Po úterním zákroku v budově v pražské Jeseniově ulici skončilo na policejní služebně celkem 16 aktivistů komunitního centra Klinika, kteří i přes výzvy policie odmítli objekt opustit. Jsou podezřelí z přestupku proti veřejnému pořádku, konkrétně neuposlechnutí výzvy úřední osoby, informoval na webu mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.
Policie pátrá také po autorovi anonymů, které už dvakrát nahlásily v objektu bombu. Je podezřelý ze šíření poplašné zprávy.
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) považuje za protiprávní, že aktivisté stále neopustili budovu, i když jim začátkem března vypršela smlouva.
"ÚZSVM podal žalobu na vyklizení objektu a návrh na předběžné opatření na vyklizení a předání objektu. Soud toto předběžné opatření vydal a je vykonatelné. O samotný výkon práva jsme opakovaně požádali policii," sdělil ve středu mluvčí úřadu Radek Ležatka.
Centrum Klinika se vrátilo do rukou státu. Aktivisté museli odejít kvůli nahlášené bombě - čtěte ZDE
Policie v úterý stejně jako v pátek přijela do Kliniky kvůli nahlášené bombě, po prohlídce budovu předala úředníkům z ÚZSVM. Zástupci úřadu sice večer oznámili, že budovu převzali a zabezpečili, ale aktivisté poté do budovy opět vnikli.
"Přítomné jsme opakovaně upozornili, že budova je nyní prázdná, uzamčená a vniknutí do objektu by bylo protiprávní. ÚZSVM zároveň na místě vyzval policii, aby zasáhla v případě, že dojde k opětovnému vniknutí do objektu," uvedl Ležatka. Klinika stejně jako každý jiný musí podle něj dodržovat právní předpisy. "Použijeme veškeré právní prostředky k tomu, aby byla práva České republiky důsledně chráněna," zdůraznil.
Někteří squateři i přes výzvy policistů a členů antikonfliktního týmu Kliniku opustit odmítli a připoutali se k sudům s betonem. Policisté museli použít rozbrusky a elektrická bourací kladiva, až pak je odvezli na policejní služebnu. "Zadokumentovali jsme jednání těchto osob a potřebné písemnosti posléze zašleme příslušnému správnímu orgánu k dořešení této situace," dodal policejní mluvčí.
Klinika re-occupied! pic.twitter.com/1RY1j27SXk
— Klinika (@centrum_klinika) May 24, 2016
Někteří lidé z Kliniky zase vylezli na střechu budovy a odmítali z ní slézt. "S ohledem na to, že posléze začalo hustě pršet a postupem času se setmělo, byl by jakýkoliv zákrok z naší strany hazardem s životy a zdravím těchto osob," poznamenal Hulan. Policisté proto vůči nim nezasáhli a zásah ukončili.
Opakovala se tak situace z pátku, kdy anonym stejným způsobem vyvolal vyklizení objektu. V úterý vyjížděli policisté také k nahlášené bombě v restauraci Řízkárna, kterou kvůli anonymním výhrůžkám museli vyklidit již mnohokrát.
Squateři uvádějí, že vedou s ÚZSVM kvůli užívání domu civilní soudní spor a že jim současný právní stav umožňuje do domu vstupovat. Majetkový úřad takový postup ale označil za nepřijatelný a nebezpečný precedens. "Vyzývám osoby, které se v budově neoprávněně zdržují, stejně jako ty, kteří oznamují uložení výbušného zařízení, aby svého jednání zanechaly a neplýtvaly tak penězi daňových poplatníků," uvedla ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu. Aktivisté naopak z plýtvání prostředků na policejní manévry obviňují úřad.
"Proč neopouštíme budovu? Protože nechceme aby zájem o toto téma vyšuměl jako v případě vily Milada, která dodnes chátrá ve vlastnictví státu. Chceme upoutat pozornost na téma využití prázdných domů. Nechceme být přehlíženi za naše názory v rámci diskuze s autoritami. Chceme držet fyzický prostor, který nám poskytuje zázemí pro naše aktivity," uvedli v dnešním prohlášení na facebooku.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist