Hnutí ANO bude jednat o budoucí pražské koalici se všemi politickými stranami v zastupitelstvu.

Zároveň bude chtít od dosavadních partnerů, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN), vědět, zda platí koaliční smlouva. Po pondělním jednání klubu to řekl jeho předseda Michal Hašek. Koaliční krizi vyvolalo hlasování v pátek v noci na jednání zastupitelstva, kdy byli odvoláni čtyři radní včetně Haška. Koaliční jednání se uskuteční v úterý.

"Jsme připraveni v dalším období jednat se všemi politickými subjekty tady na magistrátu. Budeme jednat jako klub jednotně a jsme připraveni samozřejmě naslouchat všem návrhům, které si pak zanalyzujeme, a z toho si uděláme následně výstup," řekl Hašek.

Na úterním koaličním jednání pak bude ANO chtít od ČSSD a Trojkoalice vědět, zda koalice s hnutím ANO stále platí. "My samozřejmě od našich partnerů chceme vědět, jestli koaliční smlouva trvá. Klub Trojkoalice ústy Jana Wolfa prohlásil, že koalici považuje za mrtvou, ale my to víme pouze z médií, proto si chceme jako první věc vyjasnit tyto vztahy," řekl Hašek.

Zastupitelé za ANO si rovněž určili vyjednávací tým, který bude o podobě vedení města nadále jednat. V něm je kromě Haška také primátorka Adriana Krnáčová a radní a místopředseda pražského ANO Radek Lacko.

Ten nahradil předsedkyni pražského ANO a starostku Prahy 10 Radmilu Kleslovou.

Personální otázky v pondělí zastupitelé podle Haška neřešili, tedy to, kdo by případně byl za ANO nominován do rady hlavního města. Zastupitelský klub ANO je ale v tuto chvíli prý jednotný. "Vidíte, že se schází a že tu byli všichni členové," řekl.

Hašek také uvedl, že ve čtvrtek bude jednat celostátní výbor ANO, který by měl situaci na magistrátu řešit. Výsledek jednání nechtěl předjímat.

Zastupitelé hlavního města odvolali v pátek v noci z funkce čtyři radní - náměstka primátorky Matěje Stropnického (SZ) a radní Michala Haška (ANO), Hanu Novákovou a Irenu Ropkovou (obě ČSSD). S návrhem na odvolání přišla opoziční TOP 09.

Oslabená pražská rada ANO, ČSSD a Trojkoalice si v pátek přerozdělila kompetence po odvolaných radních. Jednotlivé oblasti si převzali většinou jejich straničtí kolegové.

V pětašedesátičlenném zastupitelstvu má hnutí ANO od podzimních voleb 17 mandátů, 12 klub TOP 09 a nezávislých. Po osmi je zastupitelů Trojkoalice, ODS a ČSSD. V zastupitelstvu jsou dále čtyři Piráti, čtyři komunisté a čtyři nezávislí. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice dosud měla na pražské radnici většinu jediného hlasu.