Karta Opencard vyšla Prahu na 1,74 miliardy korun. Podle Pavla Béma, z jehož éry karta pochází, se však projekt postupně prodražil kvůli "sedláckému hlupství". V rozhovoru pro DVTV obvinil dva bývalé primátory Tomáše Hudečka a Bohuslava Svobodu z politické nezodpovědnosti. "Způsobili Pražanům škodu zhruba 40 milionů korun," dodal Bém.

Svoji vinu dál odmítá. "Za dobu, co jsem měl možnost projekt řídit, se v něm utratilo 780 milionů korun. Na kartě fungovaly čtyři funkce a ten projekt měl před sebou budoucnost. Po pěti letech je tam pouze jedna funkce, projekt stál dvakrát tolik a nemá žádnou budoucnost," prohlásil pražský exprimátor.

Trestního oznámení se Bém nebojí. "Nemám z toho vůbec obavu," odpověděl Bém na dotaz, jestli nemá strach z žaloby o náhradu škody 160 milionů.

Elektronická karta Opencard měla původně mít řadu funkcí, nakonec ale slouží především jako tramvajenka. V září se kvůli kauze Opencard dostala před soud desítka bývalých radních, včetně exprimátorů Svobody a Hudečka. Padla tehdy i výzva, proč místo nich u soudu nesedí "Pavel Bém a jeho parta".

Pražští piráti později vyzvali radu, aby kvůli Opencard podala žalobu také na Béma. Rada by se podle nich měla domáhat škody 240 milionů korun, u které hrozí promlčení.

Bém: Opencard je ve slepé uličce kvůli "sedláckému hlupství" politiků, za mě měl projekt budoucnost

Bém: Opencard je ve slepé uličce kvůli "sedláckému hlupství" politiků, za mě měl projekt budoucnost