Ve čtyřčlenném týmu sociálních demokratů, kteří si v pondělí večer šli vyslechnout obnovenou nabídku hnutí ANO na sestavení menšinové vlády, byl i místopředseda ČSSD a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Podle něj strana nehodlá vytrhávat jednotlivé body případné koaliční dohody a přetahovat se o ně. Za jeden z takových bodů označil i obsazení postu ministra vnitra. "Naše limity tvoří jeden komplex," říká Netolický.

V úterý se v médiích objevily spekulace, že ANO nabídlo ČSSD obsazení ministerstva vnitra nezávislým expertem na základě společné dohody. Kromě toho dalších pět ministerských křesel.

První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek to ale popřel.

Můžete něco uvést k průběhu pondělního jednání, nebo máte stranické embargo?

Dohodli jsme se, že nebudeme zatím žádné věci pouštět ven, to by bylo vůči grémiu nekolegiální. Musíme nejprve vytvořit nějaký názor uvnitř strany a ten pak budeme prezentovat. Mohu však říct, že to bylo nejotevřenější jednání ze všech rozhovorů, které jsem kdy absolvoval. 

V jakém smyslu bylo nejotevřenější?

Obě strany řekly naprosto otevřeně, jak vidí politickou situaci, a já sám musím za sebe říct, že jsem byl touto otevřeností ze strany hnutí ANO velmi překvapen. Takže na jedné straně jednání sice otevřené bylo, na druhou stranu nechceme vytvářet nějaké mediální vlny a posílat mediální vzkazy, které by mohly znamenat, že se celá situace otočí. Prostě není dobré ve chvíli, kdy jsme na jednání pouze čtyři lidi z ČSSD, a tedy ani ne celé politické grémium, pouštět ven nějaké informace.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se