil ČVUT. Pouze pět senátorů řeklo, že to může univerzitu mírně poškodit. Jediný pan rektor hřímal. Nastala akce, jejíž škody jsou již nevratné.

Jak si odvolání vysvětlujete?

Skupina lidí, která zvolila rektora, dlouhodobě plánovala mé odvolání a teď se to stalo. Vadí jim, že fungujeme přesto, že nám nedali ani korunu. To je prostá česká závist. Chtějí rozebírat své dotace, být v klidu, zatímco my jim ukazujeme cestu vpřed. To je moje vysvětlení, neunesli to.

Odvolání je pravomocné, co budete dělat?

V této fázi nehodlám dělat vůbec nic. Na ústavu je 200 lidí, většina z těch zahraničních, které jsem tam přivedl, brzy odejde. Já nemám sílu, protože když jsem obviněn, že rozvracím ČVUT, cokoliv udělám, je špatně. Neudělám nic. V ústavu je 1,5 miliardy veřejných investic, mezinárodní závazky, to si musí pan rektor vyřešit. O mě v této fázi nejde, mám práci, spoustu nabídek ze zahraničí. Jde o to, že je to obraz českého univerzitního prostředí. Že se nám takovýmto způsobem podaří zničit všechno, co člověk úsilím vybuduje.

Asi je někde chyba, zřejmě v zákoně.

Pokoušel se s vámi pan rektor dohodnout předem? Byly tam signály, výzvy?

Ne, vůbec se mnou nemluvil, dnes ráno bez mé přítomnosti sdělil, že mě odvolal. Se mnou nic neprojednal. Nikdy mi nic nevytkl. Po 43 letech, co tady sloužím. Teď si musí ČVUT uvědomit, co se stalo. Je to signál těm, kteří chtějí na školách něco dělat a posunout věci kupředu. Nedělejte to, my, kteří chceme staré pořádky, vás prostřednictvím senátu stejně dostaneme.

Pan rektor se mě chce zbavit od svého nástupu. Od počátku byl mezi nejagresivnějšími členy senátu proti CIIRC. Čili pakliže jsem někde napadl senát, napadl jsem jeho činnost. Na ČVUT je skupina lidí, kteří nechtějí nové poměry. Byl jsem jeden z mála lidí, kteří se jim postavili. Je to nepředstavitelná arogance moci. Počítal jsem s tím od samého začátku, divím se, že to pět let vydrželo. Ústav je vybudovaný, dokončený, ve čtvrtek jsme odevzdali závěrečné vyúčtování, úkol je splněn.

Co říkáte na vysvětlení odvolání, že rozvracíte ČVUT a že kazíte snahy o týmového ducha?

To ať posoudí jiní. Náš ústav propojuje řadu fakult. Já jsem se ozval, že v 45členné vědecké radě není ani jeden zástupce ani jednoho vysokoškolského ústavu. Myslím si, že není rozvracení, když chci, abychom měli aspoň jedno místo ve vědecké radě. Z fondu rozvoje výzkumné organizace dostáváme minimální peníze. Zabývala se tím správní rada a doporučila rektorům a děkanům, aby víc dbali na ústavy a aby změnili své stanovisko. Jednám v duchu správní rady, jenom chci, aby - jestliže každá fakulta má pět členů ve vědecké radě - jsme měli aspoň jednoho.

Když dostáváte málo z fondu, kolik je to peněz?

Loni jsme dostali přes milion.

Ale pan rektor ve vysvětlení píše, že v souvislosti s diskusí týkající se nákladů na vybudování nové budovy, by chtěl uvést, že ČVUT vložilo z vlastních zdrojů přes 437 milionů a další zdroje podporující činnost ústavu…

Ano, ale budova patří ČVUT a sídlí v ní rektorát. Jestliže ČVUT kus investičních peněz zaplatilo, je to naprosto přirozené.

Ale já kritizuji, že nedostáváme žádné provozní prostředky.

Takže žijete hlavně z grantů…

Ano, a ze smluv s průmyslem.

To je další rozměr, který vašim kritikům vadí. Aktivita ve vaší firmě Certicon. Jak je propojená s CIIRC a univerzitou?

Nijak. Není tam žádná vazba, jediným pojítkem jsem já. A v jednom projektu jsme spolupracovali. Jinde nefiguruje. Ale je tu jedna věc. Když ČVUT přidělilo nově vznikajícímu ústavu tři místnosti v domě určeném k demolici, Certicon poskytl po dobu 26 měsíců 75 lidem zdarma přístřeší. My jsme dali lidem možnost pracovat a CIIRC rozjet. To mělo odhaduji hodnotu přes 4 miliony korun, zaplatili jsme z toho daně. Takže CIIRC poskytl ČVUT takovou významnou pomoc.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Přijme profesor Vladimír Mařík funkce, které mu nyní rektor Vojtěch Petráček nabízí?
  • Kolik lidí v Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky pracuje a kdo se podle Maříka chystá odejít?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se