Pražští zastupitelé ve čtvrtek odmítli návrh koaličního hnutí ANO na změny v miliardovém tendru na svoz a likvidaci odpadu.

Navrhované rozdělení zakázky by podle pražské radní pro infrastrukturu Jany Plamínkové (Trojkoalice) ohrozilo vyvážení kontejnerů z ulic a donutilo by Prahu znovu bez soutěže prodloužit stávající smlouvy.

Problematický desetiletý tendr za 13 miliard korun zastupitelé těsnou většinou schválili na začátku roku. Vítěz by se měl o odpad starat od příštího roku.

S návrhem, který nedávno překvapivě schválil zastupitelský klub pro životní prostředí, přišel koaliční zastupitel Jiří Haramul (ANO). Podle něj by rozdělení zakázky zajistilo mimo jiné transparentnější soutěž a zlevnění svozu pro obyvatele.

S tím zásadně nesouhlasili opoziční zastupitelé. Proti se postavila ale i koaliční Trojkoalice.

"Je to nepromyšlený návrh, který může přinést řadu potíží, a zcela jistě zaviní, že svoz nestihneme vysoutěžit včas," řekla Plamínková. Podle ní hrozí třeba i to, že Praha vybere firmu na svoz odpadu, ale nebude mít odpad kam vozit. Opozice mluvila o hrozbě, že ulice metropole zůstanou zavaleny odpadem.

TOP 09 znovu varovala před tím, že desetiletý tendr ohrožuje existenci městem většinově vlastněných Pražských služeb, které se o svoz částečně starají.

Podle opozice vlivné podnikatelské skupiny ovlivňují zastupitele s cílem získat "zlaté vejce" firmy - spalovnu v Malešicích.

Vedení metropole má s likvidací odpadů dlouhodobé problémy. Praha několik let usilovala o akvizici Pražských služeb, aby mohla prostřednictvím vlastní společnosti sama zajišťovat svoz odpadu. Menšinový podíl v Pražských službách ale nakonec loni získala firma AVE CZ, která patří do skupiny firem Daniela Křetínského. Oba akcionáři kvůli tomu vedou smírčí řízení.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Zastupitelé proto na začátku roku schválili další prodloužení smluv na svoz odpadu za 1,6 miliardy korun bez DPH. A aby předešli podezření z nezákonného jednání, začali s přípravou desetiletého tendru.

Záměr v lednu prošel zastupitelstvem jen těsně. Tehdejší primátorčin náměstek Matěj Stropnický (Trojkoalice/SZ) pro něj ruku nezdvihl.

Praha drží zhruba tři čtvrtiny Pražských služeb, včetně spalovny. Firma loni vykázala čistý zisk 76,99 milionu korun, přibližně o deset milionů víc než v roce 2013. Výnosy firmy byly loni asi 2,9 miliardy korun.

Pražané každý rok vyprodukují zhruba 400 000 tun komunálního odpadu. Například v roce 2013 to bylo 400 908 tun, což bylo o zhruba 8000 tun méně než v roce 2012. Město každoročně vydá na zpracování odpadu přibližně 1,2 miliardy korun.

Více než polovinu celkového množství odpadu tvoří směsný odpad, v roce 2013 to bylo 250 212 tun. Na druhém místě je velkoobjemový odpad, kterého bylo v tomto roce 32 419 tun.