Proti přednáškám členů vlády ANO v demisi na Vysoké škole ekonomické v Praze (VŠE) sepsali studenti petici. Obávají se, že jim bude prezentován jen jeden názorový proud, což je podle nich nepřípustné jen několik měsíců před komunálními a senátními volbami. Petici od soboty podepsalo víc než 300 lidí.

O chystané sérii přednášek s názvem Hospodářská politika pohledem jejích tvůrců informovaly dříve Hospodářské noviny. První z přednášek na Národohospodářské fakultě VŠE je naplánovaná na 4. dubna, postupně by před studenty měli předstoupit jednotliví členové vlády. Sérii má uzavřít 10. května premiér v demisi Andrej Babiš. Mimosemestrální kurz je jedním z výsledků memoranda o spolupráci mezi Úřadem vlády ČR a Národohospodářskou fakultou.

Premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) postoj studentů mrzí, cílem vlády podle něj není narušovat nezávislost vysokoškolského prostředí, uvedl v tiskové zprávě úřad vlády.

"Je namístě se domnívat, že bude během hodin prezentován pouze jeden názorový proud a že bez přítomnosti pohledu opozičních stran či nestranných odborníků může být výrazně ohrožena objektivita výuky," píše se v petici. Podle autorů textu by VŠE měla být nestranická a názorově neutrální. Dobré jméno školy podle petice podkopává, že přednášející budou reprezentovat kabinet, který bez důvěry činí nedostatečně odůvodněné personální změny a jehož předseda je trestně stíhán a "opředen mnoha negativními kauzami".

Podle děkana Národohospodářské fakulty Miroslava Ševčíka kurz iniciovali sami studenti VŠE, kteří s nápadem vytvořit sérii přednášek s ministry oslovili Úřad vlády a vedení školy. "Vzhledem k tomu, že samotná hospodářská politika a státní správa je náplní námi zabezpečovaných oborů, rozhodli jsme se realizovat tento mimosemestrální kurz," uvedl děkan. 

"Naši studenti, až na nepatrné výjimky, nejsou stádem nemyslících a zmanipulovaných dětí," dodal Ševčík s tím, že se na Národohospodářské fakultě snaží rozvíjet kritické myšlení. Podle děkana je navíc tento kurz jedinečnou příležitostí, jak se mohou studenti setkat s tvůrci hospodářsko-politických rozhodnutí.

"Mrzí mě, že se to některým studentům nelíbí. Kurzy jsou volitelné, tedy dobrovolné, a už teď je o ně prý slušný zájem. Nebyla to ale moje osobní iniciativa a nevadí mi, když si to škola z jakéhokoliv důvodu nakonec rozmyslí," uvedl Babiš. Se všemi petenty si ale rád popovídá.

Babiš upozornil, že úřad vlády sepsal se školou memorandum, kde jsou jasná pravidla přednášek. "Kurzy podle něj budou apolitické a fakulta bude dopředu informována o obsahu přednášek. Rozhodně není naším cílem narušovat nezávislost vysokoškolského prostředí," dodal premiér.

Národohospodářskou fakultu čeká v dubnu volba nového děkana, připomněly HN. Mandát končí Miroslavu Ševčíkovi, jeho nástupce povede fakultu do roku 2022. O místo děkana se ucházejí čtyři akademici, zvolí ho akademický senát fakulty.