Krajský sněm ANO zvolil ministra obrany a člena předsednictva hnutí Martina Stropnického kandidátem na předsedu pražské organizace. Podpořilo ho 142 z 169 hlasujících, informovala novináře mluvčí hnutí Lucie Kubovičová. Aby se stal předsedou, schválit ho musí ještě celostátní předsednictvo. Kandidaturu Stropnického podporoval Andrej Babiš i krajské předsednictvo, proto se jeho zvolení očekávalo.

Místopředsedy byli zvoleni předseda oblastní organizace v Praze 1 Karel Grabein Procházka a předseda organizace v Praze 11 Jan Říčař. Jejich volbu už předsednictvo schvalovat nemusí. Dosavadní místopředsedové pražské organizace ANO, pražský radní Radek Lacko, odvolaný náměstek primátorky Michal Hašek a člen rozhodčí komise ANO Pavel Klaška, byli zvoleni společně s tehdy znovuzvolenou předsedkyní Kleslovou letos v lednu.

 

Místo krajského předsedy pražské organizace se uvolnilo poté, co rezignovala Radmila Kleslová. Opustila také místo místopředsedkyně celostátního hnutí a kritizované posty orgánech v pražských městských firem. Podle Babiše už v hnutí nehraje žádnou roli.

Sněm pražského ANO se sešel za situace, kdy se tento týden definitivně rozpadla koalice ČSSD, ANO a Trojkoalice na pražském magistrátu. Nejen tyto, ale i další politické subjekty přítomné v pražském zastupitelstvu nyní vyjednávají o nové koalici.

Podle Stropnického, který se z pozice krajského předsedy stane členem vyjednávacího týmu, je obnovení koalice s ČSSD a Trojkoalicí "pokusem, který by stál za hřích". Stropnický před jednáním uvedl, že už při pátečním jednání předsednictva měl silnou podporu. "Prožil jsem velmi intenzivních 14 dnů, kdy jsem poté, co pan předseda Babiš vyslovil ideu, že bych se o to měl ucházet, jednal se všemi oblastními předsedy na jednotlivých pražských obvodech. Měl jsem z toho dobrý pocit," uvedl ministr při příchodu na sněm.