Jednoho z vůdců syrských Kurdů Sáliha Muslima zadržela na základě tureckého zatykače v sobotu česká policie, uvedla turecká státní agentura Anadolu.
 
Podle ní nyní české úřady čekají na zaslání dokumentů z Turecka, aby měly právní podklad pro předání Sáliha Muslima Ankaře.

Pražská policie zadržela Sáliha Muslima, který byl v hledáčku tureckého Interpolu, v noci ze soboty na neděli na základě předběžného souhlasu státního zástupce, uvedla na Twitteru policejní mluvčí Andrea Zoulová. "Zadržený byl po provedení nezbytných úkonů umístěn v policejní cele," dodala.

Jméno zadrženého Zoulová neupřesnila. Médiím pouze sdělila, že o zadržení muže byli cestou mezinárodně právní spolupráce informováni pracovníci Interpolu Ankara. 

Muslim, bývalý spolupředseda Strany demokratické unie (PYD), která ovládá kurdské enklávy na severu Sýrie, minulý týden pobýval v Belgii a Švýcarsku, kde měl tiskovou konferenci a přednášku o tureckých zločinech spáchaných tureckými jednotkami při útocích na kurdské enklávy v Sýrii i v souvislosti s probíhajícími boji v severosyrském Afrínu.
 
Sálih Muslim je jedním z vůdců syrských Kurdů, kteří jsou spojenci Západu v boji proti Islámskému státu. Turecká vláda ho ovšem podezřívá, že se podílel jako jeden z tehdejších šéfů strany PYD na přípravě atentátu 17. února 2016 v Ankaře. 
 
Sálih Muslim byl podle deníku Hurryet letos 12. února zařazen tureckou vládou na seznam 44 "hledaných teroristů". Turecké úřady tvrdí, že je jedním z vůdců Kurdské strany pracujících (PKK), a za informaci vedoucí k jeho dopadení vypsaly odměnu ve výši čtyř milionů tureckých lir. Levicovou PKK, která desítky let bojuje za vytvoření samostatného kurdského státu, turecké úřady považují za teroristickou organizaci. Strana PYD je syrskou odnoží PKK.
 
Sálih Muslim v letech 2013 až 2014 podle tureckých médií jednal s vládou v Ankaře o situaci v Sýrii a osudu severního území Sýrie pod kontrolou PYD. Po těchto jednáních ale vojenské jednotky strany známé pod zkratkou YPG a jejich ženské oddíly YPJ turecký soud označil za "teroristické organizace".
 
Vydat Muslima do Turecka je pro českou vládu citlivá otázka, která ji dostane do dilematu, zda si znepřátelit autoritářskou tureckou vládu, nebo bojující Kurdy. Česko se nyní totiž snaží vyřešit pohledávku na stavbu turecké elektrárny Adularya ve výši dvanácti miliard korun a potřebuje spolupráci turecké strany.
 
V komplikovaném syrském konfliktu a boji proti Islámskému státu byla ale Praha dosud považována za spojence Kurdů bojujících proti islamistům a kurdským milicím v Iráku dodávala zbraně a střelivo. Kurdové včetně strany PYD byly dosud oficiálními spojenci USA a dalších západních zemí.
 
S YPG a PYD jsou navíc spojováni i dva Češi Miroslav Farkas a Markéta Všelichová, zadržení v Turecku, kde jim za podporu terorismu hrozí až patnáctileté vězení. Oba opakovaně jezdili do severosyrské Rojávy, kterou kontrovala právě PYD, jejíž byl Sálih Muslim do loňského roku spolupředsedou. Nabízí se spekulace, zda česká vláda bude za vydání Sáliha Muslima chtít například propuštění obou Čechů, i když jejich vydání turecká strana dosud odmítala s odvoláním na nezávislost soudů.
 
"Samozřejmě budeme žádat jeho vydání. I když bychom byli překvapeni, kdyby vydán byl," řekl dnes nejmenovaný vládní úředník z Ankary tureckému deníku Hürriyet. Ve vydání Muslima ale doufá turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který to v neděli řekl na okresním shromáždění své strany AKP ve městě Şanliurfa. "Byl zadržen šéf PYD. Doufáme, že ho Česká republika předá Turecku," uvedl prezident.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist