Bezpečnostní informační služba (BIS) má od začátku dubna nového tiskového mluvčího. Jana Šuberta u zpravodajské služby vystřídal bývalý mluvčí České televize a ministerstva obrany Ladislav Šticha, informovala BIS na svých webových stránkách. Informaci potvrdil Šubert.

Ladislav Šticha byl od listopadu 2004 prvním tiskovým mluvčím Vojenského zpravodajství. Do té doby zastával stejné místo na ministerstvu obrany. V minulosti byl také zpravodajem České televize i televize Nova. Loni v květnu nastoupil jako mluvčí ministerstva zdravotnictví, kde ale skončil po odvolání Svatopluka Němečka (ČSSD) na konci listopadu.

BIS je tajnou službou, která působí na území Česka. Jejím cílem je předvídat a eliminovat nejzávažnější rizika ohrožující stát. Zjištěné informace předává prezidentovi, vládě, státním a policejním orgánům. BIS je apolitická a nemá represivní pravomoc – nemůže zadržet, zatýkat ani vyslýchat. Ředitelem je od loňského roku dlouholetý pracovník kontrarozvědky Michal Koudelka. Ve funkci nahradil Jiřího Langa, který tajné službě velel 13 let.