Celostátní volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek je v úterý ráno ve svém živlu. V ruce drží golfovou hůl patřící ke sportu, který sociální demokraté označují za kapitalistický.

Je evidentně spokojený, protože na sebe dokázal strhnout pozornost přítomných seniorů, kteří tu právě mají své sportovní hry.

"Vidíte, já vám říkal, že golf není náš sport. Měli jste vybrat raději fotbal, protože ten je pro sociální demokraty více typický," baví seniory, když komentuje své nedobré údery a nízký počet dosažených bodů.

Pokud ovšem jde o předvolební body, sází Zaorálek na jistotu. Pro oficiální začátek kampaně si vybral místo, kde nemohl neuspět. Senioři patří k největším voličům sociální demokracie. Kampaň navíc startuje v Karviné, kde dosud nejsilnější vládní strana opakovaně dosahuje rekordních volebních výsledků.

Se Zaorálkem jako lídrem sociální demokraté zcela změnili styl kampaně. Už žádná náměstí s velkými pódii nebo saka a naškrobené úsměvy, ale spíše volnější oblečení, tričko, tenisky a přímo mezi lidi. "Měníme styl kampaně, lidé už nechodí za námi, ale my za nimi," vysvětluje.

Dopoledne je zřejmé, že k hlavnímu volebnímu tématu ČSSD – volání po vyšších mzdách – přidává lídr další téma, které v roce 2008 vyhrálo jeho straně krajské volby: placení ve zdravotnictví.

V Olomouci přichází Zaorálek ke stánku Mladých sociálních demokratů, kteří vyrobili improvizovanou "pravicovou nemocnici" a předvádějí, jak by to podle nich v takovém zařízení vypadalo po vítězství ANO či pravice.

"Pojďte do naší nemocnice, ale jen pokud na to máte. Pokud ne, sorry," říká jeden z mladých členů ČSSD směrem k dívce, která hraje pacientku na vozíku s krvácející rukou.

"Zaplaťte, zaplaťte, ještě, ještě, to je málo," vyzývá, zatímco jeho kolega předvádí ředitele "pravicové nemocnice" s doutníkem v ústech. "Pan ředitel si koupil BMW, gratulujeme. Ten je na tom dobře, toho zdraví netrápí. Vy ale zaplaťte – kompletní vyšetření 4400 korun, měření tlaku za 400 korun," oznamuje mladík.

Lubomír Zaorálek se nad scénkou usmívá. A pak už vážně vysvětluje, že takové pravicové nemocnice skutečně hrozí, pokud volby vyhrají jiné strany než ČSSD. "Děsím se toho, když někde slyším, že nemocnice vydělává 100 milionů korun. K čemu to je? Nemocnice je k tomu, aby vydělávala peníze ze státního rozpočtu – to je efektivní nemocnice?" promlouvá k lidem, kteří se shromáždili kolem. A dodává, že mu v nemocnicích chybí více lidský přístup.

Zaorálek varuje před zdravotnictvím podle pravicových stran. V kampani si pomáhá hranou scénkou

O zdravotnictví mluví také o několik hodin později v Brně, kde už oficiálně zahajuje kampaň po boku premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky.

I tady je cítit změna stylu sociálnědemokratického lákání voličů. Sotva oba lídři řekli několik vět na malém pódiu, už seskakují dolů a jdou – každý zvlášť – mezi lidi.

Sobotka jim například vysvětluje, proč ČSSD nezaplatila advokátovi Zdeňku Altnerovi za jeho služby pro stranu. Zaorálka se lidé ptají třeba na možné vládnutí s šéfem ANO Andrejem Babišem. Zaorálek možné vládnutí s ANO nevylučuje – ovšem ne s Babišem v případě jeho trestního stíhání.

Zaorálek varuje před zdravotnictvím podle pravicových stran. V kampani si pomáhá hranou scénkou