Už šest vlivných členů ostravské organizace ČSSD z řad městských zastupitelů, ostravských starostů či místostarostů opustilo stranu. Většina tak učinila na základě vlastního rozhodnutí, jednomu členství zaniklo, protože nezaplatil členský příspěvek. V pátek to řekla předsedkyně okresní organizace Jana Vajdíková. Mezi končícími sociálními demokraty je i bývalý náměstek primátora Ostravy Lumír Palyza. On i ostatní bývalí členové strany vše vnímají jako vyvrcholení boje názorových proudů uvnitř organizace.

"Členové sami stranu opustili písemným oznámením. V jednom případě nezaplacením členských příspěvků, čímž deklarovali svůj nezájem a odchod ze strany. Členství tak zaniklo," uvedla Vajdíková.

Členství ukončil městský zastupitel Palyza, starostka Slezské Ostravy a zastupitelka kraje Barbora Jelonková, místostarosta Slezské Ostravy Mário Lyčka, ostravští zastupitelé Václav Štolba a Kamil Bednář. Kvůli nezaplacenému příspěvku členství podle Vajdíkové zaniklo místostarostovi Slezské Ostravy Rudolfu Fickovi. "Mrzí nás, že teď před komunálními volbami odcházejí členové, kteří působí v zastupitelstvech, a uvažují o jiném angažmá než v sociální demokracii," uvedla Vajdíková.

Podle Palyzy organizace vyzývala členy k doplacení dlužných členských příspěvků. Tvrdí, že o dluhu nic nevěděl. "Loni jsem členský příspěvek zaplatil. Až nyní v únoru jsem se dozvěděl na krajském výboru, že tam mám nějaký nedoplatek. Okresní výbor mě vůbec neinformoval," řekl. Dodal, že dluh doplatil, přesto se rozhodl členství ukončit. "Byl to další odporný akt vůči lidem, kteří mají jiné názory. Pro mě to byla poslední kapka a ukončil jsem sám své členství v ČSSD," řekl komunální politik, který v minulosti působil i jako předseda ostravské ČSSD.

Nedoplatky vnímá jako zástupný problém a pokračující boj dvou názorových skupin uvnitř ostravské ČSSD. S tím zase nesouhlasí Vajdíková, podle ní všichni členové o prosincovém termínu na zaplacení příspěvků věděli a určují ho stanovy strany.

Nesouhlasí ani s tím, že by ve straně byl názorový boj. "Vnitřní názorové střety jsou běžnou demokratickou záležitostí," uvedla Vajdíková. Důvodem odchodu členů je podle ní obava z neúspěchu v komunálních volbách a neochota akceptovat změny ve vedení strany i na okresní úrovni.

Boj o ovládnutí ostravské organizace začal v listopadu 2016, kdy sociální demokraté odvolali Palyzu z funkce předsedy ostravské ČSSD. Ústřední kontrolní komise strany ale v lednu vyhověla stížnosti krajského předsedy a bývalého hejtmana Miroslava Nováka, v níž kvůli porušení stanov zpochybnil právě listopadovou okresní konferenci, na které byl Palyza odvolán. Konference se musela opakovat v únoru, Palyza byl odvolán znovu a předsedkyní se stala Vajdíková. Krajský výkonný výbor v čele s Novákem pak navrhl přeregistraci a u vedení strany uspěl i s návrhem na vyškrtnutí Vajdíkové z kandidátní listiny pro sněmovní volby.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist