Páteční jednání o nové podobě vedení města skončilo odchodem zástupců Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) z jednání s ANO a ČSSD. Důvodem byla nepřítomnost primátorky Adriany Krnáčové (ANO), která je nemocná.

"Partnerům jsme řekli, že vyčkáme, až bude jejich tým kompletní, dáváme tak paní primátorce čas na uzdravení," řekl předseda klubu Trojkoalice Petr Štěpánek (SZ). Koaliční krizi odstartovalo odvolání čtyř radních na jednání zastupitelů v minulém týdnu.

"Myslíme si, že by ten tým měl být kompletní a že bez šéfa se nejedná," dodal Štěpánek. Termín příští schůzky nesdělil. Na jednání v okleštěné podobě prý Trojkoalice zástupcům ANO a ČSSD sdělila, že trvá na základním požadavku, že bude dodržována koaliční smlouva.

"A že nebudou na zastupitelstvo podávány materiály, které nebyly koaličně projednány," řekl Štěpánek. Nové "pojistky" dodržování koaliční smlouvy budou předmětem dalšího jednání. 

Podle hnutí ANO má však Trojkoalice evidentně jiné partnery - podle radního Michala Haška řekla, že nechce jednat s ANO, ale s primátorkou. "Trojkoalice už má zřejmě nějaký jiný plán," doplnil.

"Máme zájem na tom, aby byla kontinuita, aby tento destruktivní prvek byl v krátké době vyřešen a hledáme nyní shodu v širokém spektru," uvedla náměstkyně Eva Kislingerová, která na jednání zastoupila nemocnou Krnáčovou.

Primátorka Krnáčová uvedla, že se k jednáním připojí co nejdříve. "Vzhledem ke zdravotním komplikacím, které mě po přechozené chřipce postihly, mi bylo lékaři doporučeno, abych víkend strávila v motolské nemocnici. Samozřejmě se ale budu snažit rekonvalescenci co nejvíce urychlit, abych počátkem týdne mohla být u dalších jednání koalice," oznámila. Závěr z čtvrtečního jednání předsednictva ANO je podle ní jasný, a to pokračovat ve stávajícím složení koalice.

ČSSD se zase nechala slyšet, že páteční hodinové jednání bylo jen politikaření. Podle zástupců ČSSD je nepřípustné, aby se jedna strana vměšovala do dění v druhé. To podle nich Trojkoalice udělala, když odmítla jednat v nepřítomnosti primátorky. "Vměšovat se do jiného klubu a říkat, kdo za něj bude vyjednávat, je velmi zvláštní chování," řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) s tím, že lídr Trojkoalice Štěpánek má zřejmě "nějaký svůj plán".

Pražští zastupitelé se sejdou na dalším jednání 5. listopadu. Zasedání bude v běžném režimu, podle Štěpánka je schválen program jednání, které bylo minulý týden přerušeno. Personální otázky prý zatím řešeny nebyly.

Podle radního Jana Wolfa (KDU-ČSL/Trojkoalice) pokračují jednání také s ostatními politickými stranami v zastupitelstvu. "Ta jednání jsou napříč politickým spektrem, jedná každý s každým," řekl Wolf.

V zastupitelstvu je osm zastupitelských klubů. Možností, jak sestavit vládu, je tak řada - od té, že se udrží současná koalice, která projde pouze personální obměnou, až k možnosti, že bude domluvena nová koalice s některou z opozičních stran. Případně si může koalice vyjednat tichou podporu opozice pro menšinovou vládu.

V pětašedesátičlenném zastupitelstvu má hnutí ANO od podzimních voleb 17 mandátů, 12 klub TOP 09 a nezávislých. Po osmi je zastupitelů Trojkoalice, ODS a ČSSD.

V zastupitelstvu jsou dále čtyři piráti, čtyři komunisté a čtyři nezávislí. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice dosud měla na pražské radnici většinu jediného hlasu.

Postup trojkoalice ohrožuje rozpočet, tvrdí ANO

Podle pražského zastupitelského klubu ANO je postup Trojkoalice, která z jednání o zachování magistrátní koalice odešla kvůli absenci primátorky, nezodpovědný. Ohrožuje prý včasné projednání rozpočtu. Je třeba se vrátit co nejdřív k jednacímu stolu, řekla novinářům náměstkyně primátorky Eva Kislingerová. 

"Postup Trojkoalice považujeme za neodpovědný, který by ve svém důsledku mohl vést k narušení zaběhlých věcí, které fungují. V tuto chvíli je nejvíc ohroženo projednání a schválení rozpočtu, jinak hrozí rozpočtové provizorium," uvedla Kislingerová, která má v radě rozpočet na starosti.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Příští čtvrtek bude pokračovat přerušené jednání zastupitelstva, jehož první část vedla k odvolání náměstka Matěje Stropnického (SZ/Trojkoalice) a radních Ireny Ropkové, Hany Novákové (obě ANO) a Michala Haška (ANO). "Máme před sebou prostor několika dní, kdy budou jednání probíhat. Stanovovat konkrétní datum by bylo předčasné. Nevíme, jak budou pokračovat jednání napříč ostatními stranami, pak se uvidí," dodala Kislingerová.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist