Hnutí ANO přešlapováním na místě propáslo šanci, aby se jeho koaličním partnerem stala TOP 09, řekl předseda klubu zastupitelů TOP 09 Václav Novotný.

V Praze se tak rýsuje koalice bez ANO. TOP 09 bude "primárně" jednat s ostatními demokratickými stranami, uvedl Novotný po čtvrtečním setkání s vyjednávači ANO.

TOP 09 se dopoledne dohodla s ODS na společném postupu při koaličních rozhovorech. Novotný potvrdil, že potenciálními partnery pro novou pražskou vládu je Trojkoalice a ČSSD, nebo Trojkoalice, Piráti a klub Nezávislých.

"ANO promarnilo dva dny, kdy mělo zakázáno s námi mluvit," řekl Novotný, o němž se spekuluje jako o jednom z možných kandidátů na primátora.

Podle něj členové strany ukázali, že "nejsou zcela svéprávní" a tím se vyřadili ze hry.

Novotný tím poukázal na dění v ANO, které nejprve rozhodnutím krajského předsednictva zapovědělo vyjednávačům rozhovory s TOP 09, aby o týden později po svolení předsedy Andreje Babiše vzalo unesení zpět.

Jednání o možné koalici jsou na začátku a budou pokračovat. Většinu hlasů v zastupitelstvu zatím nikdo dohromady nedal, reagovala na Novotného prohlášení primátorka Adriana Krnáčová (ANO). "Uvidíme, jak se situace vyvine, vše je otevřené," uvedla primátorka.

Také ČSSD je zatím k hodnocení situace zdrženlivá. "Musíme se v klubu dohodnout co a jak a podle toho se rozhodneme," řekl náměstek primátorky a člen vyjednávacího týmu ČSSD Petr Dolínek. Podle něj se dají závěry očekávat v pátek. Zda bude ČSSD trvat na dříve deklarované spolupráci s ANO, říct nedokázal. "Určité programové průniky s ANO máme. Ale teď je tolik informací, nejprve je musíme vyhodnotit," doplnil.

Podobný názor jako Novotný naopak zastává také Aleksandra Udženija (ODS). "ANO v čele s Krnáčovou je zcela zodpovědné za totální destrukci a chaos v Praze. A proto jsme po krátkém jednání řekli ANO jasné ne!" napsala na Twitteru.

Hnutí ANO si v politice někdy stále připadá jako vetřelec, uvedl v reakci na dění v Praze jeho předseda a ministr financí Andrej Babiš. Na magistrát se podle Babiše mohou vrátit časy bývalého primátora za ODS Pavla Béma.

Tradiční politické strany podle něj mají své zájmy a možná by ho tak ani nepřekvapilo, že se dají dohromady, i když jsou ideově odlišné. "Ve finále to vypadá tak, že ta Bémovská éra, pravděpodobně, pokud by k tomu došlo, by pokračovala dál," řekl.

Poznamenal také, že na předsedu pražského ANO nadále podporuje ministra obrany Martina Stropnického. "Já si skutečně myslím, že pokud tam nějaká dohoda bude bez nás, bez našeho klubu, tak bych si dovolil vyslovit vážné pochybnosti o tom, že se v Praze něco změní," uvedl ve čtvrtek k současné situaci Stropnický. Pražská organizace ANO podle něj potřebuje nový impuls.

Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice, která se několik týdnů zmítala v problémech, se po roce definitivně rozpadla v úterý. Podle některých zdrojů z ANO se stále nabízí i možnost "slepit" zpět původní koalici. Trojkoalice je ale podle všeho k takovému kroku zdrženlivá, zvláště pak členové Strany zelených. Všechna uskupení především čekají, jak dopadne sobotní krajský sněm ANO, který bude volit nové vedení.

V zastupitelstvu má hnutí ANO od podzimních voleb 17 mandátů, 12 klub TOP 09 a nezávislých. Po osmi je zastupitelů Trojkoalice, ODS a ČSSD.

V zastupitelstvu jsou dále čtyři Piráti, čtyři komunisté a čtyři nezávislí.

Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice dosud měla na pražské radnici většinu jediného hlasu.