Rada České televize uzavřela příjem přihlášek do konkurzu na generálního ředitele veřejnoprávní stanice. Celkem se o funkci uchází dvanáct zájemců, mezi nimi i současný šéf televize Petr Dvořák. Oficiální seznam kandidátů zveřejní Rada ČT ve středu na svém jednání po zkontrolování všech náležitostí.

Kompletní seznam kandidátů

Alena Dlabačová
Petr Dvořák - dosavadní generální ředitel ČT
Gabriela Froňková Dousková - středoškolská učitelka, neúspěšná kandidátka do EP (Suverenita)
Martin Konrád - bývalý ředitel televize Prima
Tomáš Kopečný  
Karel Novák - bývalý šéfredaktor zpravodajství ČT
Daniel Petruška - bývalý poslanec za ODS
Jiří František Potužník - novinář a generální komisař Expa 2015, ředitelem ČT chtěl být už v letech 2009 a 2011
Radoslav Štědroň - geograf, neúspěšný kandidát do EP za Stranu práce, o post šéfa ČT se ucházel i v roce 2011
Milan Vacek
Stanislav Vaněk - hudební redaktor stanice Vltava, na šéfa ČT kandidoval i v letech 2009 a 2011
Petr Vinklář

Na seznamu je dále novinář a pozdější generální komisař Expa 2015 Jiří František Potužník, bývalý generální ředitel Primy Martin Konrád nebo bývalý šéf zpravodajství ČT Karel Novák. Televizi by chtěl řídit také někdejší poslanec ODS Daniel Petruška nebo lídr Strany práce Radoslav Štědroň.

Dvořákovi vyprší současný mandát letos 30. září, kdy bude v zemi vrcholit kampaň před volbami do sněmovny. Vítěz výběrového řízení tak bude mít dostatek času na přípravu před nástupem do své funkce. Na začátku července také končí mandáty třem z 15 radních. Nebylo by jisté, zda se sněmovně podaří včas zvolit všechny tři nové členy rady. Ke zvolení ředitele ČT je potřeba minimálně deset hlasů.

Uchazeč o funkci musí být mimo jiné vysokoškolák, mít manažerské předpoklady k řízení veřejnoprávní instituce a vítaná je předchozí praxe v médiích. V přihlášce musel předložit vlastní koncepci dalšího rozvoje a fungování ČT jako televize veřejné služby v rozsahu přibližně pěti až deseti normostran. V záměru musely být vytyčeny jednotlivé kroky a priority v horizontu funkčního období generálního ředitele.