Velvyslankyně na Slovensku a v Sýrii se pravděpodobně do konce roku nedočkají změny služebního zákona, díky níž by diplomaté po dovršení 70 let nemuseli automaticky skončit ve funkci. Výjimku pro Livii Klausovou a Evu Filipi se nejspíš nepodaří přijmout. Změně, kterou ve středu podpořil sněmovní ústavněprávní výbor, se přitom přezdívá "Lex Klausová".

"Vzhledem ke stavu a chaosu ve Sněmovně není příliš pravděpodobné, že by novelu stihl schválit Senát a podepsat prezident. Vztahovala by se tedy nejspíš do budoucna," přiznal ve středu serveru Aktuálně.cz předseda ústavněprávního výboru Jeroným Tejc.

Přeloženo: Sněmovna by změny musela potvrdit v nejbližším možném termínu, tedy příští středu, aby je stihla odeslat do Senátu. Mezi body, které jsou příští týden zařazeny na pořad schůze, je ale mimo jiné i návrh rozpočtu pro příští rok. Ministr financí Andrej Babiš už avizoval, že chce, aby ještě před rozpočtem dolní komorou prošla elektronická evidence tržeb. Na ní se přitom poslední jednání Sněmovny zadrhlo.

Černínský palác tak uznává, že v případě, že prezident Miloš Zeman velvyslankyně v Bratislavě a Damašku neodvolá, bude muset hledat náhradní řešení. Klausová i Filipi totiž budou podle mezinárodního práva nadále vrcholnými diplomaty, Zeman si navíc jejich práci pochvaluje a stažení už dříve odmítl. V úvahu tak přichází, že by s nimi ministerstvo uzavřelo například běžnou pracovní smlouvu.

Přestože změnu poslanci vesměs podporují, proti byl například zákonodárce za KSČM Zdeněk Ondráček. Ten výjimku označil za neopodstatněnou.

Ústavněprávní výbor řešil v souvislosti se služebním zákonem i další změny, které poslanci navrhli minulý týden na plénu. Mezi nimi byly i pozměňovací návrhy šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury. Ten navrhoval, aby ze zákona, který měl státní správu odpolitizovat, zmizelo ustanovení, že vedoucími úředníky nemohou být funkcionáři politických stran.

Kromě toho Stanjura přišel s tím, aby na ministerstvech byli do budoucna jen takzvaní političtí náměstci. Oba jeho návrhy ale výbor jasnou většinou odmítl.