Brněnský radní Tomáš Kratochvíl, kterého hnutí ANO vyloučilo ze svých řad a chtělo odvolat z městské rady, sám rezignuje. Nechce dále blokovat situaci. Brněnská koalice se kvůli Kratochvílovi ocitla v krizi, partneři ANO se nechtěli na jeho odvolání podílet. Kratochvíl v pátek řekl, že svou rezignaci oznámil e-mailem primátorovi Petru Vokřálovi (ANO). Oslovení koaliční partneři rozhodnutí Kratochvíla vítají. Současná spolupráce na radnici nejspíš bude pokračovat, změní se ale koaliční smlouva.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Vedoucí primátorovy kanceláře Ondřej Holík potvrdil, že primátor informaci v pátek ráno obdržel. Kratochvíl chce ještě rezignaci podat v pondělí oficiální cestou, předpokládá tedy, že bude účinná k 16. listopadu. Kandidátem ANO na uvolněné místo radního by měl být podnikatel Pavel Staněk, řekl krajský šéf hnutí Marek Janíček.

Svým rozhodnutím chce Kratochvíl přispět k tomu, aby se v Brně přestalo politikařit a mohlo se pracovat. K rezignaci jej nakonec přiměla skutečnost, že na sněm brněnské organizace ANO údajně nemá být za týden pozván ani jako host. "Doufal jsem, že budu moct obhájit svou práci," uvedl Kratochvíl. Chce prý nadále z pozice zastupitele hájit program hnutí ANO.

Podle náměstka primátora Matěje Hollana (Žít Brno) je dobře, že Kratochvíl rezignuje. "Ale neřeší to stabilizaci koalice a to, aby měla pohodlnou většinu," sdělil Hollan. Domnívá se, že nějaká aktualizace koaliční smlouvy je nadále zapotřebí, což je také názor lidovecké náměstkyně Kláry Liptákové. "Současně považujeme za přínosné doplnit smlouvu o úmluvy zajišťující lepší komunikaci a hledání shody při samosprávě města," napsala Liptáková ČTK.

Se změnami podle Janíčka počítá i ANO. Nepůjde o programové body, spíše organizační změny. Zmínil například pravidelné schůzky. Revize koaliční smlouvy je nutná i kvůli personální změně ve složení rady a doplnění procesních pravidel fungování. "Na aktualizaci koaliční smlouvy už pracujeme, dnes jsme se na základních obrysech v koalici shodli," uvedl náměstek za zelené Martin Ander.

ANO Kratochvíla vyloučilo ze svých řad pro nespokojenost s jeho prací a údajné poškozování jména hnutí, avšak lidovci s jeho odvoláním z rady nesouhlasili. Koaliční smlouva to podle nich neumožňovala.

Kvůli Kratochvílovi se dokonce mluvilo o možném konci koalice. Jak ANO, tak lidovci se potkali s vyjednavači z opoziční ČSSD. Na úterním zastupitelstvu nakonec ANO návrh na odvolání Kratochvíla nepodalo. Koalice místo toho chtěla situaci urovnat úpravou koaliční smlouvy.

Mezi 55 brněnskými zastupiteli je 13 zvolených za ANO, ovšem včetně Kratochvíla, který už členem hnutí není. Sociální demokraté mají 11 křesel, Žít Brno a KDU-ČSL shodně po sedmi, ODS pět a KSČM, TOP 09 a Strana zelených mají po čtyřech zastupitelích. V Brně se v uplynulých dnech vynořily spekulace o možném vstupu TOP 09 do koalice.