Návrh na daňovou progresi rozhodně není bojem proti elitářství. Podle ekonomického experta sociálních demokratů Michala Pícla by si přilepšilo na 90 procent českých domácností. Sociální demokraté chtějí po podzimních volbách zavést čtyři daňová pásma, a to v rozsahu od 12 do 32 procent.

Pro lidi s hrubým měsíčním příjmem do 30 tisíc korun by daň činila 12 procent, u výdělků nad 50 tisíc korun hrubého by pak měla být 32 procent. To se nelíbí podle očekávání pravicové opozici, ale ani mnohým expertům, kteří upozorňují, že lidé s hrubým příjmem kolem 50 tisíc korun patří spíš do střední třídy a nelze je označovat jako "bohaté". 

ČSSD ale argumentuje faktem, že v Česku se nad hranicí 50 tisíc hrubého měsíčně (přibližně 36 tisíc čistého) skutečně pohybuje jen asi 10 procent populace. Pícl pro čtenáře HN uvedl, že nejde o nic jiného než napravit stav, který vznikl po roce 2008 pod vládou pravice. Tehdy došlo ke zvýšení daňové sazby nejchudším a snížení nejbohatším. Zároveň se také zvýšilo DPH, což více dopadá na chudší obyvatele, neboť jde o rovnou daň.

Progresivní zdanění by se navíc podle návrhu sociální demokracie mělo týkat také firem. Zde by měla být daňová pásma tři, a sice 14, 19 a 24 procent. Sociální demokracie také podle Pícla počítá se zrušením superhrubé mzdy.

Michal Pícl, který odpovídal na otázky čtenářů HN, je jedním z autorů daňových návrhů, blízký spolupracovník premiéra Bohuslava Sobotky a ekonomický expert ČSSD. V širším vedení strany zastává funkci předsedy odborné Komise pro evropské záležitosti a fondy EU. V civilním zaměstnání je vládním úředníkem, pracuje jako ředitel Odboru analýz a informací v Sekci kabinetu předsedy vlády.

Jaký bude reálný přínos progresivního zdanění? Nepřesunou pouze lidé s nejvyššími příjmy svá konta do daňových rájů? Podle čeho určila ČSSD jednotlivá daňová pásma?  Na otázky čtenářů odpovídal Michal Pícl.

Online rozhovor

On-line rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
uplnej vypatlanec
Dobry den, ty pasma jsou uplne nesmyslny. Hlavne to horni. A to bude dan z hruby nebo superhruby ?! No zijete (jako cela CSSD) ze dne na den. Doufam ze, ze se Sobotkou skoncite na smetisti dejin.
Dobrý den, pásma jsou nastaveny tak, aby pomohla až 90 % ekonomicky aktivních lidí. Daň se bude počítat ze superhrubé mzdy.
Michal Pícl
Petr
Dobrý den. Jak chcete řešit situace, kdy v rodině pracuje pouze jeden rodič, který má podle vašeho názoru nadprůměrný příjem a vy mu ho chcete zdanit, i když z něj musí živit celou rodinu. Plánujete obnovit společné zdanění manželů?
Dobrý den, v oblasti podpory rodin s dětmi již tato vláda pod vedením ČSSD udělala několik pozitivních kroků. Například jsme navrátili porodné na druhé a další dítě. Navyšovali jsme daňové slevy na druhé a další dítě. Nyní se koalice baví také o navýšení slevy na dani na první dítě. Rodiny s dětmi jsou pro nás jednou z priorit. O dalších daňových změnách ve prospěch rodin s dětmi nyní vedeme programovou debatu uvnitř strany.
Michal Pícl
Vojtěch Novotný
Přijde Vám spravedlivé, že muž s manželkou na mateřské a dvěma dětmi, který vydělává 90.000 Kč hrubého dle Vašeho návrhu odvede z hrubé mzdy 30.362 Kč, zatímco stejný muž vydělávající 30.000 Kč hrubého odvede pouze 1.250 Kč? Má tedy 3x vyšší hrubou mzdu, ale z této odvede státu 25x více!!! Je toto ještě solidarita nebo již zlodějina?
Dobrý den, princip progresivního zdaňování spočívá v solidaritě bohatších s chudšími. Vysokopříjmoví zaměstnanci více využívají veřejných statků a služeb, je tedy přirozené, že by se měli také na jejich financování podílet více. Zavedením jedné sazby DPFO byly znevýhodněny nízkopříjmové skupiny obyvatel, tento stav se snažíme změnit.
Michal Pícl
Vladimír Zajíček
Nemáte pocit, že tahle republika řízená dlouhá léta ČSSD podporuje rovnostářství více než dostatečně ? Proč chcete opět přerozdělovat a obírat šikovnější, pracovitější a úspěšnější ve prospěch marnosti, neschopnosti a lenosti ? Jsou někde k vidění hmatatelné výsledky vašich ekonomických experimentů ? A prosím ušetřete mě univerzální odpovědi o progresivní dani ve světě či Evropě,... Děkuji.
Dobrý den, za současné vlády pod vedením ČSSD se naopak ekonomická situace výrazně zlepšila. Pravice nastavila trend růstu nerovnosti, který nejvíce dopadá na střední a nižší třídu. My se tímto návrhem snažíme tuto situaci změnit. Určitě si nemyslím, že by 90 % našich ekonomicky aktivních obyvatel, kterým náš návrh pomůže, nejsou pracovití tak, jak naznačujete.
Michal Pícl
Elity to nepostihne
Změna má pomoci boji proti elitářství, bohužel však cílí mimo a to na střední a vyšší střední třídu. Elita své příjmy skutečně efektivně nedaní, nebo daní velmi nízko-využívá osvobozených příjmů či přesun daňové rezidence (Monako) - vždyť v současné době zákon umožňuje tyto lidi zdanit, protože daňovým rezidentem je i ten, kdo má zde bydliště (místo k bydlení ( i pronájem). Pokud má byt ve více zemích, tak dle SZDZ je rezident, kde má středisko životních zájmů (kde je rodina,členství,reprezentac
Dobrý den, naším cílem není žádný boj proti elitářství, náš záměr míří na pomoc 90 % ekonomicky aktivních lidí. Pravice se vydala cestou snižování daňí nejbohatším skupinám na úkor střední a nižší třídy, my přicházíme s návrhy, které se snaží tento stav změnit.
Michal Pícl
Vladi
Když nám tak dáváte za vzor jiné země, zejm. Německo, co taky zmínit nízké stropy zákonných odvodů-soc. a zdrav. poj.? Např. v tom Německu na úrovni 1,6 násobku průměrné mzdy? Máte v plánu tyto odvody obdobně zastropovat? A co srovnatelné možnosti zaměstnance odpočítávat si své výdaje, jako v tom Německu, např. náklady na dopravu do práce? S vašim návrhem nesouhlasím. Tratil bych desítky tisíc ročně.
Dobrý den, již tato vláda zavedla příspěvek na dojíždění do práce, či například jednorázový příspěvek na přestěhování se za prací. Jdeme tedy směrem podpory zaměstnanosti. Co se týče odvodů na sociální a zdravotní pojištění, tyto prostředky tvoří velkou část veřejných rozpočtů na zajištění sociální a zdravotní péče pro naše občany. Závislosti veřených rozpočtů na těchto odvodech jsme si vědomi. Nechceme však jít cestou, kterou nám tady předvedla pravice, a to je privatizace těchto služeb či snížení jejich dostupnosti například pro seniory nebo lidi s nízkými příjmy.
Michal Pícl
Jindřich
Pane experte, živím rodinu. Žena je s dětmi zatím doma. Opravdu si myslíte, že 36 tisíc korun měsíčně znamená, že je člověk bohatý? Jen náklady na bydlení (žádná luxusní vila, ale obyčejný panelákový 3+1) a energie přesahují 17 tisíc. Dále splácíme také rodině, od které jsme si museli k hypotéce půjčit, abychom si mohli bydlení vůbec koupit. Do toho kočárek, oblečení, pleny, potraviny atd. Vim, ze mnoho lidi vyjde s mene penezi, ale BOHATY? Vychovavame budouci danove poplatniky!
Dobrý den, naší prioritou je podpora rodin s dětmi. Za této vlády jsme navrátili porodné na druhé a další dítě, stejně tak jsme zvýšili slevy na druhé a další dítě. Prosazujeme také zvýšení daňové slevy na první dítě. Možná se Vám zdá náš návrh vůči Vám nefér, ale ve stejné situaci jako Vy jsou například i rodiny, které mají daleko nižší příjmy a těm se snažíme pomoci. Naše dlouhodobá snaha je především v nárůstu mezd a platů tak, aby se celkově zlepšovala životní úroveň v ČR všem.
Michal Pícl
Stanislav
Dobrý den, Proč ve své kampani říkáte, že v ČR není daňová progrese? Člověk s příjmem 20 tisíc hrubého odvede státu na všech daních a pojištěních celkem 20% z hrubé mzdy zatímco člověk s přijmem 70 tisíc hrubého odvede 28%. To přece není málo. Mimochodem, člověk se zmíněným příjmem 70 tisíc hrubého by podle vašeho návrhu zaplatil ročně na daních o 56 tisíc více. Nepřijde vám takové skokové zvýšení likvidační právě pro rodiny s dětmi?
Dobrý den, systém progrese funguje tak, že i ti nejbohatší zaplatí v nejnižších pásmech nižší procento daně. Podpora rodin s dětmi je pro sociální demokracii prioritou a není to jenom fráze, viz zmíněná opatření výše. 70 % ekonomicky aktivních lidí nebere ani průměrnou mzdu a my se tímto návrhem snažíme mimo jiné těmto skupinám pomoci. Tento návrh míří na větší solidaritu ve společnosti.
Michal Pícl
Tomas
Dobrý den, pracoval jste někdy v soukromém sektoru a pokud ano, kolik let? Děkuji
Dobrý den, děkuji za dotaz, mám zkušenosti z práce v soukromém sektoru. Pracoval v jedné nadnárodní firmě.
Michal Pícl
Honza
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat zda a jak dlouho jste pracoval v komerční sféře. Druhá otázka se týká lékařů, jenž odchází do zahraničí zdůvodu lepšího finačního ohodnocení, zda Vaše progresivní zdanění neurychlý tento exodus, neboť většina sloužcích lékařů (tzn. zhruba 1,2-1,8 pracovní úvazek měsíčně) si výrazně platově pohorší. Prosím o věcnou odpověď, v které nebudete zmiňovat slovo solidarita. Děkuji
Dobrý den, v soukromém sektortu jsem pracoval, viz výše. Sociální demokracie si je vědoma platové nerovnosti lékařů u nás a v zahraničí. Stejně tak vidíme velký problém například u zdravotnického personálu. Tato vláda mimo jiné již několikrát zvýšila platy lékařů a zdravotních sester a nyní bude díky úsilí ministra zdravotnictví Ludvíka vypsán dotační titul na další navýšení platů sester u lůžka až o 2000 Kč měsíčně. Náš systém pásem progresivního zdanění bude pochopitelně připraven tak, aby se pravidelně valorizoval a reagoval tak na růst platů a mezd.
Michal Pícl
Libor
Prč jste se rozhodli tu reformu navrhnout? Co je na tom, jak to je teď, špatně?
Dobrý den, díky vládě pravice došlo zrušením progresivního zdanění v roce 2008 k nespravedlivému přesunutí daňového břemene na bedra středně a nízko příjmových skupin. Díky tomu, že se zavedla 15% sazba z původní nejnižší hodnoty 12 %, se zvýšilo daňové zatížení lidí s nižšími příjmy. Naopak snížení z 32% sazby na 15 % došlo k úlevě těm nejbohatším. Zároveň se také zvýšila DPH, která opět z největší části dopadla na ty nejchudší. My se snažíme tento stav vrátit do normálu.
Michal Pícl
Kamil Sch
Dobrý den, projeví se nový způsob zdanění na množství peněz, které se mi z výdelku odvedou na důchod? V sousedním Rakousku je běžné, že člově , který vydělá 100.000,- bude mít v důchodu daleko větší životní úroveň, než ten, který vydělá 25.000,- U nás na tom budeme v důchodu velice podobně. Kde je ona míra solidarity?
Dobrý den, vláda ČSSD udržela solidaritu v důchodovém systému a zamezila jeho privatizaci do rukou majitelů soukromých penzijních fondů. Snažíme se také pravidelně valorizovat důchody tak, aby se penzistům žilo lépe. Princip zásluhovosti v tomto systému platí již dnes. Tzn., že člověk s vyššími příjmy, a tím i vyššími odvody, bude mít vyšší starobní důchod. Vysoké příjmy umožňují také vyšší míru úspor.
Michal Pícl
Dáša
Přijde mi zavádějící že v předvolebních příspěvcích se moc často ČSSD nezmiňuje o tom, že hranice 50 tisíc je superhrubá mzda. Uvědomujete si, že 36 tisíc hrubého dosáhne kvalifikovaný dělník už dnes běžně? Jak to jde dohromady se slogany o zdanění bohatých? V jednom rozhovoru pan Sobotka připustil, že vyšší daně by se týkaly 4 milionů lidí. Zdá se Vám že Česko má opravdu tolik bohatých?
Dobrý den, hranice příjmů jsou z hrubé mzdy. Náš návrh znamená nižší daně pro 4 miliony lidí. O kolik si lidé díky naší daňové reformě přilepší si mohou také snadno spočítat na naší kalkulačce na https://www.spravedlive-dane.cz.
Michal Pícl
guus nemakoinen
Co budete dělat s minimální mzdou? Není pořád příliš nízká? Prozatím vytváří "příkop" v histogramu distribuce mezd (jako je tomu např. zde https://www.slideshare.net/statistickyurad/s-tk-mzdy-25484169), tzn. nijak netlačí na růst mezd, které zaměstnanci mají těsně nad úrovní minimální mzdy. Nestálo by za to, tento "příkop" vymazat výraznějším zvýšením minimální mzdy? Dále je zřejmé, že zvyšování minimální mzdy výrazně pomáhá rovnosti mužů a žen v platových podmínkách. Díky.
Dobrý den, ČSSD slibovala ve svém volebním programu, že výrazné zvýšení minimální mzdy. Tu jsme již několikrát zvýšili a chystáme se ji ještě do konce volebního období zvýšit tak, aby se dostala na 40 % průměrné mzdy. Držte nám palce! :-)
Michal Pícl
Jirka
Nebylo by dobré udělat nějaký automatický valorizační mechanismus? Když bude růst průměrná mzda, bude se zvyšovat pásmo pro progresi?
Dobrý den, s tímto principem od začátku počítáme.
Michal Pícl
Aleš
Proč ČSSD nemluví o tom, že ti bohatí vystudovali zadarmo, péči mají zadarmo, a proto musejí státu vracet?
Dobrý den, jak jsem psal již výše, vysokopříjmové skupiny využívají v daleko větší míře veřejné služby. Náš návrh míří právě i tímto směrem. Pro nás je důležité spravedlivé rozložení daňové zátěže.
Michal Pícl
Marek
Dobrý den, zavedení progresivní daně z příjmu bez dalších systémových změn mi absolutně nedává smysl. Chystáte se zrušit superhrubou mzdu či upravit sazby na zdravotním a sociálním pojištění, které patří k nejvyšším mezi zeměmi OECD?
Dobrý den, zrušení superhrubé mzdy měla ČSSD ve svém volebním programu. Dokonce se nám podařilo tento slib protlačit i do Koaliční smlouvy. Bohužel jsme u našich koaličních partnerů nezískali dostatečnou podporu. Se zrušením tohoto institutu stále počítáme, chceme to ale udělat odděleně od námi navrhovaných změn, které jsme nyní představili. Prioritou je pro nás co nejdříve pomoci 90 % našich ekonomicky aktivních lidí.
Michal Pícl
Martin
Víte kolik si stát nechá z každé 1000 Kč u mzdy nad 50 000Kč? Myslím tím nejen daň, ale včetně odvodů. Víte kolik si nechá v jiných státech EU? Proč neuvádíte skutečné sazby, když porovnáváte s jinými zeměmi. Je přeci rozdíl 32% ze základu 1000 Kč, než 32% ze základu 1340 Kč.
Radek
Dobry den, nekolikrat jste zminoval potrebu vyssi solidarity a proto zvyseni dani. Jiz dnes po zapocteni vsech dani, rovnez zdravotni a socialni dane (ano dane, s pojistenim to nema nic spolecneho), vcetne DPH, spotrebni dane a ruznych povinnych poplatku, odevzdam statu zhruba 60% prijmu. Pripadne Vam 60% nizka uroven solidarity? Kolik procent slozene danove kvoty (vcetne soc. a zdrav.) je podle vas jiz solidarni? Dekuji
Filip P.
Dobrý den. Jsem lékař, řekněme že úspěšný, ale také s velkou zodpovědností. Nejen za pacienty, ale za vedení týmu, vzdělávání mediků, výzkum. Rozvedený. Dle vaší kalkulačky mi seberete 10 tisíc, ze 67 tis. spadnu na 57 tis. čistého. Mám nastavenou hypotéku, výživné a další výdaje tak, že na konci měsíce jsem na nule. 1) Jsem podle vás boháč? 2) K čemu bylo a bude přidávání lékařům, když tímto zase vše seberete? 3) Proč nemám jít pracovat do Německa? Jazyk umím, zatím mě tu držel kontakt s dětmi.
Jan Kadraba
Proč raději neřeší to, že máme u nás obrovské procento lidí, kteří jsou OSVČ a měli by z povahy své práce být spíše zaměstnanci? A proč máme jedno z nejvyšších zdanění práce v OECD? Nebylo by lepší zjednodušit a zpřehlednit daňový systém? Co třeba pomoci všem a zrušit zdanění práce kompletně? Umíte si dnes spočítat mzdu? To totiž je tak složité, že to na papíře neumí ani mzdová účetní...Mimochodem, vaše reforma by naší rodině sebrala tolik, že bych nemohl splácet hypotéku...
jan
proč neuděláte tabulu tak, aby bylo jasno co kdo podle výše příjmu dostane, jak to tady čtu 90% lidí tomu nerozumí a uvádí zde nesmyslná a zavádějící čísla a zbytečně se proti této daní dělá averze a přitom stačí říct, že kdo má v hrubém 90000 to je 3x vice než ten kdo má 30000 tak i čistý příjem má přibližně 3x více to jest cca 75000 a 26000
Gerhard
Jak můžete tvrdit, že jde o solidaritu, když zaměstnanec s minimální mzdou 11000 si polepší pouze o 140 kč, zatímco s hezkým příjmem 40000 přes 1200 kč? Jak obhájíte, že kvalifikovaní zaměstnanci nad 60000 přijdou až o desetitisíce zatímco miliardářům necháte minimální daně na dividendy a prodej akcií? Děkuji
Robert
Dobry den, pane experte, nedavno jsem cetl clanek, ze CSSD ma problemy s experty na ekonomiku ve svych radach, udajne zadni nejsou. Navic se v poslednich letech ukazuje, co CSSD je vubec za stranu, tudiz se nedivim, ze musi zacit s populistickymi plany a delenim spolecnosti typu bohaty/chudy. Ja doufam, ze vam to volici spocitaji, jakozto uz spocitali napr. Hasek, Skromach, Mladek,...... jen tak dal. :-)
Psík
Mzdy se nezvednou, dokud nezvednety platy ve verejne sfere. Souhlasite? Coz ovsem nikdy neudelate.
Jiri Urban
Dobry den, pokud vezmeme dva manzelske pary, kde zena vydelava stejne jako manzel 40 000 hrubeho oba dva si polepsi. Druhy par ma odlisnou strategii doma pecuje o rodinu muz se stara o vydelek, on vydelava tedy 80 tisic ona 15 tisic. Jak k tomu prijde druhy manzelsky par ze dle vasich tabulek prijde o nekolik tisic z rodineho rozpoctu?
Dušan
Dobrý den, proč chcete udělat systém ještě složitějším a tím i méně přehledný? Proč chcete zavést progresi, když ji tady máme? Čím více vydělám, tím více odvedu a naopak! Máme procentuální danění, tedy progresivní! A hranice, které jste stanovili jsou jen vycucané z prstu! Vůbec nereflektujete to, že jeden člen z rodiny, může být na mateřské, či dlouhodobě nemocný, nebo že značná část příjmu jde na dojíždění do práce, protože se v kraji nedá nic sehnat a je nutné dojíždět do sousedního kraje!!!
Josef
Dobrý den předesílám že spadám do kategorie která by na Vaší reformě profitovala ale stejně jsem proti. Pokud chcete snižovat daň z přijmu tak prosím, ale rovně a všem a pouze pokud na to stát má. Takto jde jednoznačně o čirý populismus před volbami. Radši se zaměřte na neustále bobtnající státní správu, tam jsou podle mého názoru značné rezervy (viz Parkinsonovy zákony), vím že ČSSD má mnoho členů ale nemusí je všechny zaměstnávat stát :-)
Ales z Prahy
To se muzete rovnou sloucit s Komunistama jako z Gottwalda a zmrsit nasi zemi jeste vic, nez je. 50 tisic hrubeho ma v Nemecku uklizecka! A Vy dohanite uz 25 let v utajene velke koalici s ODS apod. zapad takovym stylem, ze uz nase dluhopisy zaradili mezi rozvojove zeme!!! Coz takhle prestat umele devalvovat korunu, nedelat astromomicke rozpoctove dluhy, stavet nepredrazene dalnice a davky vyplacet jenom tomu, kdo pracuje 150 hodin mesicne pro obec!!!
honza
Proc navrhujete zvysit dane lekarum, ale Kvitovou a jina kvitka, ktera osetruji cesti lekari, branite a nechavate danit v Monaku? Premier jejich kauzu zametl pod kobetec. Proc mame verit solidarite Cssd s chudsimi, kdyz navrhuje aby slabi, co nemaji na Monako, platili silnym verejne sluzby, vyuku lekaru, silnice, verejnopravni media...
Lagarto
nebylo by lepší téma pojmou méně populisticky a zohlednit celý daňový systém (resp. alespoň část pro zdanění fyzických osob, nebo všech přímých daní) včetně sociálního a zdravotního pojištění? Prostě koncepční návrh (napříč politickým spektrem) s co nejméně výjimkami. Pro sociálně slabé je zde přeci sociální systém, pro boháče (diskutujme hranici) je zde solidární přirážka. Výsledek? Přiznání 99% lidí musí být na A4 a čistý příjem by si měl umět spočítat každý během vteřiny už na interview. Díky
fff
Dobrý den, děkuju, že pracujete pro nás obyčejné dělňase. Jako mě to dává osm stovek do měsíce navíc, takže můj hlas teda máte. Ještě menší daň na pivo, bych si mohl za těch osm stovek koupit víc, a donutím i starou, aby vám to hodila. Jako ty zbohatlíci, co mají 50 litrů a vejš, to fakt s tim je něco třeba už dělat, jsou to všechno lumpové a všichni si nakradly a vzdělání měly zadarmo.
petr
Když stojí u nás jako v Německu všechny věci proč nejsou daně stejné a nebylo co řešit.
Václav Suk
Dobrý den, napadlo vás jako ekonomického experta také snížit vysoké zdanění práce?
honza
Dobrý den, proč navrhuje čssd jako levicová strana solidaritu slabých se silnými? Tedy proč uvalujete vyšší danně na lékaře a obecně ty, kterým se ještě nevyplatí jezdit do Monaka, vaše voliče, aby platili Kvitové, a jí podobným špičkovou lékařskou péči, veřnojnoprávní média, silnice, a vůbec veřejné služby. Proč máme věřit, že strana co se zalekne i tenistky, zavede solidaritu silných se slabými?
arion
Dobrý den pane Pícle, na základě čeho byly vybrány jednotlivé úrovně pro různé výše zdanění příjmů? Na základě množství lidí, které tímto krokem získáte jako potenciální voliče, nebo na základě analýzy úrovní zdanění v jiných státech EU či ve světě? Dále by mě zajímalo, pokud zaměstnavatel, na základě dobrých výsledků firmy rozhodne o vyplacení, například 4 platů zaměstnanci navíc na konci roku, bude to pro zaměstnance znamenat, že za svou celoroční snahu dostane díky vašemu návrhu méně? proč?
Jirka Jolovec
Dobrý den, pokud chcete větší solidaritu ve společnosti, navrhnete větší zdanění majetku a dědictví? Když zdědím byt po babičce, nemusím státu platit nic. Když si ho chci sám koupit, na daních+pojištění odvedu skoro 50 % z platu, teď by to mohlo být ještě víc. Proč raději nenapravíte tento rozpor?
nepovim
to co navrhujete je STÁTNÍ ZLODĚJINA. Taky si uvědomte nasledující dvě věci: a) čím vyšší daňová zátěž, tím větší motivace vyhýbat se placení daní ... a vyšší třída má víc možností jak toho dosáhnout . b) nemám problém zaplatit , pokud za to něco dostanu - například dobré zázemí státu . Ale vy to chcete jenom přerozdělit . Jediné co od vás slyším je platit platit platit .... a co zato mám ? rozbitý silnice , neschopnou policii (vlastní zkušenost) a vyhlídky na důchod neúměrnej mým odvodů .
Vanjan
O kolik si teda polepsim, kdyz ja vydelavam 25 a zena 30 tisic? Mame dve deti. Dekuju
O.S.
Dobrý den, již to tady bylo zmíněno, ale opravdu Vám připadá "solidární" zdanit takto brutálně pracujícího člověka, který živí tři děti a manželku na rodičovské dovolené? Jsem opravdu rád, že jste "zacílili na rodiny z dětmi a pracující". Bez 50:50 společného zdanění manželů toto bohužel k sociálnímu smíru nepovede, a mnoho "boháčů" (slovy pana premiéra "miliardářů"), kteří vydělávají v pásmu od 50-100 tisíc hrubého, prostě odejde pracovat do zahraničí, a bude platit daně jinam.
neplasil
Dobrý den, tímto návrhem říkáte celému národu, že jste banda neschopných diletantů, kteří nechtějí vést zemi k platům běžným ve vyspělé Evropě, ale zakonzervovat to zde na úrovni min. mzdy v sousedních zemích. Každý kdo by snad uvažoval o tom Vás volit, nechť si uvědomí, že tím volí svou nízkou životní úroveň navždy!!!! Je jen otázka času, kdy s Vaší filosofií přijdete např. za skupinou lidí co vydělávají 25-35 tis. čistého a řeknete jim, že jim něco vezmete, abyste to mohli dát těm co mají míň
Vanjan
A jeste jeden dotaz - planujete nejake zmeny i pro OSVC? Mezi nimi a zamestnanci je obrovsky rozdil uz ted.
Ondřej Caletka
Dobrý den, na webu spravidelive-dane.cz se v rubrice o podnikových daních mimo jiné uvádí, že: „Cca 97% nejmenším podnikům snížíme daň o více než třetinu (36%).“ Toto je podpořeno i grafem. Přitom píšete, že chcete daň snížit z 19 na 14 % což je o pět procentních bodů, nebo chcete-li (1-14/19)=26,3%. Můžete prozradit, jakým výpočtem jste došli k číslu 36 %?