Primátorka Adriana Krnáčová nebude kandidovat na šéfku pražské organizace hnutí ANO. Nástupce dosavadní šéfky Radmily Kleslové, která odstoupila kvůli skandálu s angažmá v městských a státních firmách, bude pražská buňka volit na mimořádném listopadovém sněmu. Od Krnáčové je to překvapivé rozhodnutí, protože stranická funkce by jí pomohla získat chybějící autoritu mezi rozhádanými členy pražské organizace ANO.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Nabídku jsem dostala, ale kandidovat nebudu. Dala jsem slib jako primátorka a tomu chci dát všechno," řekla HN a Aktuálně.cz Krnáčová. V příštích dnech se chce věnovat hlavně udržení stávající magistrátní koalice s ČSSD a Trojkoalicí.

Vztahy mezi ANO a ČSSD na jedné straně a Trojkoalicí na druhé se však zkomplikovaly během několika málo dní, kdy byla primátorka v nemocnici. Vyjednávací tým hnutí ANO, který dočasně ovládli lidé věrní primátorčině sokyni Kleslové v čele s Michalem Haškem, se snažil využít nepřítomnosti Krnáčové a rychle vyšachovat z jednání Trojkoalici.

Těsně před návratem Krnáčové na magistrát Hašek a spol. uzavřeli dohodu se sociálními demokraty. Trojkoalici nejenže na schůzku nepozvali, ale navíc jí vzkázali, že ji mohou nahradit některou z opozičních stran.

"Můj osobní dojem je, že se ANO a Trojkoalice názorově vzdalují, a to hlavně v ekonomických otázkách a v názorech na řízení města," vysvětluje Michal Hašek, proč usiluje v Praze o úplně jinou sestavu ve vedení města.

Spor v ANO nadále trvá

Jenže Adriana Krnáčová, stejně jako šéf hnutí ANO Andrej Babiš, si přeje pokračování původní koalice. Primátorka proto po svém uzdravení vrátila Trojkoalici zpět k jednacímu stolu. "Nebyla jsem u toho, když to vznikalo, nechci to komentovat. Chci Pražany co nejméně obtěžovat s tím, že tu byly nějaké spory. A věřím, že tahle koalice má to nejhorší za sebou," dodala Krnáčová.

"To nejhorší" však stále zůstává - hnutí ANO zatím nedokázalo vyřešit problém, který celou koaliční rošádu odstartoval, tedy rozkol ve svém zastupitelském klubu, kde stále většinu ovládá dvojice Kleslová-Hašek. Toho už k odstoupení vyzval dokonce i šéf strany Andrej Babiš, ale bez úspěchu. Dlouze mu vyčítal, že nedokázal zabránit rozpadu sedmnáctičlenné frakce, což je jeho odpovědnost. A že nechápe, jak bez silné důvěry může vůbec mít chuť a odvahu jít za ANO dál vyjednávat o koalici v Praze.

Haška k rezignaci vyzvala i primátorka Krnáčová. "Myslím si, že by měl skončit, protože jako šéf klubu nezvládl situaci, při které se opozici podařilo na zastupitelstvu shodit čtyři radní včetně jeho samotného. Těch výtek z mé strany je víc, ale nechci je ventilovat přes média," dodala Krnáčová. Sám Hašek se jakýmkolvi otázkám na své spory se stranickými kolegy a případnou rezignaci vyhýbá.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist