Zástupci pražského ANO a ČSSD chtějí jednat společně s bývalým koaličním partnerem Trojkoalicí (SZ, KDU-ČSL a STAN). Na schůzce chtějí strany řešit fungování města.

Po pondělním jednání ANO a ČSSD to řekli zástupci sociální demokracie. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice se v uplynulých týdnech rozpadla poté, co byli na říjnovém jednání zastupitelstva odvoláni čtyři radní, a to i hlasy koalice.

"Ve středu večer by se měla sejít koalice, aby si řekla, jaká je realita. Dodnes je vládnoucí koalice na magistrátu, 26. listopadu je zasedání zastupitelstva a my si musíme říct, co bude dál," řekl lídr ČSSD Miloslav Ludvík. Ke středečnímu jednání prý vyzve Trojkoalici zastupitelský klub ANO.

Podle ČSSD se nejedná o návrat k původní koalici, ale jde prý o to, aby se zástupci stále ještě vládnoucích stran domluvili na dalším fungování města. Podle náměstka primátorky Petra Dolínka (ČSSD) je nutné se například domluvit na sestavení rozpočtu na příští rok.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Poslední krizi vládnoucích stran způsobilo říjnové jednání zastupitelů, kdy byli odvoláni čtyři členové rady, a to nejen hlasy opozice, ale i koalice.

V jedenáctičlenné radě tak zůstalo pouze sedm lidí, a to čtyři zástupci ANO, jeden sociální demokrat a dva zástupci Trojkoalice, konkrétně po jednom členovi ze STAN a KDU-ČSL.

Jak bude vypadat nová podoba vedení města, zatím není jasné, jednotlivé politické strany nyní vedou vzájemná jednání. V pětašedesátičlenném zastupitelstvu má hnutí ANO 17 mandátů, 12 klub TOP 09 a nezávislých. Po osmi je zastupitelů Trojkoalice, ODS a ČSSD.

V zastupitelstvu jsou dále čtyři piráti, čtyři komunisté a čtyři nezávislí. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice dosud měla na pražské radnici většinu jediného hlasu.