Čtyři z pěti místopředsedů v sobotu zvolila Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) na pokračování svého sjezdu v Hradci Králové. Předsedu Jana Hamáčka a statutárního místopředsedu Jiřího Zimolu doplní v nejužším vedení krajská radní z Vysočiny Jana Fialová, poslanci Jaroslav Foldyna a Roman Onderka a pardubický hejtman Martin Netolický.

Hned v prvním kole uspěli Foldyna, Fialová a Netolický. Nejúspěšnější byla při hlasování sjezdu Fialová, která chce podle svých slov s novým vedením změnit situaci, kdy se strana potápí, zatímco "nahoře na parníku se tancuje". Strana by se podle ní měla vrátit zpět do regionů a víc naslouchat lidem. 

Ve druhém kole hlasování byl zvolen Onderka, který v únoru neúspěšně kandidoval na statutárního místopředsedu. O pátém řadovém místopředsedovi rozhodne ústřední výkonný výbor.

ČSSD na sjezdu také hladce potvrdila konec jednání o koaliční vládě s ANO. "Stále ale platí ten závazek, že pokud bychom něco vyjednali, tak o tom bude rozhodovat členská základna v referendu. Nicméně jednání s hnutím ANO jsou ukončena," popsal situaci kolem sestavování vlády po sjezdu Hamáček.

Problematické bylo hlasování o stanovách, kde sice pro změny byla naprostá většina přítomných, ale kvůli požadované třípětinové většině a velkým absencím jich nebylo dost. Neprošly tak kritizované návrhy na odstranění kvót pro zastoupení žen v některých orgánech a na kandidátkách.

Ze stanov naopak zmizí nákladné korespondenční hlasování, které bude nahrazeno elektronickým. Schváleno nebylo ani zeštíhlení některých stranických orgánů.

 

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:48
Pokračuje čtyřicátý sjezd ČSSD

Vítejte u naší online reportáže, v níž budeme sledovat ty nejzajímavější informace týkající se sobotního sjezdu ČSSD.

09:50
Jde o střet zájmů šéfa vlády, ne moje ambice. Marketingový tým ANO se mým očerňováním snaží zastřít podstatu problému, říká Hamáček

Jednání o vládě hnutí ANO a ČSSD podle šéfa sociální demokracie Jana Hamáčka zkrachovalo kvůli tomu, že se premiér Andrej Babiš (ANO) nechtěl vzdát ministerstva vnitra nebo financí. ČSSD tvrdila, že na jednom z těchto resortů trvá, aby zabránila střetu zájmů trestně stíhaného premiéra. Celý článek Kateřiny Frouzové si můžete přečíst zde.

09:55
Posedlost ČSSD ministerstvem vnitra je nepochopitelná, resort dneska není úplně důležitý

Ministerstvo spravedlnosti je teď pro kontrolu trestně stíhaného premiéra daleko důležitější, myslí si redaktor Respektu Jaroslav Spurný. Kauza Čapí hnízdo už je podle něj pod dohledem státních zástupců a policie už nemá žádnou šanci případ ovlivnit. Otázkou je, proč má o vnitro zájem Andrej Babiš, když mu to přináší jenom práci, říká Spurný.

externí video: ČSSD by mohla chtít na vnitru něco přikrýt, její posedlost tím úřadem je nepochopitelná, říká Spurný
ČSSD by mohla chtít na vnitru něco přikrýt, její posedlost tím úřadem je nepochopitelná, říká Spurný

10:09
Sjezd ČSSD pokračuje přesně v den 140 výročí založení strany

 

 

10:18
Začal projev šéfa ČSSD Jana Hamáčka. Hráli jsme roli fíkového listu, říká

Hamáček: Zahájili jsme jednání a celou dobu jsme poslouchali, že ČSSD hraje roli fíkového listu. Ale my jsme se alespoň pokusili jednat.

10:21
Celá země byla svědkem, že jsme byli ochotni ke kompromisu, říká Hamáček

Celá země byla svědkem toho, že jsme byli ochotni ke kompromisu. Postoj Andreje Babiše nechápu. Hnutí ANO už dnes ví, že na nás neplatí agresivita. A nebude platit ani v budoucnu. Historie ČSSD je mnohem starší, než historie Agrofertu. ČSSD uspěla v jednáních velmi dobře a prosadila téměř vše, s čím do těch jednání šla, říká Jan Hamáček.

10:37
Budeme silná opozice, řekl Hamáček

My budeme silná opozice. Pokud ANO ustoupí od svých slibů, budeme mu to velmi silně připomínat, řekl ve svém vystoupení Jan Hamáček. Museli jsme se přizpůsobit tomu, že jednáme s velmi nestandardním partnerem, jehož cílem není kompromis.

10:38
ČSSD nemá čas na přešlapování, říká Zimola

Jana Hamáčka ve čtení zprávy vystřídal na podiu statutární místopředseda Jiří Zimola.

10:38
Zimola: Babiš nás zesměšňoval, s námi nebude nikdo zametat

Zimola: Babiš nás zesměšňoval a dělal z nás malé děti. Zapomněl, že demokracie je o respektování menšin většinou.

10:39
Nerušte tam vzadu

Poslanec Chvojka napomenul účastníky sjezdu, aby nevyrušovali.

10:40
Zimola: ANO chtělo, abychom políbili premiérův prsten

Slovo kompromis nemá ve slovníku Andreje Babiše své místo. ANO chtělo, abychom se pokořili. Říkal jsem, že než sedět v opozičních lavicích, má větší smysl ve vládě být. Proto jsme se Honzou Hamáčkem snažili vyjednat řadu klíčový programových a hlavně levicových priorit.

10:42
Ne z nás dělá to, čím jsme, řekl na závěr vystoupení Zimola

Svůj úvodní projev ukončil první místopředseda strany Jiří Zimola sloganem národního pivovaru Budvar: "Ne z nás dělá to, čím jsme." Vedení vyhlásilo patnáctiminutovou lhůtu pro podávání návrhů na posty místopředsedů strany.

10:50
Na sjezd dorazil Zdeněk Škromach a Michal Hašek

10:59
Do Hradce Králové dorazilo 467 delegátů strany, vybírat budou nové řadové místopředsedy

Do Hradce Králové dorazilo 467 delegátů strany, vybírat budou nové řadové místopředsedy. O celkem pět míst se bude ucházet celkem 17 kandidátů. Mezi nimi šéf Idealistů Radim Hejduk, poslanci Jaroslav Foldyna nebo Ondřej Veselý, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, europoslanci Pavel Poc a Olga Sehnalová.

11:03
17 kandidátů na místopředsedy ČSSD
11:08
První z kandidátů Benda se závěrem svého projevu vzdal své kandidatury

První z kandidátů Benda se závěrem svého projevu vzdal své kandidatury. Mezi kandidáty jsou i další, se kterými se shoduje v programu.

11:10
Dorazila i bývalá ministryně školství Valachová

11:18
Prošla jsem si všechna patra politiky. Nesouhlasím s inkluzí, říká kandidátka na místopředsedkyni Jana Fialová

Nesouhlasím s inkluzí, vymezuji se proti bývalé ministryni školství Valachové. Říká ve svém projevu Jana Fialová.

11:19
Favoritem voleb nových místopředsedů je podle Petra Dolínka hejtman Martin Netolický
11:25
Dnes nikdo nechce tradiční konfekční strany

"Přichází doba, kdy bychom si měli uvědomit, že je konec tradičním konfekčním stranám a tradičním konfekčním politkům. Nikdo je nechce," zahájil projev kandidát na post mstopředsedy poslanec Jaroslav Foldyna.

11:27
Podle Foldyny si sociální demokracie odehnala voliče, kteří "mají strach o budoucnost svých dětí"

Podle Foldyny si sociální dmeokracie odehnala voliče, kteří "mají strach o budoucnost svých dětí". "My je nazývali xenofoby, nacionalisty a my jsme si odehnali vlastní voliče," burcoval ústecký poslanec delegáty sjezdu ČSSD.

11:33
Naše voliče nezajímá gender, multikultura ani sňatky stejného pohlaví, říká Foldyna

"Nezajímá je gender, miltikultura ani sňatky stejného pohlaví. Vadí jim, že musí ráno vstávat, zatímco druzí se válí do jedenácti v posteli, aby do noci hráli před domem na kytaru," řekl delegátům Foldyna.

11:35
A už se vyřizují účty a osobní spory

A už se vyřizují účty a osobní spory. Foldyna z pódia vzkázal europoslanci Miroslavu Pochemu. "Jasně Mirku, já kandiduju proti obyčejným lidem z vesnice, který jsi ani nepotkal. Já kandiduju, abych tě naštval," řekl ústecký poslanec. Narážel tak na kritické sms zprávy, které o něm údajně Poche rozeslal.

11:38
Moderátorka opět prosí o klid

"Ti z vás, kteří chtějí vést své osobní diskuze, pokračujte v předsálí," žádá poněkolikáté moderátorka své neukázněné kolegy.

11:45
Výběr z kandidátů na místopředsedy

Na pět místopředsednických postů se přihlásilo 17 kandidátů. Mezi nimi šéf Idealistů Radim Hejduk, poslanci Jaroslav Foldyna nebo Ondřej Veselý, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, europoslanci Pavel Poc a Olga Sehnalová.

11:50
Komunál musí lépe komunikovat s vedením strany, říká kandidátka Masáková

Kandidátka Hana Masáková považuje za prioritu komunikaci mezi komunálními politiky a vedením strany. Lituje, že má projev v průběhu obědové pauzy.

11:56
Nesmíme se bát Babiše, říká Netolický

Nětolický: Andreje Babiše bychom se měli přestat bát. Ustálila se představa, že dobrý byznysman je dobrý politik. Už si konečně uvědomme, že stát není firma. Dobrý politik je dobrý organizátor, a proto může být i dobrý byznysman. Ale neplatí to nutně naopak.

11:58
ČSSD by se proti Babišovi neměla tolik vymezovat, říká Onderka

Podle Onderky by se sociální demokracie neměla vymezovat proti Andreji Babišovi. "On si to nezaslouží," řekl poslanec. "Musíme lidem říkat, co chceme dělat a jak to budeme dělat. A když bude příležitost, tak plnit své sliby," dodal Onderka. Delegáti mu začali tleskat.

12:03
Tématy Pavla Poce jsou: podpora mladých rodin, životního prostředí a zemědělství a evropská politika

Pavel Poc by se jako místopředseda chtěl zabývat třemi tématy: podporou mladých rodin, životnímu prostředí a zemědělství a evropské politice. "Evropa udělala jednu zásadní chybu, příliš se zabývá tím, co je venku, a málo tím, co je vevnitř. Příliš mnoho prosazuje lidská práva mimo své území a málo uvnitř," říká europoslanec ČSSD.

12:03
Netolický zdůraznil význam místních samospráv

Netolický zdůraznil význam místních samospráv. "Na krajích bychom měli založit náš program, nezapomínejme, že jsme silní v krajích, na venkově." "Sociálně demokratický volič nezmizel, je jich tu stále dva dva a půl milionů. Teď část z nich dala hlas někomu jinému a nám naznačila "držte se svého programu"! " Sociální demokracie začíná nanovo.

12:05
Poslanec Roman Onderka má podle několika sociálních demokratů šanci uspět ve volbě místopředsedů

Poslanec Roman Onderka má podle několika sociálních demokratů šanci uspět ve volbě místopředsedů. Jeho projev právě začíná.
"Když se podíváte na Okamuru, to je pro sociálního demokrata těžké, se dozvíte, že jsme jen korytáři. Holt podle sebe, soudím tebe," narážel Onderka na komentáře konkurentů na krach jednání ČSSD a hnutí ANO.

12:05
Evropská unie by se měla soustředit na to, co je uvnitř

“Evropská unie se příliš zabývá tím, co je venku a málo se zabývá tím, co se děje vevnitř.” Pavel Poc.

12:08
Onderka je chlap, co drží slovo

"Jestli se nebojíte chlapa, který říká věci narovinu a drží slovo, prosím o váš hlas," uzavřel projev Onderka.

12:09
Europoslankyně Olga Sehnalová zahajuje kandidátský projev

Europoslankyně Olga Sehnalová zahajuje kandidátský projev. "Nabízím sebe, své jméno i politickou práci," řekla delegátům. "Jedním z mých témat je dvojí kvalita potravin a nejen potravin v rámci Evropy," pokračovala.

12:14
Z projevu Olgy Sehnalové

"Často jsme hovořili o návratu ke kořenům, abychom našli směr, který jsme v předchozích volbách možná ztratili. V roce 1996 jsme šli do voleb s heslem "Lidskost proti sobectví". Při vší úctě k marketérům jsme nic lepšího od té doby nevymysleli. Tady bychom měli hledat smysl našeho snažení," uvedla Sehnalová.

12:16
Kandidát Antonín Staněk, primátor Olomouce, patří mezi favority na místopředsedu ČSSD

Antonín Staněk, primátor Olomouce: Slibuji, že když půjde do tuhého, tak se nevypařím. Musíme naší stranu připravit na komunální a senátní volby a nastartovat její vzestup pro příští sněmovní volby. Z tohoto pohledu považuji za velmi důležité, aby ve vedení byl člověk, který se bude věnovat vnitrostranickému vzdělávání.

12:20
Na sjezdu ČSSD už došlo i na citát Leonarda DiCapria
12:27
Kandidátka na místopředsedkyni Jana Vajdíková by v rámci návratu k sociálně demokratické politice chtěla snížit koncesionářské poplatky
12:35
Lidé jsou vás připraveni volit, říká poslanec Ondřej Veselý

Lidé jsou připravení nás znovu volit. Stačí, aby znovu zjistili, že pro ně něco děláme. V posledních týdnech se nám to celkem dařilo.

12:37
Roman Váňa představuje delegátům návrh změn stanov

Roman Váňa představuje delegátům návrh změn stanov. Část strany chce zrušit kvóty pro ženy. Proti bude například bývalá ministryně Kateřina Valachová nebo bývalý místopředseda Petr Dolínek.

12:38
Předem jistý výsledek volby místopředsedy

Mezi delegáty se hovoří o dohodě, tři z kandidátů a kandidátek mají místo předem jisté, tvrdí na svém twitterovém účtu politolog Kamil Švec.

12:43
Delegáti nejsou sebranka

"Jste delegáti, ne nějaká sebranka!", znovu napomenul kolegy jeden z účastníků sjezdu. Hluk v sále se vedoucím schůze opakovaně nedaří potlačit, straníci na výzvy, aby diskuze přesunuli mimo sál, nereagují.

12:58
Hlasování o místopředsedech a místopředsedkyních ČSSD proběhne ve 13:30

Členové sjezdu mají možnost si do 13:30 rozmyslet, komu dají hlas ve volbě místopředsedy strany. Hlasování tedy proběhne v půl druhé.

13:05
Na sjezd dorazil i bývalý ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Sjezd ČSSD v Hradci Králové.

13:28
Nehodící se škrtněte

Ve volbě místopředsedů delegáti jména svých kandidátů kroužkují a ty kandidáty, které nechtějí, škrtnou. Jinak je hlasovací lístek neplatný.

13:42
Na sjezdu se objevil i nedávno odvolaný ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Svatopluk Němeček

Sjezd ČSSD v Hradci Králové.

14:01
Kvóty patří k palčivým tématům sjezdu ČSSD
14:02
Babiš nerespektuje pravidla slušného chování, říká předseda Senátu Milan Štěch
14:06
Známe favority na místopředsedu ČSSD

Antonín Staněk, Jana Fialová a Martin Netolický jsou v kuloárech čtyřicátého sjezdu ČSSD horkými favority na nového místopředsedu strany. Překvapit se svým emotivním projevem mohl i Jaroslav Foldyna.

14:14
Místopředsedy ČSSD budou Netolický, Foldyna a Fialová

V prvním kole místopředsednické volby byli do vedení ČSSD zvoleni: radní kraje Vysočina Jana Fialová, poslanec Jaroslav Foldyna a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. V druhém kole delegáti budou vybírat ještě dva místopředsedy.

14:19
Noví místopředsedové děkují

Hejtman Martin Netolický poděkoval delegátům: "Vedení bude pestrobarevné a já to vidím jako velké plus." Jana Fialová zase řekla, že: "Po více jak dvaceti letech má Vysočina post místopředsedkyně." Jaroslav Foldyna zase zvolil lidový slovník: "Děkuju za důvěru, doufám, že ji nezklamu. Půjdu do toho na plný pecky, aby si nás lidi všimli, že existujem."

14:29
Vajdíková postoupila do druhého kola ve volbě místopředsedy ČSSD
14:47
Do druhého kola volby postoupili Onderka, Staněk, Dvořák a Vajdíková

Do druhého kola, postoupili poslanec Roman Onderka, primátor Olomouce Antonín Staněk, Jaroslav Dvořák a Jana Vajdíková.

15:04
Noví místopředsedové ve fotografii
15:24
Kvóty na počet žen a mladých na kandidátkách strany ze stanov nezmizí

Sociální demokraté v budoucnu budou na svých kandidátkách muset mít dál stanovený počet žen a mladých, rozhodl sjezd. Pro zrušení kvót sice hlasovala většina z delegátů, 310 hlasů ale nenaplnilo potřebné kvórum.

15:38
Foldyna: Jsem zaskočen, jsem trochu kontroverzním politikem, ČSSD chci vrátit k 20 procentům

Jaroslav Foldyna si myslí, že unifikovanost sociální demokracie v posledních letech dovedla stranu k volebnímu propadu. Zároveň chce, aby se ve volebních ziscích vrátila k 20 procentům. "Vůbec nejsme součástí mainstreamu, jsme stranou pro lidi práce, kteří mají jiné pohledy než přeliberalizovaný neomarxismus," řekl novinářům krátce po vyhlášení výsledků volby místopředsedů.

Z 16 kandidátů ho v prvním kole zvolili delegáti sjezdu s druhým nejvyšším počtem hlasů. "Jsem zaskočen, protože jsem trochu kontroverzním politikem, který vyvolává emoce, jak ty pozitivní, tak ty negativní. Ale taková má politika sociální demokracie být," konstatoval. Přeje si, aby nové vedení fungovalo tak, že se v něm budou střetávat různé názory, ze kterých vzejde jednotný postoj ČSSD.

15:45
V sále chybí 150 lidí, nikdo pořádně neví, o čem se hlasuje, prohlásil jeden z delegátů o změnách stanov

Jeden z delegátů sjezdu ČSSD právě ostře zkritizoval způsob, jakým probíhá hlasování o změně stranických stanov. "V sále chybí 150 lidí, nejste připravení, nikdo pořádně neví, o čem se hlasuje. Systém, který jste zvolili pro hlasování, se používá na studentských kolejích při výběru oběda," rozčiluje se delegát.

"Právě jsme ukázali, jak to myslíme s modernizací ČSSD. Sejděme se znovu a upravme stanovy příště, v sále chybí přes sto delegátů, znemožňujeme se před celou veřejností," souhlasil právě zvolený místopředseda Martin Netolický.

15:48
Přerušme sjezd, vyzval nový místopředseda ČSSD Netolický předsedu Hamáčka

"Patnáct minut jsem teď běhal po sále a hledal mandátovou komisi. Není jasné, kolik lidí je v sále a jaké je kvórum," stěžuje si Netolický. Předsedu Jana Hamáčka vyzval k přerušení sjezdu.

Na sjezdu chybí sto delegátů strany, je proto obtížné prosadit změny stanov, které vyžadují třípětinovou většinu všech delegátů.

15:52
Sjezd provázejí problémy s technikou

Jedna z delegátek právě připustila, že jí v průběhu hlasování přestalo fungovat hlasovací zařízení. "Byla jsem ho vrátit a nové mi nebylo dáno," sdělila.

16:37
Stanovy ČSSD se ve většině případů měnit nebudou

Většina plánovaných změn ve stanovách ČSSD nebyla schválena. K převážné části změn se totiž nepodařilo získat potřebnou většinu tří pětin hlasů.

"Část delegátů nepřijela, to byla jedna komplikace. Druhá spočívala v tom, že návrhy na změny podávali ti, kteří nebyli spokojeni. Ti spokojení nic neposílali a ukázalo se, že těch spokojených je víc než nespokojených," uvedl autor návrhů změn Roman Váňa.

Delegáti naopak schválili novinku, která vezme členům v regionech poslední slovo při tvorbě kandidátních listin. Ze stanov zmizí také nákladné korespondenční hlasování, které bude nahrazeno elektronickým.

16:46
Fialová: Sociální demokracie se potápí, nahoře na parníku se tancuje, dole lidé vylévají vodu

Sociální demokracie se podle dnes zvolené řadové místopředsedkyně Jany Fialové potápí. "Doteď jsem měla pocit, že na parníku se nahoře tancuje a dole ti lidé vylévají vodu, kterou nabíráme, a volají nahoru, aby již přestali tancovat a šli jim pomoct," řekla k dosavadní situaci v ČSSD.

Krajská radní z Vysočiny Jana Fialová byla 7. dubna 2018 zvolena novou řadovou místopředsedkyní ČSSD na sjezdu strany v Hradci Králové.

 

 

16:50
Na výsledky druhého kola volby místopředsedů se stále čeká

Stále se čeká na vyhlášení výsledků druhého kola volby místopředsedů. Ze čtyř postupujících mají vzejít dva ještě noví členové vedení. Velká část delegátů už ze sjezdu přesto odjela.

16:57
Dalším místopředsedou byl zvolen poslanec Roman Onderka

Místopředsedou strany zvolil dnešní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové také poslance Romana Onderku (na obrázku). V sestavě řadových místopředsedů sněmovní stany doplní krajskou radní z Vysočiny Janu Fialovou, poslance Jaroslava Foldynu a pardubického hejtmana Martina Netolického, kteří na mimořádném sjezdu ČSSD uspěli už v prvním kole.

Pátého řadového místopředsedu vybere ústřední výkonný výbor strany, odsouhlasil sjezd. Těsně ve druhém kole neuspěl olomoucký primátor Antonín Staněk.

Místopředseda ČSSD Roman Onderka.

17:31
Zaorálek: Babiš si o sociální demokracii otíral nohy

Poslední sněmovní volební lídr Lubomír Zaorálek v diskusi na sjezdu uvedl, že jednání s ANO byla ukončena proto, že si Andrej Babiš "o ČSSD otíral nohy."

"Choval se způsobem, jakým se nemůže chovat koaliční partner. A nevypadá to, že by se v tom hodlal změnit," řekl na Babišovu adresu Zaorálek.

I kdyby ANO sociální demokracii nyní nabídla křeslo ministra vnitra, neměla by se podle něj ČSSD k jednání vrátit. Ztratila by tím podle Zaorálka důstojnost.

17:55
Nové vedení ČSSD symbolicky zakončilo sjezd
18:47
Hamáček: Nové vedení reprezentuje různé proudy ve straně
19:49
On-line reportáž končí

Vážení čtenáři, on-line reportáž ze sjezdu sociálních demokratů v Hradci Králové končí. Děkujeme za vaši přízeň.

ČSSD by mohla chtít na vnitru něco přikrýt, její posedlost tím úřadem je nepochopitelná, říká Spurný

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist