Ostrava má nové vedení města. Dosavadní koalice ANO, KDU-ČSL a ČSSD se rozpadla a sociální demokraty nahradilo hnutí Ostravak a ODS. Zastupitelé ve středu odvolali dosavadní náměstky a radní za ČSSD a ve funkcích je nahradili představitelé hnutí Ostravak. Podoba rady ale není definitivní, ještě by ji měl v krátké době doplnit zástupce za ODS. Novinářům to řekl primátor Tomáš Macura (ANO).

Z vyjádření zástupců všech uskupení vyplývá, že jednali všichni se všemi a dohoda na podobě nového vedení města vznikla v noci na dnešek.

Primátor uvedl, že hnutí už nějakou dobu mělo informace o tom, že se jeho koaliční partner ČSSD snaží na dnešní jednání připravit změny ve vedení města. Postup ANO byl proto podle něj snahou "proaktivně se pokusit o zachování účasti hnutí ANO ve vedení města".

Nový scénář pro Prahu: Trojkoalice se chce spojit s opoziční TOP 09 - čtěte ZDE

Macura řekl, že ČSSD se ještě v úterý snažila u koaličních partnerů ujistit, že jejich koalice je platná. "Mám hmatatelné důkazy o tom, že naše odvolání bylo připraveno do sebemenšího detailu," uvedl primátor. V úterý ČSSD řekl, že považuje koaliční smlouvu za mrtvou. Primátor očekává, že by mohlo být svoláno ještě mimořádné jednání zastupitelstva, kde se budou řešit další personální otázky, respektive účast zástupce ODS v radě.

Odvolaný náměstek primátora Lumír Palyza (ČSSD) novinářům řekl, že aktuální stav je výsledkem politických dohod. Uvedl, že ANO je rozštěpené, někteří jeho členové se podle něj ČSSD snažili kontaktovat s iniciativou o vytvoření nové podoby koalice. S nabídkou sociální demokraty oslovilo i hnutí Ostravak, které nabízelo koalici s ČSSD a KSČM. "My jsme se k tomu nestavěli nějak příliš určitě," řekl Palyza.

Lídr hnutí Ostravak Lukáš Semerák uvedl, že do úterního večera byl ujišťován o tom, že platí koaliční smlouva a že žádný z koaličních partnerů ji neporuší. "Následně jsme byli kontaktováni hnutím ANO hodně pozdě večer...tak jsme si racionálně sedli a někde v noci dohodli," dodal.

Původní koalice ANO, ČSSD a lidovců měla 31 hlasů v pětapadesátičlenném zastupitelstvu. ANO s lidovci, hnutím Ostravak a ODS mají dohromady 33 hlasů. Hnutí ANO má 15 mandátů, ČSSD 12, Ostravak a komunisté po deseti. Po čtyřech křeslech mají lidovci a ODS.,

Vedení pražského ANO podpořilo Stropnického jako budoucího předsedu. Babišův kandidát chce i nové místopředsedy - čtěte ZDE

V 11členné městské radě je nyní primátor a jeho šest náměstků v uvolněných funkcích, další čtyři radní jsou neuvolnění. Situace se ale ještě změní, protože do rady asi přibude zastupitel za ODS Martin Štěpánek, který by měl mít jako náměstek v gesci školství a sport. Z rady odejde lidovecký radní Ilja Racek. Počet uvolněných radních se tak zvýší. "V koaliční smlouvě je jedno místo pro zástupce ODS, jsme domluveni, že by to mělo být místo náměstka primátora," uvedl Štěpánek, který se chce o toto místo ucházet. Teď je v Číně, proto se ve středu o něm nemohlo hlasovat.

ČSSD ztratila poprvé od roku 1990 místo ve vedení Ostravy a je v opozici. Náměstky a radní za ČSSD Palyzu, Kamila Bednáře, Iva Hařovského a Václava Štolbu nahradili představitelé hnutí Ostravak Michal Mariánek, Břetislav Riger, Iveta Vozňáková a Semerák.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Místopředseda ČSSD Milan Chovanec k novému uspořádání sil uvedl, že ANO vypovědělo koaliční smlouvu v Ostravě jednostranně. Míní, že spolupráce ANO s ODS v Ostravě může být začátkem nového trendu. Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek uvedl, že se nad Chovancovým vyjádřením "pousmál". "Nevím, o jakém novém trendu to pan Chovanec mluví. Prostě jsme jen tentokrát byli rychlejší než oni," napsal v prohlášení. Postup ostravského primátora Macury podpořil.

Po sametové revoluci komunistické vedení města v roce 1990 vystřídal nestraník (pozdější člen ČSSD) Jiří Smejkal navržený Občanským fórem, který v čele města stál až do roku 1993. Poté nastala sedmiletá éra ODS v čele s Evženem Tošenovským. V roce 2000 ho na rok nahradil spolustraník Čestmír Vlček. Od roku 2002 až do loňských voleb byl primátorem člen ČSSD - v letech 20002-2006 Aleš Zedník, v letech 2006-2014 Petr Kajnar. Zástupci ČSSD byli v městské radě i v době primátorů Tošenovského a Vlčka.

 

 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist