Pražští zastupitelé ve čtvrtek odmítli návrh koaličního hnutí ANO na změny v miliardovém tendru na svoz a likvidaci odpadu.

Navrhované rozdělení zakázky by podle pražské radní pro infrastrukturu Jany Plamínkové (Trojkoalice) ohrozilo vyvážení kontejnerů z ulic a donutilo by Prahu znovu bez soutěže prodloužit stávající smlouvy.

Problematický desetiletý tendr za 13 miliard korun zastupitelé těsnou většinou schválili na začátku roku. Vítěz by se měl o odpad starat od příštího roku.

S návrhem, který nedávno překvapivě schválil zastupitelský klub pro životní prostředí, přišel koaliční zastupitel Jiří Haramul (ANO). Podle něj by rozdělení zakázky zajistilo mimo jiné transparentnější soutěž a zlevnění svozu pro obyvatele.

S tím zásadně nesouhlasili opoziční zastupitelé. Proti se postavila ale i koaliční Trojkoalice.

"Je to nepromyšlený návrh, který může přinést řadu potíží, a zcela jistě zaviní, že svoz nestihneme vysoutěžit včas," řekla Plamínková. Podle ní hrozí třeba i to, že Praha vybere firmu na svoz odpadu, ale nebude mít odpad kam vozit. Opozice mluvila o hrozbě, že ulice metropole zůstanou zavaleny odpadem.

TOP 09 znovu varovala před tím, že desetiletý tendr ohrožuje existenci městem většinově vlastněných Pražských služeb, které se o svoz částečně starají.

Podle opozice vlivné podnikatelské skupiny ovlivňují zastupitele s cílem získat "zlaté vejce" firmy - spalovnu v Malešicích.

Vedení metropole má s likvidací odpadů dlouhodobé problémy. Praha několik let usilovala o akvizici Pražských služeb, aby mohla prostřednictvím vlastní společnosti sama zajišťovat svoz odpadu. Menšinový podíl v Pražských službách ale nakonec loni získala firma AVE CZ, která patří do skupiny firem Daniela Křetínského. Oba akcionáři kvůli tomu vedou smírčí řízení.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Zastupitelé proto na začátku roku schválili další prodloužení smluv na svoz odpadu za 1,6 miliardy korun bez DPH. A aby předešli podezření z nezákonného jednání, začali s přípravou desetiletého tendru.

Záměr v lednu prošel zastupitelstvem jen těsně. Tehdejší primátorčin náměstek Matěj Stropnický (Trojkoalice/SZ) pro něj ruku nezdvihl.

Praha drží zhruba tři čtvrtiny Pražských služeb, včetně spalovny. Firma loni vykázala čistý zisk 76,99 milionu korun, přibližně o deset milionů víc než v roce 2013. Výnosy firmy byly loni asi 2,9 miliardy korun.

Pražané každý rok vyprodukují zhruba 400 000 tun komunálního odpadu. Například v roce 2013 to bylo 400 908 tun, což bylo o zhruba 8000 tun méně než v roce 2012. Město každoročně vydá na zpracování odpadu přibližně 1,2 miliardy korun.

Více než polovinu celkového množství odpadu tvoří směsný odpad, v roce 2013 to bylo 250 212 tun. Na druhém místě je velkoobjemový odpad, kterého bylo v tomto roce 32 419 tun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist