Nový ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka ujišťuje, že pod jeho vedením udělá služba maximum pro ochranu před teroristickými útoky. Plánuje také přijímat nové lidi, komunikovat s veřejností a vysvětlovat jí činnost BIS. Pozornost chce věnovat i mezinárodní spolupráci s jinými službami. Koudelka to napsal ve svém textu zveřejněném na webových stránkách BIS.

"Chci celou naši veřejnost ujistit, že pod mým vedením – stejně jako za mého předchůdce Jiřího Langa – udělá Bezpečnostní informační služba maximum, aby náš stát a jeho občany ochránila před nebezpečím teroristických útoků," napsal Koudelka.

Rozhodnutí vlády posílit rozpočet BIS mu podle jeho vyjádření umožňuje preferovat nábor nových, perspektivních lidí a položit důraz na rozšíření a posílení zpravodajských operačních týmů. Uvádí také, že vláda službě již dříve schválila spolupráci se 106 službami 67 zemí. Poměrně časté jsou podle něj kontakty s asi 70 službami, a to zejména zemí NATO a EU.

"V loňském roce jsme od zahraničních partnerů přijali více než 8100 zpráv a na oplátku jsme jim předali téměř 1500 depeší a dokumentů," uvedl nový ředitel BIS.

Za prioritu považuje i vztah BIS s veřejností. Je podle něj potřeba odstraňovat rozpor mezi povahou práce tajné služby a zájmem veřejnosti. "Jsme placeni daňovými poplatníky, kteří mají právo vědět – alespoň obecně a ve srozumitelných konturách – jak pracujeme a jaké jsou naše výsledky. Bez podpory veřejnosti se v mnoha případech neobejdeme," míní Koudelka.

BIS bude i nadále aktivní v kontrašpionáži i v ochraně strategických ekonomických zájmů státu. "Dobře vím, že některé cizí zpravodajské služby chtějí ovlivňovat náš veřejný život a politickou scénu, chtějí získat špičkové technologie a výsledky vědeckého výzkumu," napsal.

Nového šéfa BIS uvedl do funkce premiér Bohuslav Sobotka 15. srpna. Koudelka nahradil Jiřího Langa, který na začátku června po 13 letech ve funkci požádal o odvolání.

Související