V Brně hrozí rozpad koalice složené z hnutí ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a Strany zelených. V úterý to potvrdila primátorova náměstkyně Klára Liptáková (KDU-ČSL). Důvodem sporů v koalici jsou podle ní problémy uvnitř hnutí ANO, které chce odvolat z pozice radního svého člena Tomáše Kratochvíla (ANO).

Podle některých členů brněnského ANO je s Kratochvílem špatná komunikace a vznikají neshody. Pokud Kratochvíl sám nerezignuje, může ho odvolat pouze zastupitelstvo.

Zástupci hnutí ANO, Žít Brno, lidovců i zelených však ČTK shodně řekli, že chtějí koalici zachovat.

Koalice má mezi 55 celkem 31 zastupitelů, což je nadpoloviční většina. Pokud zastupitelstvo bude o návrhu na odvolání Kratochvíla rozhodovat, pro schválení musí zvednout ruku 28 zastupitelů.

"Hnutí ANO nás vyzvalo k tomu, abychom se na zastupitelstvu podíleli na odvolání Tomáše Kratochvíla. My jsme dospěli k závěru, že nejsme oprávnění odvolávat kteréhokoliv člena, který podepsal koaliční smlouvu, takže pokud návrh padne, zdržíme se hlasování," zdůraznila Liptáková.

Obdobně se na věc dívají i zelení. "Koaliční smlouva obsahuje ujednání, že jednotliví členové stran nebudou hlasovat o odvolání členů koalice. Chceme si vše vyjasnit, ale bez toho se nedomníváme, že bychom pro takový návrh měli zvednout ruku," řekla předsedkyně Strany zelených a brněnská zastupitelka Jana Drápalová. Dodala však, že nevidí důvod, proč by se měla koalice měnit.

Primátorův náměstek Matěj Hollan řekl, že hnutí Žít Brno by mohlo návrh na odvolání Kratochvíla podpořit. "Je potřeba ctít personální politiku jednotlivých stran. Pokud někdo nedělá práci dobře, má strana právo ho chtít vyměnit. Hodláme se o tom bavit," uvedl Hollan s tím, že si myslí, že koalice se domluví na jednotném řešení tak, aby nebyla ohrožená.

Právě neshody ohledně odvolání Kratochvíla by mohly být důvodem rozpadu koalice. "Jeví se to tak, že pokud návrh nepodpoříme, mohl by vést ke konci koalice. My nechceme koalici rozbíjet a ctíme koaliční smlouvu. Pokud se dříve stávaly tyto problémy, vždy se lidé domluvili uvnitř strany, zda daný člověk odejde. My se do toho nebudeme vměšovat a dělat někomu arbitra, přestože nás to může stát pozici v koalici," uvedla Liptáková.

Přestože některá média spekulovala o tom, že lidovci jednají s opozičními sociálními demokraty o nové koalici, přičemž by Liptáková mohla být i primátorkou, sama Liptáková to popřela. "Oficiálně jsme s nikým nejednali a koalice nadále trvá. My nejsme ti, kdo ji chce porušit. V případě, že nám hnutí ANO koalici vypoví, museli bychom se začít starat o potenciální koaliční partnery," dodala Liptáková.

Primátor Brna Petr Vokřál (ANO) zatím neví, zda návrh na odvolání Kratochvíla bude na programu jednání zastupitelstva příští týden. Podle něj by měl Kratochvíl respektovat, že ho k rezignaci vyzvalo oblastní vedení, klub i sám Vokřál, který je nejen primátorem, ale i místopředsedou ANO.

Vokřál přiznal, že se zástupci ANO sešli se sociálními demokraty, ale zdůraznil, že je pro něj prioritou zachování stávající koalice. Sejde se proto se všemi jejími zástupci, aby situaci společně řešili.

Celý spor se rozhořel uvnitř hnutí ANO, jemuž se v půli října rozpadlo brněnské předsednictvo. Dvě místopředsedkyně Karin Karasová a Marie Škárkova vyzvaly tehdejšího předsedu brněnského ANO Tomáše Kratochvíla, aby rezignoval z funkce předsedy. Když to neudělal, vzdaly se funkcí místopředsedkyň, čímž se stalo předsednictvo nefunkční a Kratochvíl jako předseda skončil.

Dále členové hlasovali o tom, aby Kratochvíl skončil i ve funkci radního, což podpořila většina přítomných. Brněnské ANO pak dalo doporučení klubu zastupitelů, aby se věcí zabývalo. Důvodem k odvolání Kratochvíla mají být neshody a špatná komunikace. Podle některých členů Kratochvíl jednal příliš pomalu v oblasti vytvoření holdingu pro městské firmy, které měl na starosti.

Volby v Brně vyhrálo hnutí ANO před ČSSD a hnutím Žít Brno. Nová koalice ANO, Žít Brno, lidovců a zelených pak nahradila koalici ČSSD a ODS s primátorem Romanem Onderkou (ČSSD), který stál v čele města osm let.