Armáda má kvůli migrační krizi v permanentní pohotovosti 650 vojáků, kteří budou od pátečního večera ve třech vojenských objektech poblíž vybraných hraničních přechodů s Rakouskem. Jsou do 120 minut připraveni pomáhat policii, například mohou monitorovat situaci nebo hlídkovat, uvedlo ministerstvo obrany.
Také policie od soboty přechodně rozšíří namátkové kontroly na hranicích s Rakouskem a zvýší počet policistů z 200 na 720.
Vojáci jsou připraveni policistům pomáhat při plnění úkolů. "V případě potřeby mohou neprodleně zahájit činnost, která bude spočívat zejména v monitorování situace a hlídkování ve veřejném prostoru," uvedl ministr obrany Martin Stropnický, který akci nařídil spolu s náčelníkem generálního štábu české armády Josefem Bečvářem.
U hranic jsou připraveni hlavně příslušníci 4. brigády rychlého nasazení a 7. mechanizované brigády. "Bude-li třeba, nasadíme i vojáky z dalších jednotek," dodal Bečvář.
Po cvičné výstavbě humanitární základny a společném cvičení s policií na hranicích jde o další prověrku připravenosti české armády na řešení případné krizové situace spojené s uprchlickou vlnou, poznamenalo ministerstvo obrany.
Na konci září se do akce na česko-rakouské hranici zapojilo celkem 500 policistů a 300 vojáků. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) cvičení ukázalo, že republika je na případný nápor migrantů připravena, ale čas nasazení sil na hranice se musí zrychlit.
Podle cizinecké policie běženci v současné době využívají spíše malé přechody. Cestují v malých skupinách, a to nejčastěji v autech, autobusech nebo pěšky, vlakem už málo.
V Jihomoravském kraji budou policisté na hraničních přechodech železnice Břeclav, Poštorná, Valtice, Mikulov, Hevlín, Hatě, železnice Znojmo, Hnánice a Vratěnín
V jižních Čechách pak na hranicích Zadní Zvonková, Přední Výtoň, Studánky, Horní Dvořiště - železnice, Dolní Dvořiště, Nové Hrady, České Velenice, České Velenice - železnice, Halámky, Nová Bystřice a Slavonice.
S namátkovými kontrolami na hranicích s Rakouskem začala Česká republika v polovině září. Kontroly zaměřené na pohyb běženců po Česku cizinecká policie zesílila už v polovině června.
Rakousko by mohlo hranice uzavřít po dostavbě hraničního plotu v Maďarsku. Běženci by se pak mohli vydat na cestu do cílového Německa přes Českou republiku.
Jednadvacet vojáků bude střežit hranice v Maďarsku
Pomáhat v Maďarsku při ostraze vnější hranice Evropské unie a schengenského prostoru bude se ženijní technikou 21 českých vojáků. Odjedou v úterý 13. října z Olomouce, sdělil Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva obrany. Vláda v pondělí schválila vyslání až 25 vojáků, o další pomoci ke zvládaní uprchlické krize se jedná.
V Maďarsku budou čeští vojáci dva měsíce. Cvičení Balaton 2015 potrvá od 15. října do 15. prosince. Většina vojáků je ze ženijních praporů z Olomouce a Bechyně. S sebou do Maďarska povezou sedm nákladních aut, jedno rypadlo a deset polních kuchyní.
Česká republika nabízí Maďarsku k ostraze vnější hranice EU pět desítek policistů a až sto vojáků, oznámil ve čtvrtek novinářům po své schůzce s kolegy ze zemí visegrádské skupiny ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Policisty nabízí Maďarsku také Slovensko, Polsko pomoc zvažuje.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist