Sjezd ČSSD v Brně podle znovuzvoleného předsedy Bohuslava Sobotky ukázal, že strana je sjednocená a připravená na podzimní volby do sněmovny. Delegátům premiér v závěrečném proslovu řekl, že se nenaplnily katastrofické scénáře, které předpovídaly rozkol strany. Bohuslav Sobotka byl v pátek podle očekávání už po čtvrté zvolen předsedou ČSSD. Delegáti mu na pátečním sjezdu na brněnském výstavišti dali 67 procent hlasů.

"Jsem na vás hrdý, máme za sebou pozitivní a silný sjezd. To není úplně málo.," řekl Sobotka v závěrečném projevu. Premiér vyzval straníky, aby pracovali s větším nasazením i s větší emocí a otevřeností než před sjezdem. "Chci vás poprosit, abychom se soustředili na přípravu předvolebního programu. Nechci, aby to bylo teoretické cvičení ani slohová práce, ale jasný plán toho, co budeme dělat, pokud nám lidé ve volbách dají důvěru. Chci vás požádat, abyste teď v krajích vedli skutečně otevřenou diskuzi," řekl Sobotka.

Sjezd ČSSD v Brně schválil dlouhodobý program strany, který připravil tým ministra zahraničí a místopředsedy strany Lubomíra Zaorálka. Příští týden začne podle znovuzvoleného předsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky intenzivní práce na kratším programu, se kterým strana osloví voliče před říjnovými volbami do sněmovny.

Během sobotního dopoledne promluvil i rakouský kancléř Christian Kern. ČSSD přijel do Brna podpořit třeba i slovenský premiér Robert Fico. "Pokud se státu ekonomicky daří, je úkolem sociální demokracie, aby tlačila na růst životní úrovně jejích obyvatel. Zkusme vytvořit nový pilíř sociálních práv, která se budou opírat o vynikající ekonomické výsledky našich zemí,"prohlásil Robert Fico.

Ne privatizaci i shovívavosti k daňovým únikům

Sjezd ČSSD schválil dlouhodobý program strany, který připravil tým ministra zahraničí a místopředsedy strany Lubomíra Zaorálka. Příští týden začne podle znovuzvoleného předsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky intenzivní práce na kratším programu, se kterým strana osloví voliče před říjnovými volbami do sněmovny.

Program kritizuje například benevolenci české legislativy k daňovým únikům a možnostem krácení příjmů. "A to nejenom u živnostníků a malých podnikatelů, na které se tak často upozorňuje, ale především u nadnárodních koncernů, kde úniky dosahují závratných objemů," stojí v programu. Program upozorňuje na to, že složená daňová kvóta, která vyjadřuje poměr daní a pojistného vůči hrubému domácímu produktu, byla v Česku v roce 2015 zhruba 33 procent, zatímco v Evropské unii je to zhruba 40 procent.

Sociální demokraté v programu také odmítají, aby stát privatizoval své důležité podíly ve firmách a zbavoval se státních podniků. "Důsledně pak odmítá také privatizaci veřejnoprávních médií, lesů, stejně jako likvidaci veřejného školství a zdravotnictví," uvádí strana. Stát si má ponechat vlastnictví pošty, železniční dopravy a strategicky podstatné součásti energetické, dopravní a vodní sítě.

"Centrální veličinou" pro sociální demokracii má zůstat práce. Dokument přitom konstatuje, že s příchodem digitalizace se její tradiční náplň bude měnit. "Změny budou zřejmě radikální, velmi rychlé a mohou mít své nelidské důsledky, jako tomu bylo v době průmyslové revoluce," stojí v materiálu. Ubývající pracovní pozice v průmyslu a zemědělství by měly nahradit nové v sociální péči a zdravotnictví či ve vzdělávání a kultuře.

Odlišné projevy

Pátečnímu zvolení Sobotky předcházely dva radikálně odlišné projevy. První vystoupení, zpráva předsedy, bylo výčtové, suché, bez energie. Delegáti si ho vyslechli, ale žádné nadšení nevyvolalo. Potlesk Sobotka nesklidil ani jednou, na rozdíl třeba od prvního místopředsedy Milana Chovance a místopředsedy Lubomíra Zaorálka.

"Chybí tomu emoce, v tom je největší potíž strany," řekl HN právník Miroslav Jansta, jenž krátce před sjezdem v tisku zkritizoval Sobotku a vysloužil si za to kritiku mnohých spolustraníků.

Jako by ale jeho slova Sobotka slyšel. V druhém proslovu, v předsednickém nominačním projevu, dokázal 681 delegátů sjezdu zaujmout. Varoval před hrozbami, kterým se podle něj musí ČSSD postavit. Na prvním místě to je podle něj hrozba vytvoření pravicové vlády. Sobotka delegátům tvrdil, že ANO chystá koalici s ODS. „A to přitom ANO coby hnutí nespokojených občanů vzniklo v roce 2011 právě proti pravicové vládě, kde to jsme?!", hřímal jako vyměněný Sobotka.

Největší potlesk vyvolal Sobotkův útok na Andreje Babiše. „Babiš není sociálně citlivý miliardář. Je to člověk, který nemá rád demokracii. Chce získat absolutní a nekontrolovanou moc, použije všechny prostředky včetně neomezeného populismu,“ řekl předseda ČSSD. Odmítl scénář, kdy by „politická, ekonomická a mediální moc byla koncentrovaná v rukou jednoho člověka“. To podle něj vždy v historii skončilo špatně. „Korupcí, zneužíváním moci, ekonomickým úpadkem země.“

Sobotka slíbil, že se zaměří na platy, bude prosazovat daňovou progresi, několikrát zmínil zájmy tradičních sociálnědemokratických voličů. „Budu tlačit na růst mezd, chci do toho šlapat,“ využíval Sobotka čerstvě inovovaný slovník.

Delegáty vyzval aby mu odevzdali hlasy, a varoval před nejednotou strany. „Musíme se sjednotit a táhnout za jeden provaz. Do bitvy nemůže jít rozhádaná jednotka. Až skončí sjezd, musí skončit vnitřní rozdělování. Lidé nevolí vnitřně nejisté strany,“ prohlásil.

Sobotkův kritik Tejc propadl

Se ziskem 67 procent hlasů může být Sobotka nakonec spokojen. Jeho síla se ukázala i při volbě místopředsedů. Na statutárního místopředsedu prosadil Sobotka Milana Chovance. Proti němu stál premiérův kritik Jeroným Tejc, kterého podporoval například vlivný lobbista Jansta nebo jihočeský hejtman Zimola.

Také složení týmu řadových místopředsedů svědčí o Sobotkově úspěchu. Byli zvoleni prakticky všichni kandidáti, kteří měli jeho podporu. Řadovými místopředsedy ČSSD zůstávají ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová i předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Delegáti sjezdu v Brně rozhodli, že je doplní náměstek pražské primátorky Petr Dolínek a poslanec a náchodský starosta Jan Birke, který je také volebním manažerem strany. Naopak Sobotkův oponent Tejc neuspěl ani při kandidatuře na řadového místopředsedu.

Sledujte speciál DVTV ze sjezdu ČSSD:

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:55
On-line reportáž začíná

Vážení čtenáři,

právě začíná on-line reportáž o sjezdu ČSSD v Brně.

Redakce HN

10:01
Redaktor Radek Bartoníček je na místě
10:10
Co sledovat na sjezdu ČSSD

Bohuslav Sobotka nemá v boji o post předsedy protikandidáta, hraje o to, jak silný mandát dostane. Klíčovými otázkami také bude, jak uspěje Milan Chovanec nebo zda se sociální demokraté více přiblíží komunistům. Přečtěte si 10 tipů, co sledovat na sjezdu ČSSD, od Luboše Kreče.

10:15
Sobotka: Nečekám 100 procent, jsme demokratická strana

Bohuslav Sobotka bude obhajovat křeslo předsedy. Jaký výsledek by považoval za úspěch? "Netipuji žádná čísla, stojím o silný mandát. Jsme demokratická strana, těžko můžu očekávat sto procent, ale jde mi o každý hlas," řekl.

"Tady nejde o mandát pro mě, jde o to, aby ČSSD měla silné vedení do voleb, kdy budeme bojovat o udržení charakteru Česka, budeme bojovat o udržení silného sociálního státu, a k tomu potřebujeme silnou sociální demokracii," dodal Sobotka.

Sobotka rovněž podpořil prvního místopředsedu Milana Chovance. "Potřebujeme tým, který bude mít tah na branku, bude vnitřně soudržný, nebudou tam vnitřní spory, protože lidé nevolí vnitřně rozhádané politické strany," uvedl.

10:16
Tejc chce programovou změnu

Naopak Chovancův protikandidát na post prvního místopředsedy Jeroným Tejc byl hned po příchodu kritický. Řekl, že chce vystoupit s programovou změnou. "Má být taková, abychom uspěli ve volbách. Abychom neměnili každý den názory na klíčová témata a abychom byli srozumitelnější a zabývali se tím, co trápí lidi, nikoli sami sebou," uvedl.

Konkrétnější chce být v kandidátském projevu.

10:17
Na úvod zazněla hymna
10:22
Tejcův komentář k programu
10:30
Projev Bohuslava Sobotky
10:32
Sobotka chválil spolustraníky

"Nejsme tady kvůli sobě nebo moci, ale kvůli lidem," prohlásil ve svém projevu Bohuslav Sobotka. "Jsem přesvědčený, že jsme čas ve vládě nepromarnili. Jsem hrdý, ze můžu vést současnou vládu, sociální demokracie dala vládě program a směr," pronesl směrem k více než sedmi stovkám delegátů.

10:35
"Trpělivost a zkušenost ČSSD udržela tuto vládu pohromadě"

"Trpělivost a zkušenost ČSSD udržela tuto vládu pohromadě. I když to byly často tvrdé koaliční a parlamentní zápasy, máme konkrétní výsledky. Dosáhli jsme na hranu toho, co jsme mohli dosáhnout," tvrdí Sobotka a dokládá to tím, že ČSSD zvýšila několikrát minimální mzdu, navýšila platy policistů, hasičů, zdravotních sester či učitelů. Podle něj ČSSD zachránila Českou poštu, stabilizovala školství či úřady práce. "Dokázali jsme řešit sociální konflikty trpělivým dialogem. My jsme vystupovali proti poplatkům ve zdravotnictví," dodal.

10:41
Strach v Česku

Sobotka pokračuje ve svém projevu: "Česká republika prosperuje, patříme mezi 10 nejbezpečnějších zemí světa. Můžeme být zase hrdí na to, že jsme Češi. Ale když mluvíte s lidmi, podíváte se, že mají obavy. Lidé se nejvíc bojí, jestli bude dostupná zdravotní péče a kolik to bude stát, jestli bude na důchody, jestli bude dostupné školství," dodal.
Sobotka na sjezdu ČSSD.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: HN - Tomáš Škoda

10:45
Varování před populisty a extremisty

"Stupňují se teroristické útoky i v EU, velkým problémem je nelegální migrace. A lidé se logicky ptají: Bude naše země za pár let ještě tak bezpečná, jako je dneska? Populisté a extremisté všech těchto obav zneužívají. Žijí z nich. Žijí ze strachu. Pro ně platí jednoduchá matematika. Čím větší strach mezi lidmi, tím pro ně lépe, protože mají větší šanci získat větší množství hlasů," varoval dál Sobotka.

10:48
Proti Andreji Babišovi

Sobotka se opřel do Babiše a znovu řekl, že nechce vládu jednoho muže. "Abychom řešili problémy naší země, není nutné podvolovat se vládě silné ruky, není nutné z našeho státu dělat firmu, kde budou lidé jenom lopatkami ve velkém kole," uvedl Sobotka s tím, že svobodu a demokracii nelze oslabovat.

10:51
Prioritní je důchodový systém

"Řada lidí přemýšlí o tom, jak to bude, až se dostanou do důchodového věku. Až skončí svoji ekonomickou aktivitu a budou odkázáni na náš důchodový systém… Stáří nesmí být symbolem chudoby. Nesmí to být symbol chudoby," zdůraznil Sobotka.

Prioritou strany je podle něj státní důchodový systém.

10:52
Stát nesmí být velký bratr

"Stát má lidem pomáhat, ale nemá být všudypřítomný velký bratr. Starost o bezpečnost lidí je důležitá, ale nikdy se nesmí proměnit v permanentní špiclování, omezování a absolutní kontrolu," řekl Sobotka s tím, že pro ČSSD je naprosto nepřípustný jakýkoliv příklon k autoritářskému režimu.

10:53
ČSSD jako záruka sociálně spravedlivé politiky

"V říjnu nás čekají důležité volby, do poslanecké sněmovny, občané znovu rozhodnou o budoucnosti Česka. Pokud se ČSSD znovu stane nejsilnější stranou a sestaví vládu, je to pro občany zárukou toho, že bude pokračovat sociálně spravedlivá politika, kterou jsme nastartovali před třemi lety v současné vládě," řekl.

Dodal, že vždy když sociální demokraté nebyli u moci, doplatili na to občané s průměrnými příjmy nebo senioři.

10:54
Dopolední program

Během dopoledne budou mluvit místopředsedové: Milan Chovanec, Jan Hamáček, Michaela Marksová, Lenka Teska Arnoštová a Lubomír Zaorálek. Volba předsedy ČSSD proběhne až po obědě.

10:55
Nefungující wi-fi
10:57
Začal projev Milana Chovance

Slovo od Bohuslava Sobotky převzal první místopředseda strany Milan Chovanec.

11:02
Chovancova odhodlaná slova
11:05
Tradice ČSSD

Milan Chovanec klade důraz na tradice strany. "Občas řešíme nedůležité věci, jakou barvu máme mít, jaké logo," rýpnul si statutární místopředseda do Jaroslava Foldyny. "Musíme se vrátit ke kořenům," vyzval spolustraníky.

11:10
Z pohledu ministra zdravotnictví
11:15
Potlesk pro Chovance

Jediný potlesk zatím zazněl jen během projevu Milana Chovance. "Budeme bojovat a tuto zemi nedáme," prohlásil, a následoval potlesk delegátů.

11:19
Slova místopředsedkyně Marksové
11:24
Valachová a Hamáček

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) těžce hledala kraj, ve kterém bude kandidovat do voleb. Ač rodilá Brňaňka, nakonec se jí ujal předseda sněmovny Jan Hamáček a nabídl jí místo ve Středočeském kraji. Přečtěte si článek Markéty Hronové.

11:26
Arnoštová nebude obhajovat

Lenka Teska Arnoštová oznámila, ze nebude obhajovat post místopředsedkyně.

11:29
Zájmy podle Zaorálka
11:32
Počet členů

ČSSD rychle ubývá členů, plyne to z nové zprávy vedení strany určené delegátům. Od roku 2014 se počet členů ČSSD snížil o 2 209 lidí, což je téměř o deset procent. Největší ztráty se týkají Moravskoslezského kraje.

11:35
Dluh 200 milionů

Dědické řízení po Zdeňku Altnerovi dosud nezačalo. Pohledávku vůči ČSSD tak zatím nemůže nikdo koupit. Zájemců o dluh ČSSD je dost, pozůstalí už s nimi neoficiálně jednají. ČSSD má dluh 200 milionů, na Lidovém domě vázne exekuce a dál musí počítat se splátkou 337 milionů Altnerovým dědicům. O táhlém sporu píše Jan Štětka. 

11:45
Kuloární zdroje

Podle některých kuloárních zdrojů se předsedovi Bohuslavu Sobotkovi podařilo sehnat dostatek hlasů delegátů, kteří prosadí do vedení strany jeho i jeho spojence. "Podpora předsedy by se mohla pohybovat mezi 60 a 70 procenty," uvedl jeden z delegátů.

39. sjezd ČSSD v Brně.

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: HN - Tomáš Škoda

11:52
Zpráva pokladníka Starce
11:55
Šance pro Petra Dolínka

Po odstoupení místopředsedkyně Lenky Tesky Arnoštové se zvýšila šance, že se místopředsedou stane pražský náměstek primátorky Petr Dolínek.

11:59
Rodina Kočků na sjezdu
12:08
Noví místopředsedové

Část ČSSD údajně připravila plán, že náměstek Petr Dolínek získá křeslo místopředsedy po Lence Tesce Arnoštové a starosta Náchoda a poslanec Jan Birke po Martinovi Starcovi. Starec před pár týdny řekl, že se vzdá postu místopředsedy potom, co získal post ekonomického ředitele strany.

12:15
Mluví předsedové klubu

Slovo mají předsedové klubu ČSSD ve sněmovně a Senátu. Šéf poslanců Roman Sklenák spočítal, co všechno ČSSD prosadila. "Bojujeme o každou píď," prohlásil Sklenák. Šéf senátorů Vícha tvrdil, že není dobré přijímat zákony před volbami, protože vždy je skupina voličů, kterým se přijaté zákony nelíbí. "Půl roku před volbami bychom neměli přijímat žádné zákony," uvedl Vícha.

12:17
Málo mladých sociálních demokratů

Strana podle statistik stárne. Opět ubylo nejmladších členů. Ještě před třemi lety bylo v sociální demokracii téměř deset procent členů mladších třiceti let. Dnes jich je o dvě procenta méně.

12:19
Potlesk pro Valachovou

Mluví členové vlády z řad ČSSD. Nejvíce slyšet je ministryně školství Kateřina Valachová, několikrát se dočkala potlesku. "Sociální demokratky, sociální demokraté, my jsme změnou k lepšímu," prohlásila zvýšeným hlasem a varovala, že by členové ČSSD neměli vést poraženecké řeči. "Nemá smysl vést řeči, že jsme připraveni na prohru," uvedla.

Ministryně školství Kateřina Valachová na sjezdu ČSSD.

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: HN - Tomáš Škoda

12:22
Ztráty za loňský rok

Hospodaření ČSSD za loňský rok skončilo mnohamilionovou ztrátou. Strana utrácela například za krajské volby, telefony a chod aparátu přes 234 milionů korun. ČSSD také vydělala méně, než původně předpokládala. Výsledný schodek ekonomický ředitel Martin Starec vypočítal na -51 milionů korun (bez odpisů -37,4 milionu). V tomto roce ČSSD plánuje utratit 237 milionů korun.

12:23
Nominační doba uzavřena
12:25
Kritická slova ministra Chvojky

Ministr pro lidská práva Jan Chvojka se opřel do Strany zelených a Žít Brno. Po příchodu do funkce prý zjistil, že do jeho činnosti mluví obskurní strany či spolky jako Strana zelených a Žít Brno. "Jejich příznivci nás nikdy nevolí. Musíme se opírat o naše tradiční voliče," řekl Chvojka.

12:33
Tejc proti Chovancovi

První kolo boje o post prvního místopředsedy mezi ministrem vnitra Milanem Chovancem a poslancem Jeronýmem Tejcem by mohlo skončit nerozhodně, tvrdí jeden z delegátů. V druhém kole by pak měl uspět Chovanec. Jedná se však jen o odhad části strany.

Další členové ČSSD naopak ministra vnitra chválí například za to, že s nimi komunikuje lépe než předseda Sobotka.

12:42
Transparenty před vchodem

Před brněnským výstavištěm, kde se sjezd koná, se sešli lidé s transparenty.

Sjezd ČSSD v Brně.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: HN - Tomáš Škoda

12:44
Stížnosti v projevu Ludvíka

"Mimo velká města chybí lékaři," stěžoval si paradoxně ministr zdravotnictví Ludvík. "Prostě tam doktoři nejsou, a my je musíme zajistit. V každém okrese musí být jedna špičková nemocnice s lékaři a personálem," řekl Ludvík a slavil u delegátů úspěch. Delegáti mu několikrát zatleskali. Mimojiné i ve chvíli, kdy Ludvík říkal, že stát musí lidem dávat více peněz, protože mnoho lidi nemá měsíčně ani 20 tisíc korun.

12:52
Zpráva o rozpočtu

Ve zprávě o tom, kolik strana utratila za loňský rok, je zmíněná i část týkající se voleb. Podle zprávy stály ČSSD krajské a senátní volby 112,9 milionu korun - strana touto částkou původní rozpočet překročila skoro o třetinu. "Výsledek voleb tomuto nasazení ale neodpovídá," uvedl Martin Starec. Sociální demokracie krajské volby vloni na podzim prohrála, porazilo ji hnutí ANO.

12:54
Účast exhejtmana Haška

Na 39. sjezd ČSSD dorazil i bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Michal Hašek (vpravo) na sjezdu ČSSD.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: HN - Tomáš Škoda

13:00
Děkovná slova Sobotky

"Sjezd si užívám, mám čas poslouchat příspěvky," řekl Sobotka. "Když se podívám do sálu, je tam opravdu hodně delegátů, jiné strany nemají ani tolik členů, jako nás je tady delegátů. Reprezentujete tady 20 tisíc členů a všem bych vám chtěl poděkovat," pokračoval.

13:02
Sobotka je optimista

"My jsme ve vládní odpovědnosti obstáli. Snažíme se změnit podmínky lidí v této zemi. ČSSD se zachovala dospěle, všem vám za to děkuji," prohlásil Bohuslav Sobotka a sklidil za to potlesk. Sám sebe označil za idealistu a optimistu. Podle něj málokdo čekal, jak silná ČSSD bude.

Bohuslav Sobotka během projevu na sjezdu ČSSD v Brně.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Foto: HN - Tomáš Škoda

13:04
Fungování veřejných služeb

"Lidé se na nás mohou spolehnout. Vybudovali jsme stranu, která se snaží mimo jiné o to, aby fungovaly veřejné služby," pokračoval Sobotka. Delegáti ho znovu odměnili potleskem.

13:06
Volby nebudou jednoduché

"Toto nebudou jednoduché volby. Toto budou volby o charakteru této země. A já nemám povahu na to, abych seděl stranou. Do tohoto zápasu vás chci vést," uvedl Bohuslav Sobotka.

13:08
Hrozba pravicové vlády

"Chci, aby každý občan slyšel, že hrozí vytvoření pravicové vlády. Už jsme tady takové vlády měli a mnozí lidé na to doplatili," prohlásil Sobotka. Hnutí ANO se vyjadřuje tak, že uvažuje o pravicové vládě. Není to teoretická záležitost, ale reálné nebezpečí. Kde to jsme? Většina lidí by na takovou vládu doplatila. Nesmíme ji dopustit," pokračuje předseda strany Sobotka.

13:13
Sobotka nechce vládu autoritáře

"Nepřeji si, aby ekonomická a mediální moc byla koncentrovaná do rukou jediného člověka. Nikdy to nedopadlo dobře, když lidé někde zvolili autoritáře. Nesmíme se stát zemí, kterou bude ovládat jeden jediný člověk. Chci tomu zabránit," rýpnul si opět Bohuslav Sobotka do vicepremiéra Andreje Babiše během proslovu.

13:14
Sociálně necitlivý miliardář
13:17
Opora normálních pracujících
13:19
Hrozba pravicové vlády

"Hrozí vytvoření pravicové vlády. A ne že ne," dodal Sobotka

13:23
Aby se ČSSD nehrbila
13:27
Potvrzení demokratické ČSSD

"Vím, že tahle strana je a byla velmi tvrdá vůči všem svým premiérům," prohlásil Sobotka. Doplnil, že to potvrzuje, že je ČSSD demokratická strana.

13:28
Hlasování je blízko

"Budu respektovat jakýkoliv výsledek vašeho hlasování," oznámil nynější předseda ČSSD Bohuslav Sobotka těsně před tajným hlasováním.

13:29
Vymezení Sobotkových priorit

"Nepůjdu do vlády za každou cenu," ujasnil Sobotka.

13:30
Potlesk vestoje
13:32
Odstartovala volba
13:34
Sobotkův kandidátský projev
13:38
Delegáti opouští sál
13:41
Probíhá volba předsedy
13:49
Sobotka obědvá svíčkovou
13:51
Jediná možná volba
13:56
Názory na projev

"Projev předsedy byl opravdu velmi dobrý," pochválil náměstek hejtmana Libereckého kraje Pavel Svoboda.

14:04
Shrnutí Radka Bartoníčka
14:05
Zákaz natáčení obědů

Delegátům začala pauza na oběd před klíčovou volbou předsedy. Novináři, kteří se sjezdu ČSSD účastní, se při akreditaci museli písemně zavázat, že nebudou delegáty nahrávat ani natáčet v prostorách jídelny.

14:08
Andrej Babiš se ohradil

Vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš se ohradil proti tvrzení premiéra Bohuslava Sobotky, že nemá rád demokracii. V textové zprávě sdělil, že chce demokracii bez pokrytectví a bez korupce. Sobotku obvinil, že ho řídí lobbisté a že jim premiér jde na ruku.

14:22
Kritika ze strany Babiše

"Nechápu, že se mnou pan premiér tři roky sedí ve vládě, když tohle říká," reagoval na Sobotkova slova Babiš.

"Já mám rád demokracii. Ale ne takovou, kde premiéra řídí lobbistická agentura Bison and Rose, vlivný právník (Radek) Pokorný, a on jde na ruku jejich zájmům," napsal Babiš. PR agenturu Bison&Rose spoluvlastní Miloš Růžička, který radí ministru vnitra Milanu Chovancovi.

14:28
Předsedou ČSSD zůstává Sobotka

Delegáti sjezdu ČSSD zvolili předsedou Bohuslava Sobotku. Ve volbách dostal 67 procent hlasů, pro bylo 460 delegátů, proti 201 hlasujících.

14:45
Speciál DVTV živě
14:52
V posledních volbách získal Sobotka 85 procent

Při poslední volbě v roce 2015 získal Sobotka zhruba 85 procent hlasů, podobně úspěšný byl i dva roky předtím, kdy ho podpořilo přibližně 84 procent delegátů.

14:58
Sobotkovi posílají na Twitteru gratulace ostatní politici
15:02
Diskuse pokračuje

Po vyhlášení výsledků volby předsedy pokračuje diskuse.

15:04
67 procent. Je to hodně, nebo málo?
15:10
Sobotka se čtvrtým zvolením řadí po bok prezidenta Miloše Zemana

"Je to silný okamžik, protože jsem byl zvolen počtvrté do vedení sociální demokracie, tohle se v novodobé historii povedlo jenom jednomu předsedovi, a to byl Miloš Zeman," řekl po vyhlášení výsledků. Poděkoval za hlasy a řekl, že sjezd je reprezentativní shromáždění, které vyjádřilo jasnou vůli strany.

15:15
Premiér poděkoval i na Twitteru
15:20
Kalousek doufá, že Sobotka bude zodpovědný

Kromě předsedy TOP 09 Pavla Bělobrádka gratuloval ke znovuzvolení předsedou ČSSD Bohuslavu Sobotkovi i Miroslav Kalousek. Podle Bělobrádka má Sobotka solidní mandát. Kalousek doufá, že Sobotka ukáže zodpovědnost vůči parlamentní demokracii v Česku. "Panu předsedovi gratuluji ke zvolení i k velmi solidnímu mandátu," sdělil Bělobrádek.

15:25
První gratulace pro Bohuslava Sobotku
15:27
Projevy kandidátů na místopředsedu strany

Nyní probíhají projevy kandidátů na 1. místopředsedu strany. Právě ukončil svůj projev Milan Chovanec, mimo jiné poděkoval i Bohuslavu Sobotkovi.

"My jsme před časem vznikli jako protestní hnutí pro pracující lidi, kteří chtěli slušně žít. Nepotřebovali jsme k tomu miliardáře a koblihy," uvedl také ve svém projevu.

15:29
Proslov druhého kandidáta

Ke slovu se dostal Jeroným Tejc. "Musím se vám přiznat. Jsem rebel, ale nejsem rebel bez příčiny. Přiznám vlastní chyby. S tím, co se děje v sociální demokracii, nejsem spokojený," začal svůj kandidátský proslov.

15:30
Fico ocenil spolupráci se svým českým protějškem

Slovenský premiér a předseda vládní strany Směr-SD Robert Fico dnes z Bruselu také poblahopřál ke znovuzvolení předsedou ČSSD svému premiérskému kolegovi Bohuslavu Sobotkovi. Před novináři ocenil jejich vynikající vztahy a vzájemnou dobrou spolupráci. Fico, který dnes Sobotku zastupoval na neformálním jednání špiček 27 unijních zemí bez Británie, míří na sjezd ČSSD do Brna v sobotu.

15:31
Volby můžeme stále vyhrát, míní Tejc

Jeroným Tejc: "Mnozí z vás jste mi řekli, že kandidovat do vedení ČSSD za současné situace a při současných preferencích může jen blázen. Já jsem přesvědčený, že stále můžeme volby vyhrát. Pokud přestaneme dělat hloupé kroky."

15:35
Rovnost dětí nespočívá v genderové vyváženosti slabikářů

"Důležitá je rovnost pro všechny děti. My, sociální demokraté, jsme tu proto, aby každé dítě mělo šanci uspět. Jejich úspěch bude i naším úspěchem a úspěchem této země. Rovnost příležitostí ale nespočívá v inkluzi a genderové vyváženosti slabikářů. Co třeba k tomu využít peníze neziskovek, které je používají jen na platy svých zakladatelů?" pokračuje Tejc.

15:36
Není možné dávat všem

Jeroným Tejc: "Solidarita neznamená pouhé dávání všem, kteří se naučili říkat pouze 'mám právo'. Není možné, aby součet sociálních dávek byl vyšší než minimální mzda. "

15:39
Jeroným Tejc ukončil svůj projev

"Možná jsem rebel a možná jsem i kacíř. Ale jedno nejsem - nejsem naivní. Vím, že existují dohody. Hlasovací dohody na sjezdu ale ještě žádné straně parlamentní volby nevyhrály. Nejsem součástí těchto dohod, chci věci dělat správně. Společně s vámi chci obnovit důvěru v sociální demokracii," ukončil svůj projev Jeroným Tejc.

15:42
Co musí ČSSD změnit, aby vyhrála letošní volby?
15:43
Delegáti volí

Po projevech obou kandidátů na prvního místopředsedu mají delegáti půl hodiny na volbu. Pokračovat se bude za dvacet minut.

15:46
Výsledky sjezdu sleduje i předseda KSČM Vojtěch Filip

"Gratuluji Bohuslavu Sobotkovi ke znovuzvolení předsedou ČSSD. Pro nás se však nic nemění. Sociální demokracie po minulých parlamentních volbách zcela opustila a popřela svůj volební program a jeden z hlavních bodů své kampaně, zastavení církevních restitucí. Dá se očekávat, že lidé budou pečlivě zvažovat, zdali této straně dají v podzimních volbách svůj hlas. Levicová politika začíná být pro sociální demokracii neslučitelná s touhou po vládních křeslech," řekl Filip.

15:50
Sobotka si přeje jako pravou ruku Chovance

Chovanec by měl zůstat statutárním místopředsedou podle deseti krajů, Tejce podpořily kromě domovské jihomoravské ještě další dvě organizace. Oba dva dostali i po jedné nominaci na řadového místopředsedu. Sobotka dlouhodobě avizuje, že si přeje jako svou pravou ruku Chovance. "Tým by neměl být různobarevný, já chci, aby byl oranžový, aby se v něm lidé vyznali a neříkali věci, které jsou proti sobě," řekl dnes delegátům Sobotka.

15:53
Petr Honzejk komentuje Tejcův projev
15:57
Vítězství Bohuslava Sobotky podle Petra Fialy
15:59
Stejně jako Sobotka považuje Chovanec za prioritu boj proti ANO

ČSSD sjezd, Milan Chovanec

16:00
Shrnutí sjezdu ČSSD k 16. hodině
16:10
Potřebujeme změnu, řekl Tejc

"Tejc říká, že Babiš není téma," ohradil se Milan Chovanec proti svému konkurentovi ve stranické volbě. Prohlásil, že souboje s Babišem podstoupil a že byly drsné. Tejc v následovném proslovu Chovance vůbec nezmínil a na jeho slova nijak nereagoval. Podle něj voliči při loňských krajských volbách hodili ČSSD cihlu do oken.

16:13
Co se domlouvá za Sobotkovými zády
16:20
Kdo se stane prvním místopředsedou?
16:23
Sčítání hlasů

Čeká se na sečtení hlasů ve volbě prvního místopředsedy.

16:26
Fotografie ze sjezdu
16:34
Výsledky volby místopředsedy budou známy do deseti minut
16:38
Politologové ke znovuzvolení Sobotky předsedou strany

Budoucnost šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky bude podle politologů záviset na výsledku ČSSD v podzimních sněmovních volbách. Výsledek, kdy třetina delegátů hlasovala proti Sobotkovi, se dal očekávat a odráží dlouhodobý vývoj ve straně. Řekli oslovení politologové.

"Jeho politická budoucnost se neodvíjí od tohoto sjezdu, ale od toho, jak dopadne ČSSD ve sněmovních volbách," řekl politolog Daniel Kunštát. Politolog Ladislav Mrkvas označil výsledek za ostře nabroušený nůž na krku Bohuslava Sobotky. "Jakmile volby nedopadnou tak, jak by si členská základna přála, okamžitě bude nalezen jasný viník a Bohuslav Sobotka nevydrží," uvedl.

16:42
Otevírají se obálky

Politici v zákulisí tipují výsledek ministra Chovance. Padají čísla 58 a 60 procent hlasů pro něj. Pro získání mandátu musí kandidát získat nadpoloviční většinu hlasů přítomných delegátů.

16:43
Milan Chovanec obhájil post prvního místopředsedy ČSSD

Pro Milana Chovance hlasovalo 379 delegátů, potřebné kvórum překročil o víc než třicet hlasů.

16:49
Tejc získal hlasy 280 delegátů

Pro Chovancova konkurenta Jeronýma Tejce hlasovalo na post prvního místopředsedy ČSSD jen 280 delegátů.

16:50
Mluví hejtman Jiří Zimola
16:56
Chovanec i Tejc se vyjádřili k výsledkům voleb

Milan Chovanec poděkoval za zvolení prvním místopředsedou: "Děkuji. A věřte, že vše, o čem jsem mluvil, tak bude. Volby vyhrajeme a ukážeme, že sociální demokracie je strana pro lidi práce. Pro ty jsme tady už 140 let."

Poražený Jeroným Tejc: "Chtěl bych vám poděkovat za podporu. A Milanu Chovancovi chci pogratulovat k získanému postu. Nebude to mít jednoduché, ale přeju mu úspěch. Budu rád, když všichni uděláme vše pro to, abychom ve volbách vyhráli."

16:58
Volba místopředsedů

Nyní se budou volit místopředsedové. Lukáš Kaucký vyzval kolegy, aby mu přinesli nominace.

17:00
A jak reagoval na výsledky volby Milan Chovanec?
17:06
Znovuzvolený první místopředseda poděkoval i na twitteru
17:12
Poražený Jeroným Tejc je hostem speciálního vysílání DVTV
17:16
Sobotka se obával, že v případě zvolení Tejce nebude jeho tým jednotný
17:18
O post pěti místopředsedů se přihlásilo osm kandidátů

Ucházet se o ně chtějí Jan Birke, Petr Dolínek, Jaroslav Dvořák, Jaroslav Foldyna, Jan Hamáček, Michaela Marksová, Jeroným Tejc a Lubomír Zaorálek.

17:25
Kandidáti začínají vystupovat se svými projevy
17:30
Birke ve svém projevu sází na svou sportovní minulost

"Jsem zdravý, odhodlaný a chci vyhrát. Chci se postavit do čela týmu, který vyhraje volby. Znovu opakuji, že jako bývalý profesionální hokejista jsem vítězný typ," snaží se Birke přesvědčit delegáty, aby pro něj hlasovali, "jako hráč jsem se nikdy nevzdal. Takto jsem zvyklý bojovat."

17:34
Jana Birkeho střídá náměstek pražské primátorky Petr Dolínek

"Takřka celý svůj dospělý život jsem spojený se sociální demokracií a jejími myšlenkami a idejemi. Pojďme se vrátit ke kořenům, inspirovat se tím, jak sociální demokracie před sto lety fungovala. Tehdy nevedla boj pouze v době voleb a v poslaneckých lavicích. Tehdy nebyla pouze stranou, ale byl to způsob života. A to je pro mě inspirací."

17:50
Ke slovu se dostal kandidát na místopředsedu Jaroslav Dvořák

"Dovolte mi, abych vám představil svou vizi. Moje sociální demokracie je taková, která chce bojovat proti chudobě tím, že bude zefektivňovat veřejnou politiku státu. Musíme se vrátit tam, kam politika patří - na ulici, do rodin."
Jaroslav Dvořák patří mezi málo známé osobnosti strany. Dokazuje to i fakt, že jeho křestní jméno neznal žádný z oslovených delegátů.

17:55
Jaroslav Foldyna začal svůj projev netradičně
18:06
Na řadě je Jan Hamáček

"Lidé musí vědět, že tento stát někam směřuje a kam. My všichni musíme vědět, v jaké zemi budou vyrůstat naše děti. A ČSSD musí říct těmto lidem - sociální demokracie vám rozumí, ví, co vás trápí a má tyto problémy řešení."

18:09
Sobotka je s prvním místopředsedou spokojený

Sobotka novinářům po volbě řekl, že rozhodnutí delegátů je signálem o tom, že se začíná naplňovat jeho koncepce a představa. "V čele strany musí být soudržný tým, který bude mít tah na branku. Delegáti mi udělali radost," řekl Sobotka, který v minulosti řekl, že nemá v Tejce důvěru.

ČSSD sjezd, Chovanec

18:15
Z projevu ministryně Michaely Marksové

"Do sociální demokracie jsem vstoupila před dvaceti lety. Své děti jsem částečně odkojila na stranických schůzích. Zažila jsem i zklamání, kdy jsem se nedostala tam, kam jsem chtěla. Ale nikdy mě nenapadlo z ČSSD vystoupit a veřejně své kolegy pomlouvat, i když jsem si o nich nemyslela nic dobrého. A to bych chtěla po vás všech. Abychom byla semknutá parta, která si problémy vyřeší uvnitř."

18:16
Sérii projevů ukončuje poslední kandidát na místopředsedu ministr Lubomír Zaorálek

"To, co sdělujeme lidem, je často úplně mrtvé. Víte, co je pro politické strany i politiku v zemi nejnebezpečnější? Netečnost lidí. Doba se změnila. Když v minulosti vyhrála nějaká politická strana, tak skutečně realizovala svůj program. Někdy do 70. let to fungovalo. Ale už ne a je dobré si to uvědomit. Od té doby začala prudce růst nerovnost v příjmech lidí," říká Zaorálek a dokazuje, že je zdařilým rétorem. Ze všech mluvčích má nejvíce emotivní, strhující a zároveň spontánně působící projev plný výrazných gest a zvyšující síly hlasu.

18:32
Lubomír Zaorálek sklidil za svůj projev potlesk ve stoje
18:37
Následují další projevy - kandidátů Ústřední kontrolní komise
18:43
Milan Chovanec s Bohuslavem Sobotkou - vítězové stranických voleb

ČSSD sjezd, Chovanec a Sobotka

18:45
Volba řadových místopředsedů

Následuje pauza, ve které delegáti zvolí řadové místopředsedy.

18:50
Sněm bude pokračovat po osmé večer
19:10
Na sjezdu se prezentuje i Oranžový klub

Klub bojuje za rovnoprávnost žen a mužů ve společnosti. Jejich odkaz sdílel na svém twitteru i premiér Bohuslav Sobotka: "Práce žen i mužů je pro společnost stejně důležitá, přesto ženy berou v průměru o 7 tisic méně. Oceňujme práci spravedlivě." Při pohledu do pléna delegátů ale o rovnosti pohlaví řeč být nemůže. V záplavě mužů v obleku se žena objevuje jen zřídka.

19:23
Milanu Chovancovi dodatečně pogratuloval Bohuslav Sobotka i na twitteru
19:38
Sjezd ČSSD obrazem

Do Brna se sjeli přátelé, kteří by si nejspíš zrovna dali nejraději do zubů. ČSSD si volí půl roku před parlamentními volbami své vedení. Bohuslav Sobotka obhájil čtvrtý mandát. Prvním místopředsedou zvolili Milana Chovance. Zatím bez překvapení. Prohlédněte si fotogalerii ze sjezdu.

19:51
Zaorálek tweetuje ze sjezdu. Zanedlouho budou vyhlášeny výsledky voleb řadových místopředsedů
20:20
Místopředsedové, které doporučoval Sobotka, uspěli

Řadovými místopředsedy ČSSD zůstávají ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová i předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Delegáti sjezdu v Brně rozhodli, že je doplní náměstek pražské primátorky Petr Dolínek a poslanec a náchodský starosta Jan Birke, který je také volebním manažerem strany.

20:26
Ústřední kontrolní komisi povede Váňa
20:30
Nejvíce hlasů získal Lubomír Zaorálek

Pro Jana Birkeho bylo 486 přítomných delegátů. Pro Petra Dolínka hlasovalo 366 delegátů. Jana Hamáčka podpořilo 427 delegátů. 477 podpořilo na místopředsednický post Michaelu Marksovou. Nejvíce hlasů odevzdali delegáti Lubomíru Zaorálkovi, 591 hlasů.

20:41
Předseda Poslanecké sněmovny děkuje na twitteru
20:45
Tejc neuspěl ani jako řadový místopředseda

Ani ve volbě pěti řadových místopředsedů neuspěl dlouhodobý kritik vedení ČSSD Jeroným Tejc, ale pouze těsně. K volebnímu kvoru mu scházely tři hlasy, když pro něj hlasovalo 342 delegátů.

20:52
Impozantní tažení Bohuslava Sobotky
21:01
Komentátor David Klimeš k volbě místopředsedy
21:10
Online reportáž končí

První den 39. sjezdu ČSSD pro dnešek končí a s ním i naše online reportáž. Pokračovat budeme opět zítra ráno. Děkujeme za pozornost.

08:30
On-line reportáž znovu začíná

Vážení čtenáři,

právě začíná on-line reportáž o druhém dni 39. sjezdu ČSSD v Brně.

Redakce HN

08:40
Plán druhého dne

Debata o dlouhodobém programu strany či projevy zahraničních hostů jsou dnes na programu druhého a závěrečného dne sjezdu ČSSD v Brně. Sociální demokraté v pátek potvrdili setrvání premiéra Bohuslava Sobotky v čele strany, jeho pravou rukou zůstal jako první místopředseda ČSSD ministr vnitra Milan Chovanec.

08:45
Hosté na sjezdu

ČSSD přijedou na brněnské výstaviště podpořit slovenský premiér Robert Fico či rakouský kancléř Christian Kern. Fico, který Sobotku v pátek zastupoval na neformálním jednání špiček 27 unijních zemí bez Velké Británie, už Sobotkovi ke znovuzvolení gratuloval. Pro Kerna je návštěva sjezdu první příležitostí. Do funkce kancléře byl jmenován loni v květnu, vedení rakouské sociální demokracie (SPÖ) se ujal o měsíc později.

08:50
Program podle Zaorálka

Na dlouhodobém programu strany, který má 43 stran, pracoval zhruba rok a půl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Z dokumentu bude vycházet i program pro letošní volby. Sjezd v Brně uzavře po poledni závěrečným vystoupením Sobotka.

09:00
Harmonogram konce sjezdu

9:00 - Zahájení 2. dne sjezdu

9:05 - Hlasování o usneseních k předneseným zprávám

9:15 - Panel „Důvěra a demokracie“ s významnými hosty

10:30 - Vystoupení významných zahraničních i domácích hostů

11:20 - Projednání a přijetí Dlouhodobého programu ČSSD a dalších programových dokumentů

12:50 - Závěrečné vystoupení předsedy ČSSD

13.00 - Ukončení sjezdu

09:05
Redaktor HN je na místě
09:14
Oslavy po volbě

Druhý den se rozjíždí pomalu. Mnoho delegátů ještěnedorazilo do sálu brněnského výstaviště. Podle informací Aktuálně.cz skončilo nově zvolené vedení s oslavami až nad ránem.

09:20
Projev Jiřího Dienstbiera

"Při pohledu do sálu je vidět, že volby jsou pro nás stále tím nejdůležitějším," uvedl v úvod svéhoprojevu Jiří Dienstbier. "Tradiční témata sociální demokracie se s těmi progresivními nevylučuje. Není v tom střet," komentuje včerejší diskuzi.

09:22
Kritika stranické základny

"Znám celou řadu mladých, zajímavých lidí, kteří si podali přihlášku pro vstup do ČSSD a roky jejich přihlášku nikdo neprojednal. Ne zamítl, ale vůbec neprojednal. My často nemáme vůbec zájem na tom, aby mezi nás přicházeli noví členové," kritizuje Dienstbier zužování stranické základny.

09:28
Komentář Alexandra Mitrofanova

"Zimola a Tejc nebyli dobře připraveni na převzetí moci uvnitř ČSSD," komentuje Alexandr Mitrofanov.

09:30
Diskuze na pódiu

Před delegáty usedli sociolog a europoslanec Jan Keller, šéf odborářů Jiří Středula, filosof Václav Bělohradský a Lubomír Zaorálek. Společně vedou diskuzi o hodnotách ČSSD. "Obnova důvěry v kapitalismu se vyčerpala," řekl Václav Bělohradský.

09:32
Pomalý rozjezd
09:39
Mračna nad Sobotkou

Sobotka na sjezdu ČSSD vyhrál. A vydává se na misi, na které číhá politická smrt. Přečtěte se si komentář Petra Honzejka.

09:46
Včerejší Zaorálkův projev
09:48
Středula o chudobě

Josef Středula cituje stížnost voličky ze severní Moravy, která přišla kvůli delší nemoci o výraznou část platu. "Milá sociální demokracie, na tyto lidi myslete, když chcete obnovit svou důvěru. Myslete na ty, kteří se mají nejhůř, a těm pomáhejte. Ta paní s kvůli té nemoci dostala příjmově na hranici existenční chudoby. Myslíte si, že ona teď někomu bude věřit?", ptá se pléna Středula a sklízí za své vystoupení potlesk.

09:50
Pokrytci podle Sehnalové

Europoslankyně Olga Sehnalová: "Pro lidi jsme pokrytci. Máme krásné volební programy, sliby, ale pak pod tíhou koaličních kompromisů z něj zbude jenom malá část. A pro lidi to znamená, že jsme jim slibovali nějaký výsledek, který není. Klíčové je proto spojení důvěry a důvěryhodnosti," říká Sehnalová.

09:58
Bělohradský a HDP
10:03
Ironická gratulace od Babiše
10:20
Plán příštích hodin

Po panelu "Důvěra a demokracie" na sjezdu vystoupí třeba Zdeněk Dufek, rakouský kancléř Christian Kern nebo člen rakouské Národní rady Hannes Weninger. Po poledni pak na sjezdu promluví i slovenský premiér Robert Fico.

10:23
Sázka na tradiční voliče
10:27
Rozdělení rolí

Druhý den sjezdu se sice znovu jedná v sále, hlavní dění se ale přesouvá do zákulisí, kde se už poprvé sešlo nově zvolené grémium. Podle nového místopředsedy Petra Dolínka se už bavili o rozdělení rolí v novém vedení.

10:29
Mladí sociální demokraté

Mezi delegáty sjezdu je poměrně hodně mladých lidí. Důvodem jsou stanovy ČSSD, které přikazují, aby v plénu byla minimálně desetina členů mladších třiceti let. Svou činnost tu prezentují zástupci Mladých sociálních demokratů i Idealistů. Naopak čtvrtinové zastoupení žen v plénu se pouhým pohledem naplnit nepodařilo.

10:30
Středulova důvěra a demokracie

Šéf odborů Josef Středula: "Máme větší důvěru než média. Máme větší důvěru než církev," tvrdí v diskuzi o důvěře a demokracii.

10:37
Minimální mzda podle Dufka

Odborář Bohumír Dufek se ve svém vystoupení věnuje minimální mzdě: "Máme nejvyšší zaměstnanost a zároveň paradoxně jednu z nejnižších cen práce. To se musí změnit."

10:41
Káva po pátečním večeru
10:42
Zaměstnanost nad padesát let

"Zaměstnanost lidí nad padesát let a speciálně žen nad čtyřicet let jsou ty kategorie, na které bychom se měli zaměřit," vyzývá Bohumír Dufek.

10:43
Kritika v programu

Dlouhodobý program kritizuje například benevolenci české legislativy k daňovým únikům a možnostem krácení příjmů. "A to nejenom u živnostníků a malých podnikatelů, na které se tak často upozorňuje, ale především u nadnárodních koncernů, kde úniky dosahují závratných objemů," stojí v programu.

10:47
Dolínkovy plány
10:53
Daně, pojistné a HDP

Program upozorňuje na to, že složená daňová kvóta, která vyjadřuje poměr daní a pojistného vůči hrubému domácímu produktu, byla v Česku v roce 2015 zhruba 33 procent, zatímco v Evropské unii je to zhruba 40 procent. "Naše nízká úroveň daňové kvóty podlamuje státní rozpočet a vynucuje si rozsáhlé škrty ve výdajích, zejména v sociální oblasti a infrastruktuře," uvádí program.

10:59
Videohovor s kancléřem

K účastníkům sjezdu promluvil prostřednictvím videohovoru rakouský kancléř Christian Kern.

11:01
Poděkování Sobotkovi

Šéf Českomoravská komora odborových svazů Josef Středula poděkoval premiéru Sobotkovi za to, jak v Česku probíhá sociální dialog: "Setkávání na úrovni tripartity nejsou ani v západní Evropě zdaleka běžné."

11:15
Slova rakouského poslance

Další ze zahraničních hostů, rakouský sociálně-demokratický poslanec Hannes Weninger: "Je potřeba, abychom zbavovali "malé" lidi strachu z "velkých": My jsme tu od toho, abychom bojovali s jejich pocity nejistoty. V době sociálních médií je důležité, abychom se my, sociální demokraté, zasazovali o hodnoty jako demokracie, solidarita."

11:17
Nutnost sociální politiky

Lubomír Zaorálek mluví o Masarykovi a nutnosti sociální politiky a toho, aby ekonomická moc podléhala demokracii. "Musíme zabránit tomu, aby se ekonomická moc vymknula demokratické kontrole," tvrdí Zaorálek

11:20
Zaorálek proti Babišovi

"Systém zacházení s penězi funguje v Evropě špatně, odvádění peněz do zahraničí je obrovský problém. Jestli někdo přišel do politiky, že bude spravovat stát jako firmu, tak je to velmi nedemokratické. Nikdo nesmí o státu uvažovat jako o svém vlastnictví a lidech jako zaměstnancích. Jak může někdo něco takového hlásat?" ptá se v ideologické části sjezdu Zaorálek.

39. sjezd ČSSD

11:21
Špidla o ekologii

Mezi čestnými hosty sjezdu je i bývalý předseda a premiér Vladimír Špidla. Svůj příspěvek věnuje ekologii a klimatickým změnám: "To, co nám hrozí, je zánik civilizace tak, jak ji známe teď. Říká se, že Česká republika je malá a že na toto nemá velký vliv. Ano,náš příspěvek nemůže být rozhodující, ale není nulový. A proto je potřeba velmi intenzivně podporovat zápas s klimatickými změnami."

11:23
Boj ministryně Valachové

"Budeme bojovat za to, aby i v těch nejmenších obcích zůstaly zachované první stupně základních škol. A aby bylo dost místa v mateřských školách," slíbila v diskuzi o dlouhodobém programu ministryně školství Kateřina Valachová.

11:27
Chovancův hlas
11:35
Klíčovou skupinou jsou senioři

Jeroným Tejc se po včerejším debaklu vrátil k řečnickému pultu. "Je dobře, že se vracíme za tradičními voliči. Je ale také potřeba, abychom jim měli co srozumitelně nabídnout. Naši klíčovou skupinou, která nás vždy podržela, jsou senioři. Měli bychom se zasadit o to, aby se důchody opět zvyšovaly. Za současné ekonomické situace je možné, aby důchody byly navýšeny o tisíc korun."

11:36
Proslov Roberta Fica

Slovenský premiér Robert Fico vystoupí se svým projevem přibližně po půl jedné.

11:37
Peníze zahraničních firem

Jeroným Tejc: "Musíme se snažit o to, aby peníze, které tu zahraniční firmy vydělají, je tu také nechaly. A tím je musíme motivovat daňovými sazbami. Pokud zvýšíme produktivitu práce, musíme také zvýšit její ohodnocení."

11:45
Další narážky na Babiše

"To, co budete schvalovat, nejsou sny Lubomíra Zaorálka. Tento program nevznikal jako můj osobní sen, ale vznikal v diskuzi s vámi. Tohle nejsou sny, to je naše společná práce," řekl před závěrečným hlasováním Zaorálek. Narážel tak na čtrnáct dnů starý celorepublikový sjezd hnutí ANO, kde se z dlouhodobého programu strany delegáti dozvěděli pouze název "O čem sním, když zrovna spím", které představil předseda Andrej Babiš.

11:57
Rychlá fotka s předsedou
12:02
Benda a exekutoři

"Když nebudeme mít exekutory, nebudeme mít možnost vymáhat peníze lidí v této zemi. Exekutoři nejsou čarodějnice, jsou to normální lidé," zastal se profese "enfant terrible" sociálních demokratů Matěj Benda.

12:02
Zaměstnanci OKD

Matěj Benda vyzval také k pomoci lidí ze své rodné severní Moravy a zaměstnanců OKD: "Nestarejme se o to, co bude po volbách, ale co pro tyto tisíce lidí můžeme udělat teď. Nejde jen o samotné zaměstnance dolů, ale i zaměstnance subdodavatelů."

12:03
Schválení programu

Sjezd schválil dlouhodobý program ČSSD. Pro byla takzvaná optická většina.

12:09
Sobotka versus Zaorálek

Bohuslav Sobotka Aktuálně.cz na otázku, zda by mohl být jeho nástupcem Lubomír Zaorálek, odpověděl, že nechce zatím spekulovat. "Teď je předseda zvolený a o budoucím předsedovi rozhodne sjezd za dva roky," řekl Sobotka. Zároveň tvrdí, že ho nepřekvapilo, jak velkou podporu Zaorálek na sjezdu má. "Je to nepochybně naše výrazná tvář, profiluje se jako úspěšný ministr zahraničí a já z toho mám velkou radost. Očekával jsem, že na sjezdu bude zvolen jako místopředseda naprosto hladce, sám jsem ho podpořil v rámci schůzek s delegáty." Podle Sobotky je Zaorálek pro stranu klíčový i v tom, že připravuje volební program strany.

12:24
Očekávaný příjezd

Do areálu brněnského výstaviště má každou chvílí dorazit slovenský premiér Robert Fico.

12:27
Potlesk pro Fica

Sál vítá potleskem slovenského premiéra Roberta Fica.

12:33
Hospicová péče s nadhledem

Ministr zdravotnictví mluví o hospicové péči s nadhledem: "Někteří umřou později, někteří dřív, jak vás tady tak pozoruju, ale nakonec zemřeme všichni."

12:35
Gratulace ke znovuzvolení

Na úvod svého vystoupení před delegáty Robert Fico pogratuloval Bohuslavu Sobotkovi ke znovuzvolení. "Naše vzájemné vztahy jsou naplněné vzájemnou důvěrou. Respektujeme se a zároveň si pomáháme."

12:36
Duo silných Evropanů

"Oba dva jsme silní Evropané. A zároveň spolupracujeme v mnoha tématech. Třeba při odmítnutí nesmyslných uprchlických kvót, protiruským sankcím nebo dvojí kvalitě potravin na kontinentu. Nesmíme dovolit, aby z nás na Slovensku a z vás v Česku dělali občany druhé kategorie."

12:36
Oáza stability a prosperity

"U nás na Slovensku vnímáme Česko jako oázu stability a prosperity. Toto je moment, o který se musíme všichni opřít. Chci poděkovat České republice a tobě, předsedo, s jakou péči přistupujete ke Slovákům, kteří tu studují a pracují," ocenil tuzemské sociální demokraty ve vládě Robert Fico.

12:38
Souhlas s nespokojeností

"Poslouchal jsem vynikající projev vašeho pana předsedy. Souhlasím s jeho nespokojeností nad tím, že když tak prudce roste zaměstnanost, proč stejně prudce nerostou platy," řekl Robert Fico.

12:39
Víc úcty a respektu

Robert Fico: "Potřebujeme změnu na úrovni Evropy, pokud jde o sociální demokracii. A také více spolupráce. Budu vyzývat vedení sociálních demokracií dalších evropských zemí, aby nám vyjadřovali víc úcty a respektu."

12:40
Setkání domovů důchodců

"Setkání evropských sociálních demokratů nemůžou vypadat jako setkání domovů důchodců," kritizoval věkové složení levicových stran Robert Fico.

12:42
Fotografie z příjezdu
12:43
Pilíř sociálních práv

"Pokud se státu ekonomicky daří, je úkolem sociální demokracie, aby tlačila na růst životní úrovně jejích obyvatel. Zkusme vytvořit nový pilíř sociálních práv, která se budou opírat o vynikající ekonomické výsledky našich zemí,"prohlásil Robert Fico. Zároveň také vyzval k tomu, aby sociální demokraté ostřeji čelili politickým extrémistům. "Tady nesmí platit biblické, kdo do tebe kamenem, ty po něm chlebem."

12:46
Závěr proslovu Fica

"Chci vám poděkovat za tu každodenní snahu a torturu, kterou tady podstupujete. Blahopřeji a držím palce," uzavřel svůj proslov na sjezdu ČSSD slovenský premiér Robert Fico a sklidil za to ovace ve stoje.

12:51
Poslední projev předsedy

Sjezd se chýlí ke konci, závěrečné slovo si bere premiér Bohuslav Sobotka.

12:52
Vztahy stran a národů

"Velmi si vážím úžasných vztahů, které mají naše dvě strany, ale také naše dva národy," ocenil česko-slovenskou spolupráci Bohuslav Sobotka.

12:55
Opětované komplimenty

Bohuslav Sobotka opětoval Robertu Ficovi komplimenty: "To, co dokázala sociální demokracie na Slovensku, není samozřejmé. V které zemi jedna strana vyhrála čtyřikrát po sobě parlamentní volby?", ptal se pléna.

12:56
Odvrácení hrozby

"Jsem na vás hrdý, máme za sebou pozitivní a silný sjezd. To není úplně málo. Přijížděli jsme sem po několikatýdenní mediální masáži, která předpovídala, kdoví jaká katastrofa se tady v Brně odehraje. A já jsem hrdý na to, že se všichni ti odborníci a komentátoři spletli. ČSSD se ukázala jako sebevědomá a demokratická politická strana. Jsme připraveni na ten velký zápas, který nás čeká na podzim."

12:57
Konec personální diskuze

Bohuslav Sobotka: "Tímto sjezdem skončila personální diskuze, kdo stranu povede do voleb i v příštích dvou letech. Je tady předseda a silný tým, který dostal zřetelnou důvěru."

13:00
Výzva k otevřené diskuzi

"Chci vás poprosit, abychom se soustředili na přípravu předvolebního programu. Nechci, aby to bylo teoretické cvičení ani slohová práce, ale jasný plán toho, co budeme dělat, pokud nám lidé ve volbách dají důvěru. Chci vás požádat, abyste teď v krajích vedli skutečně otevřenou diskuzi," vyzval delegáty Bohuslav Sobotka.

13:03
Vetší nasazení a emoce

"Chci vás poprosit, abyste tuto atmosféru ze sjezdu přivezli do svých krajů a regionů. Nemůžeme se vrátit do starých kolejí. ČSSD musí pracovat s větším nasazením i s větší emocí než před sjezdem," vyzval delegáty Sobotka a sám šel širokým úsměvem na tváři a uvolněným tónem hlasu příkladem.

13:05
Konec Sobotkova projevu

"Byl to dobrý sjezd, ale byl to jen první krok na cestě, která nás čeká. Pusťme se do toho," ukončil Bohuslav Sobotka 39. sjezd ČSSD v Brně.

13:40
Brífink po sjezdu
13:45
Roman Sklenák v DVTV

Poslechněte si rozhovor Filipa Horkého s předsedou poslaneckého klubu ČSSD Romanem Sklenákem.

14:01
Rozhovor s Tejcem
14:11
Další sociálnědemokratické strany

Na tiskové konferenci kritizoval Robert Fico fakt, že do Brna nepřijeli lídři dalších sociálnědemokratických stran. "Proč tu nejsou?" ptal se. Strana evropských socialistů (PES) by podle něj měla víc dbát na kolegy ze střední Evropy.

14:29
Prázdný sál
14:45
Konec on-line reportáže

Vážení čtenáři,

on-line reportáž z dvoudenního sjezdu ČSSD je u konce. Děkujeme za pozornost.

Redakce HN