Už na začátku prosince by mělo být jasné, jestli Livia Klausová a Eva Filipi budou pokračovat ve funkcích velvyslankyň na Slovensku a v Sýrii. Poslanci ve středu bez výhrad propustili do posledního čtení změnu služebního zákona, ve kterém by se nově mělo objevit ustanovení týkající se diplomatů, kteří překročí hranici 70 let věku.
Nyní by jim měl automaticky skončit služební poměr, poslanecký pozměňovací návrh by však diplomatům dal možnost, aby misi, která zpravidla trvá čtyři roky, řádně dokončili. Parlamentem však změna musí projít do konce roku, i kvůli tomu byla zkrácena lhůta před závěrečným čtením ze dvou týdnů na týden.
Sněmovna se touto cestou snaží zabránit vzniku situace, kdy by Černínský palác musel Klausovou i Filipi stáhnout. Vzhledem k tomu, že velvyslance odvolává prezident Miloš Zeman, který už dříve takovou možnost odmítl, by však obě ženy byly nadále formálně hlavami zastupitelských úřadů.
Ministerstvo zahraničí však původně v novele situaci okolo ambasád v Bratislavě a Damašku neřešilo. Soustředilo se namísto toho například na možnost vyslání diplomatů do ciziny bez jejich souhlasu až na jeden rok. Poslanci sice takovou možnost podpořili, snížili však maximální délku pro vyslání na půlku s tím, že tak bude možné učinit jen jednou za 5 let.
Ministerstvo tak chce zajistit to, že bude moct obsadit i místa, o která není příliš velký zájem. Šéfdiplomat Lubomír Zaorálek už dříve zmínil, že třeba o vyslání do Bruselu velký zájem není, protože je tam příliš mnoho práce. Naopak s obsazením míst na zastupitelských úřadech v KLDR nebo Afghánistánu prý zásadní problém není.
Beze změny pak zůstal návrh, aby partneři diplomatů mohli být zaměstnáni na ambasádě, kam je zaměstnanec Černínského paláce vyslán.
ODS chce jen politické náměstky
Přestože proti novele, která se týká výhradně zahraniční služby, nebyly námitky, předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura navrhl, aby se k ní "přilepily" i změny týkající se všech ministerstev.
Stanjura proto načetl pozměňovací návrhy, podle nichž by například bylo zrušeno rozdělení náměstků na odborné a takzvané politické. Nově by podle Stanjury měli být pouze političtí náměstci, kteří by měli jasně danou agendu a zodpovědnost. Platilo by přitom, že ti náměstci, kteří by před nástupem do funkce byli úředníky, by se po skončení do státní správy vrátili.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist