Náměstek ministra zahraničí Rudolf Jindrák skončí v řádu týdnů na své pozici. V úterý to sdělila mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová. Server Lidovky.cz napsal, že zkušený kariérní diplomat se na konci roku stane velvyslancem na Slovensku, kde nahradí bývalou první dámu Livii Klausovou. Ta kvůli věku musí ve funkci skončit. Sám Jindrák nechtěl svůj odchod z vedení ministerstva ani svou budoucnost komentovat.

Podle Lagronové odchází bývalý dlouholetý velvyslanec v Německu po vzájemné dohodě s ministrem Lubomírem Zaorálkem a nyní se jedná o jeho dalším působení ve službách státu. 

Podle serveru odchází Jindrák kvůli frustraci z personální politiky ministerstva, kam v poslední době přišla řada lidí spojených s ČSSD. V následujících týdnech má zamířit na Úřad vlády, kde bude dělat poradce premiérovi Bohuslavu Sobotkovi pro zahraniční politiku. Na konci roku pak přejde do Bratislavy na post velvyslance místo Klausové. Ta musí na ambasádě skončit kvůli služebnímu zákonu, který omezuje výkon státní služby na 70 let. Manželce exprezidenta Václava Klause je 71 let.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Chystaný odchod Jindráka z místa náměstka ministra zahraničí na jinou pozici a poté do zahraničí potvrdily i zdroje z diplomacie.

"Pan náměstek Jindrák bude bezpochyby pokračovat na místě, které odpovídá jeho vysoké erudici a schopnostem, které má," uvedl k tomu v úterý v Bruselu Zaorálek. Na otázku, zda zkušený diplomat vystřídá Klausovou na postu velvyslance na Slovensku, ministr reagoval slovy, že stále je více možností a vše nezáleží jen na něm, ale je věcí dohody. 

Jmenování velvyslanců závisí na dohodě s prezidentem Milošem Zemanem, který právě Klausovou do Bratislavy přes odpor dřívějšího šéfa diplomacie Karla Schwarzenberga prosadil. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček nechtěl údajný odchod Jindráka na Slovensko komentovat. Připustil pouze, že prezident má s Klausovou naplánovánu schůzku.

Jednapadesátiletý Jindrák působil v letech 2006 až 2014 jako velvyslanec v Berlíně. Předtím vedl ambasády ve Vídni a v Budapešti. Jako náměstek řídil sekci konzulární a právní.