Bývalá pražská radní a současná šéfka zastupitelského klubu ODS Alexandra Udženija se v pondělí u soudu zastala někdejších kolegů, kteří čelí obvinění kvůli Opencard. Kdyby tehdy nebyla na dovolené, hlasovala by prý stejně jako oni pro uzavření dalších smluv s firmou Haguess.

Současná primátorka Adriana Krnáčová (ANO) jako svědkyně uvedla, že nástupnická firma po Haguess, společnost eMoneyServices, "nedělá nic, jenom problémy". Na dotaz obhájců, zda má Praha nějaký plán pro případ zastavení systému Opencard, neposkytla konkrétní odpověď.

"Taky bych pro to hlasovala, protože bych to viděla jako jediné řešení, aby se nepřešlo k papírovým jízdenkám a aby vložená investice nepřišla vniveč. Proč tady ostatní radní sedí, mi není jasné a mám nad tím spoustu otazníků," prohlásila místostarostka Prahy 2 Udženija, kterou jako svědka navrhla obhajoba.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Státní zástupkyně tvrdí, že deset tehdejších radních včetně současného poslance Bohuslava Svobody (ODS) a dalšího bývalého primátora Tomáše Hudečka (dříve TOP 09) v dubnu 2012 neoprávněně zvýhodnilo firmu Haguess, když při hlasování ohledně Opencard souhlasili s uzavřením dvou nových smluv. Praze tak prý způsobili škodu nejméně 24,9 milionu korun.

Radní vinu odmítají s tím, že v dané situaci nemohli kvůli licenčním smlouvám postupovat jinak. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže jim hrozí dva až osm let vězení.

Udženija, která byla v dané době radní pro správu majetku a podporu podnikání, se obvinění vyhnula na základě toho, že byla v době hlasování na zhruba dvoutýdenní dovolené. Zdůraznila, že její volno bylo dlouhodobě plánované a řádně nahlášené. "Politici na komunální úrovni jsou bohužel vystaveni riziku, že ať zvolí, jak zvolí, ne vždy jsou zákonem ochráněni," dodala k současné trestní kauze.

Primátorku Krnáčovou jako svědkyni rovněž povolali obhájci. Na jejich dotazy líčila současnou situaci kolem Opencard a magistrátu. Na otázku "co pro vás eMoneyServices dělá?" odpověděla: "Pokud vím, tak eMoneyServices nedělá vůbec nic, jenom problémy. Neposkytuje žádnou podporu."

Doplnila, že firma může na dálku způsobovat výpadky systému. Konkrétnější odpověď na dotaz, zda má Praha nějaký plán pro případ, že by bylo nutné zasáhnout do zdrojového kódu Opencard, neuvedla. Na otázku, zda by podle ní mělo město někdy v budoucnu firmě za její licence zaplatit, opakovaně odpověděla, že o tom musí rozhodnout soud.

Jednoho z obhájců, Petra Tomana, který v jiných právních věcech zastupuje ODS, zajímalo i to, zda je Praha připravena na možný scénář, podle něhož má tuto středu Opencard přestat fungovat. "Na to vám nemůžu odpovědět, je to specifická otázka," řekla Krnáčová s tím, že se tuto informaci rovněž dočetla ve sdělovacích prostředcích, avšak od odborníků o ní zatím nemá žádné zprávy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist