Skupina Agrofert zůstane bez svého zakladatele a majitele Andreje Babiše, alespoň formálně. Poslanci totiž napodruhé a definitivně odsouhlasili novelu zákona o střetu zájmů, který se šéfa financí a místopředsedy vlády jako vlastníka koncernu týká. 

Babišovy firmy, pokud bude členem vlády, se nově nemůžou účastnit veřejných zakázek a nedosáhnou ani na nenárokové dotace a investiční pobídky. Babiš se proto rozhodl, že své podíly převede do svěřenského fondu. Ten bude spravovat jím vybraný správce. "Zbavím se akcií Agrofertu. Nebudu akcionář," dodal. Na změny ve vlastnictví má jen dva týdny. Koncern zahrnuje přes 250 firem a zaměstnává přes 30 tisíc lidí. Podle tržeb je třetí největší firmou v Česku. 

Novela také zakazuje všem budoucím ministrům vlastnit a provozovat média. Pokud se tak Babiš podle očekávání dostane po podzimních volbách znovu do vlády, bude se muset zbavit i mediálního domu Mafra. 

Novela zákona o střetu zájmů se kromě ministrů vztahuje také na zhruba padesát tisíc komunálních politiků a úředníků po celé zemi. "Všichni budou muset nově v den svého nástupu do funkce odevzdat majetková přiznání. Ta budou přístupná veřejně v jednotném online registru," připomíná Václav Zeman z platformy Rekonstrukce státu, která novelu zákona spoluiniciovala. 

Takzvaný lex Babiš podpořily dle očekávání všechny strany, které pro novelu zákona hlasovaly před tím. Pro bylo 129 poslanců, proti 49. Kromě vládních sociálních demokratů a lidovců normu podpořili i komunisti, občanští demokraté a také TOP 09. 

Odsuňme hlasování, žádal ve středu ráno poslanec Faltýnek

Po úterní dlouhé debatě před závěrečným schvalováním nebylo ani středeční schvalování bez průtahů. Hned na začátku jednání totiž vystoupil předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek, který žádal, aby hlasování bylo odsunuto. Samotnému hlasování poslanců pak předcházela znovu několikahodinová debata. 

Ministr Babiš se dvoudenní diskuse ve sněmovně stejně jako při minulých projednáváních nezúčastnil. Do budovy dolní komory přišel až těsně před závěrečným hlasováním. Na výsledek čeká společně s novináři, do jednacího sálu za ostatními poslanci nešel.

"Jsou to zoufalci a lháři," řekl na jejich adresu poté, co si prý ve své ministerské kanceláři vyslechl diskusi. "Je to nedůstojné kňučení a nářek člověka, který by měl být dospělý," kontroval jeho předchůdce ve funkci a šéf TOP 09 Miroslav Kalousek, "Babišovi nikdo nezakazuje, aby podnikal. Jen jako ministr, který rozhoduje o dotacích, nesmí jako podnikatel žádné čerpat," dodal. 

Babišovy zájmy před poslanci obhajoval hlavně první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. Zopakoval, že je takzvaný lex Babiš namířený výhradně proti předsedovi jeho hnutí: "Když už Babiše nemůžeme vyhnat ze země, měli bychom ho alespoň co nejvíc zranit, sáhnout mu na to, co budoval celý život," interpretoval Faltýnek údajné pohnutky poslanců, proč zákon podpořit.  Zároveň připustil, že jeho slova jsou nejspíš zbytečná, protože poslanci už jsou stejně odhodlaní prezidentské veto přehlasovat. 

Hnutí ANO se teď podle Faltýnkových slov hodlá obrátit na Ústavní soud. Stejný krok má podle svých slov v plánu i prezident Miloš Zeman. Ministr pro legislativu Jan Chvojka (ČSSD) se takového kroku nebojí: "Jsem přesvědčený, že v rozporu s Ústavou novela není." 


Jak probíhalo včerejší jednání, čtěte zde:

Jaké jsou vyhlídky na zamítnutí zákona Ústavním soudem?

Jak může Andrej Babiš naložit se svým majetkem po schválení zákona?

Sledovali jsme online

 
11.1.2017 09:00 | On-line reportáž začíná

Dobrý den, vítáme vás u on-line reportáže pokrývající hlasování o takzvaném lex Babiš.

11.1.2017 09:25 | V případě této novely nebyla dodržena právní kultura, myslí si Válková

Poslankyně a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) prohlásila, že ctí dodržování ústavního pořádku a právní kultury. Ta podle ní v případě novely zákona o střetu zájmů nebyla dodržena.

11.1.2017 09:27 | Snaha ANO o odložení jednání nevyšla

ANO se ráno pokusilo jednání o novele odložit, poslanci ale návrh šéfa poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka odmítli.

11.1.2017 09:33 | Válková by byla s médii opatrnější

Osobně jsem našemu předsedovi řekla, že s masmédii bych byla asi opatrnější, připustila Válková. "Takže je vidět, že mé názory jsou někdy disentní," dodala.

11.1.2017 09:40 | Honzejk: Na zákon politicky doplatí ti, kdo ho ušili

Poslanci dnes definitivně schválí lex Babiš − zákon, kvůli kterému se Andrej Babiš musí zbavit médií a celého Agrofertu, aby mohl zůstat v politice. Na první pohled to vypadá jako drtivý úder Sobotky, Bělobrádka, Kalouska a Fialy nenáviděnému oligarchovi. Jenže ve skutečnosti se demokratické strany nadšeně střílí do vlastních nohou. Zákon možná Babišovi lehce zkomplikuje život, ale politicky platit budou ti, kdo ho na něj ušili, píše ve svém komentáři Petr Honzejk.

11.1.2017 09:41 | Zákon je třeba

Vojtěch Filip (KSČM) zdůraznil, že zákon, který omezí možnosti střetu zájmů, je nutně třeba.

11.1.2017 09:45 | Tento zákon skutečný střet zájmů neřeší, myslí si Filip

"Vítězem tohoto souboje bude, pokud zákon přijmeme, Andrej Babiš. Ten zákon není zákonem, který by řešil skutečný střet zájmů, a je příliš jednostranný. Druhým vítězem bude prezident republiky, přestože přehlasujeme jeho veto," řekl Vojtěch Filip.

11.1.2017 09:52 | Lex Babiš může narazit u Ústavního soudu

I když poslanci dnes veto prezidenta Zemana přehlasují, zůstane zde hrozba jeho odmítnutí Ústavním soudem. "Já jsem absolutně přesvědčená, že Ústavní soud zákon odmítne, protože je zcela jistě protiústavní," sdělila včera HN poslankyně ČSSD Marie Benešová. Argumentuje tím, že podle ní je zákon jednoznačně zaměřený proti jedinému člověku, Andreji Babišovi. "Říkala jsem to i panu předsedovi Sobotkovi, ale bylo to marné," uvedla Benešová.

11.1.2017 10:07 | Babiš dokázal využívat mezery v zákonech

Kristýna Zelienková, která je bývalou členkou hnutí ANO, ostře vystoupila proti svému bývalému šéfovi a ministrovi financí Andreji Babišovi. "On sám přišel s tím, že Agrofert převede na nějakého svého kolegu Průšu," řekla s tím, že se tak očividně nestalo. Babiš podle ní dokázal využívat mezery v zákonech.

11.1.2017 10:14 | Babiš řeší přesun majetku do svěřenského fondu

Aby vyhověl zákonu o střetu zájmů, chystá ministr financí Babiš převedení svých firem pod svěřenský fond. Od kuponové privatizace půjde bezpochyby o jednu z největších vlastnických transformací v tuzemské ekonomice. Agrofert, jenž zahrnuje přes 250 firem, je podle tržeb třetí největší českou společností. Převod se navíc dotkne i dalších Babišových firem, které fungují mimo holding, například investičního fondu Hartenberg. Ministr ale o kontrolu nad svým majetkem ve skutečnosti nemusí přijít.

Přesunem majetku tak velkého množství firem pod svěřenský fond Babiš zajistí, že do jeho podniků dál potečou peníze z veřejných zakázek nebo evropských dotací. Pro ministra financí je fond asi nejsnazší cestou, jak vyhovět omezením takzvaného lex Babiš.

11.1.2017 10:21 | Zákon je v souladu s kodexem ANO

Ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD) citoval z morálního kodexu hnutí ANO: "Článek 4: Zvolený reprezentant nefiguruje v žádném střetu zájmů." "Navrhovaný zákon je tedy zcela v souladu s jejich kodexem," upozornil.

11.1.2017 10:33 | Hlavní aktéři svěřenského fondu

Jak fungují základní vztahy ve svěřenském fondu, do kterého chce svůj majetek převést i Andrej Babiš, a kdo má jaká práva a povinnosti, popisuje nový občanský zákoník. Jak vypadá struktura svěřenského fondu a kdo další do něho svůj majetek uložil, se podívejte v přehledné infografice.

11.1.2017 10:49 | Dříve by si to nikdo nedovolil

Dříve by si takové jednání, jakého se dopouští Andrej Babiš, nikdo nedovolil, upozornil Miroslav Kalousek (TOP 09) s tím, proč dříve Česko podobný zákon nepotřebovalo.

11.1.2017 11:03 | Daňové výjimky pro Agrofert jako ukázka střetu zájmů

Michal Kučera (TOP 09) se pustil do výčtu daňových výjimek pro holding Agrofert. "Andrej Babiš ve velkém rozsahu odpouští daně svým firmám. Nevím, co by mělo sloužit jako větší ukázka střetu zájmů."

11.1.2017 11:20 | ANO zdržuje projednávání

Poslankyně Jana Černochová (ODS) kritizovala členy hnutí ANO za to, že zdržují projednávání zákona. "Zvedněte ruku, kdo jste z hnutí ANO nevystupovali? Skoro všichni!" prohlásila.

11.1.2017 11:28 | Jednání je na deset minut přerušeno

Poslanci si dávají desetiminutovou pauzu do 11:38.

11.1.2017 11:35 | Babiš dorazil do sněmovny

Ministr Babiš přišel do sněmovny až těsně před závěrečným hlasováním. Na výsledek čeká společně s novináři, do jednacího sálu za ostatními poslanci nešel. "Jsou to zoufalci a lháři," řekl na jejich adresu poté, co si prý ve své kanceláři vyslechl diskusi.

11.1.2017 11:39 | Hlasování začalo

Poslanci začali hlasovat o novele zákona o střetu zájmů.

11.1.2017 11:41 | Novela byla přijata

Pro přijetí novely hlasovalo 129 poslanců. Proti bylo 49. Zákon tedy bude vyhlášen.

11.1.2017 11:45 | Babiš: Není pravda, že mám vliv na peníze pro své firmy

Ministr financí Andrej Babiš po schválení zákona známého jako lex Babiš prohlásil, že nemá žádný vliv na peníze pro své firmy. "My máme zákon o střetu zájmů a já se podle něj řídím," prohlásil na tiskové konferenci. Zákon označil za protiústavní. "Pokud v říjnu skončíme v opozici a já budu řadovým poslancem, tak si tu firmu můžu znovu převzít. Takže budu poslanec a nic se nezmění. Proto je to protiústavní zákon šitý na ministra."

11.1.2017 11:57 | Se Zemanem nemáme žádné dohody, říká Babiš

S prezidentem Zemanem prý Babiš žádné dohody o podání stížnosti k Ústavnímu soudu nemá. "Pokud to pan prezident podá, tak to podá. Pokud ne, tak to podá poslanecký klub hnutí ANO, " prohlásil na tiskové konferenci. 

11.1.2017 12:09 | Z politiky neodejdu

"Určitě dovládneme, ale bude to pro mě psychicky náročné. Tady ve sněmovně jsou na takové podrazy zvyklí, já jsem tu jen krátce. V byznysu někoho podrazíte jen dvakrát – poprvé a naposled," řekl Babiš. "Z politiky neodejdu. To je přesně to, o co se mí soupeři snaží, a já jim takovou radost neudělám," dodal šéf ANO.

11.1.2017 12:16 | Babiš odškodné chtít nebude

Babiš vyvrátil spekulaci o tom, že by chtěl odškodné, pokud Ústavní soud zákon schválí. "Českou republiku určitě nikdy žalovat nebudu," řekl.

11.1.2017 12:20 | Přístup sociální demokracie Babiše šokoval

Andrej Babiš označil zákon o střetu zájmů za frašku, která má za cíl dostat ho z politiky. Tvrdě kritizoval postoj premiéra Sobotky k zákonu. Podle Babiše je nepochopitelné, že více než tři roky koaličním partnerům jeho vlastnictví Agrofertu nevadilo, a devět měsíců před volbami na něj kvůli tomu útočí. "Jsem v šoku z přístupu sociální demokracie a pana premiéra," řekl Babiš. Právě Bohuslav Sobotka (ČSSD) společně s Miroslavem Kalouskem (TOP 09) jsou podle ministra financí autory "lex Babiš".

11.1.2017 12:31 | Zeman se obrátí na Ústavní soud

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka stále platí záměr prezidenta Miloše Zemana, že se po přehlasování svého veta zákona o střetu zájmů obrátí na Ústavní soud. Ovčáček to sdělil ČTK po dnešním hlasování.

11.1.2017 13:26 | Sobotka schválení novely kvitoval

Schválení novely kvitoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Je dobře, že Poslanecká sněmovna navzdory odporu ANO zpřísnila zákon o střetu zájmů a omezila podnikání členů vlády. Ministři mají ve vládě hájit veřejný zájem, nemají podnikat, získávat dotace nebo se ucházet o veřejné zakázky," uvedl.

11.1.2017 13:28 | Sobotka: Koalici s ANO jsme nevytvářeli proto, abychom kryli střet zájmů miliardáře Babiše

"ČSSD se dlouhodobě staví proti prorůstání ekonomických a politických zájmů. Proto pokládáme za důležité nastavit jasná zákonná pravidla, která pomohou lépe oddělit politickou, ekonomickou a mediální moc. Je to důležité jak pro demokracii, tak pro rovné podnikatelské prostředí, v němž nebudou podnikateli zneužívány veřejné funkce k získávání konkurenční výhody. Koalici s ANO jsme nevytvářeli proto, abychom kryli střet zájmů miliardáře Babiše, ale abychom ve vládě prosadili program, který pomůže zlepšit život našich občanů," dodal Sobotka.

11.1.2017 13:30 | Babiš by se měl soustředit na plnění vládního programu

"Předseda ANO Babiš by měl přestat zatěžovat koalici svými problémy se střetem zájmů, za ty opravdu ČSSD nemůže, a soustředit se na plnění vládního programu a zajištění fungování ministerstva financí," vyzval předseda vlády.