Nově zvolený předseda ČSSD Jan Hamáček v úterý informoval prezidenta Miloše Zemana o tom, že sociální demokracie chce jednat o přímé účasti strany ve vládě s hnutím ANO. Na středeční schůzce s ANO chtějí sociální demokraté mluvit o programu, nikoliv o personálních otázkách, řekl Hamáček novinářům po setkání s prezidentem v Lánech.

Šéf sociální demokracie se chce ve středu předsedy ANO Andreje Babiše zároveň zeptat na nedávné kroky jeho kabinetu v demisi, jako bylo odvolání některých ředitelů nemocnic nebo tlak na ředitele Generální inspekci bezpečnostních sborů Michala Murína. "Tyto kroky ve mně důvěru nevzbuzují, protože je to vláda bez důvěry," řekl Hamáček a doplnil, že podle něj byla zmíněná rozhodnutí vlády navíc vágně odůvodněna.

Špičky hnutí ANO a ČSSD se sejdou k druhému jednání o případné nové vládě ve středu odpoledne. "Budeme se bavit hlavně o programu, to jsme také panu prezidentovi sdělili. A na závěr jsme pana prezidenta informovali, že forma, kterou sociální demokracie prosazuje a bude o ní nadále vyjednávat, bude forma přímé účasti sociální demokracie ve vládě," uvedl šéf strany. Zeman na nedávném sjezdu sociální demokraty od přímé účasti ve vládě zrazoval. Hamáček ale zopakoval, že k jednání o přímé účasti ve vládě dostalo nové vedení strany mandát právě na tomto stranickém sjezdu.

Hamáček a místopředseda strany Jiří Zimola Zemana také seznámili s okruhy programových priorit, na kterých strana trvá a se kterými půjde na jednání s ANO. Přesné znění těchto priorit podle Hamáčka ale dostane jako první Babiš. Samotná účast Babiše, který čelí trestnímu stíhání kvůli podezření dotačního podvodu, ve vládě je podle Hamáčka pro ČSSD stále problémem, ale na středeční schůzce o tom nechce jednat. Chce diskutovat o programu a očekává, že v dalších dnech se pak sejdou expertní týmy obou stran a budou probírat konkrétní priority a jejich možnou přijatelnost.

Hamáček současně doplnil, že spolu se Zimolou a prezidentem dnes probrali různé povolební varianty a sdělili mu i dojmy z první schůzky mezi novým vedením sociální demokracie a premiérem v demisi Babišem. Prezidentovi zároveň slíbili, že ho budou o situaci pravidelně informovat.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist