Hnutí ANO vyloučilo brněnského radního Tomáše Kratochvíla ze svých řad. Po pátečním jednání předsednictva ANO v Praze to řekl šéf hnutí Andrej Babiš. Podle něj Kratochvíl poškozoval hnutí.

Brněnské ANO už dříve vyzvalo Kratochvíla k rezignaci na funkci radního, on ale odstoupit nechtěl. Odvolat ho může jedině zastupitelstvo. Kvůli tomu vznikly problémy v brněnské koalici, která je složena z ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a SZ. Lidovci již navíc uvedli, že k odvolání nevidí žádný důvod. Kratochvíl se brání tím, že je vedení brněnského ANO nepohodlný. Babiš podle něj dostal účelové informace.

"Na základě doporučení krajské organizace i pana primátora jsme dospěli k názoru, že pan Kratochvíl poškozuje naše hnutí, že působí proti zájmům našeho hnutí, že se chová nestandardně a na základě těchto poznatků jsme ho z hnutí vyloučili," řekl Babiš. ANO už dříve vyzvalo Kratochvíla, aby odstoupil z funkce radního. On to ale neudělal ani na výzvu primátora Brna Petra Vokřála, který je místopředsedou ANO.

Vokřál po jednání předsednictva prohlásil, že radní Kratochvíl nedodržoval předvolební závazky hnutí. "Je to nešťastná situace, ale náš kolega bohužel selhal. V celé řadě transakcí se choval nestandardně, nerespektoval rozhodnutí ani klubu ani oblasti. Na druhou stranu jsem rád, že brněnská organizace projde očistou," komentoval rozhodnutí Vokřál. Brněnský primátor připustil, že Kratochvílovo jednání mohlo spadat také do trestněprávní roviny, konkrétní podezření ale nevyslovil. "Zvažujeme řadu dalších kroků, ale nechtěl bych je řešit přes média," poznamenal.

Vyloučený radní Kratochvíl považuje Babišovo vyjádření za důsledek účelového informování od vedení brněnské organizace. "Jsem přesvědčen, že vyjádření pana předsedy Andreje Babiše je důsledkem faktu, že byl naprosto účelově informován o celé situaci nejen v brněnské organizaci ANO, ale i o stavu brněnské koalice," uvedl Kratochvíl v prohlášení pro média. Kratochvíl je přesvědčený, že byl představitelům brněnské buňky nepohodlný, protože kritizoval jejich působení v koalici a odmítal klientelismus. Dodal, že nespokojení jsou i další členové krajské organizace.

Hnutí vyzvalo své partnery, aby Kratochvílovo odvolání podpořili. Lidovci ale řekli, že návrh nepodpoří, protože by tím porušili koaliční smlouvu. Z ní vyplývá, že se žádný člen koalice nebude podílet na odvolání jiného člena koalice. To tvrdí i zelení. Lidovci navíc poukazují na to, že nemají s Kratochvílem problémy, naopak s nimi vždy jednal korektně a zohledňoval jejich připomínky. Kratochvíl má jako radní na starosti městské firmy. Jeho úkolem bylo zřízení městského holdingu, který by zefektivnil práci městských firem a uspořily by se tím stovky milionů korun. Navíc ANO slibovalo, že se zasadí o to, aby v představenstvech městských firem nebylo tolik politiků jako nyní. To se ale dosud nestalo.

ANO už v říjnu přijalo usnesení, že pokud se koaliční partneři nebudou podílet na Kratochvílově odvolání, mají zastupitelé za ANO vyjednávat s ostatními o nové koalici. Lidovci v pátek přijali podobné usnesení, kterým si schválili zahájení vyjednávání o nové koalici. Zatím se však současná koalice nerozpadla a Vokřál považuje za prioritu její zachování.