O výsledcích interního průzkumu v armádě chce jednat vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš s ministrem obrany Martinem Stropnickým. Uvedl to v nedělní Partii na TV Prima. Průzkum ukázal, že někteří vojáci by podpořili radikální politická uskupení a pět procent z nich se účastní extremistických demonstrací.

Zhruba polovina vojáků by podpořila takovou politickou stranu, která by nabídla radikální řešení romské otázky, a asi pět procent vojáků se účastní extremistických demonstrací, plyne z průzkumu. Každý druhý voják má prý také kolegu nebo kolegy, kteří jsou v exekuci, a 30 procent vojáků by mělo problém s výdajem 5000 korun.

Výzkum v roce 2013 zadal tehdejší náčelník Generálního štábu Vlastimil Picek, uvedla televize. Vojenští psychologové z Generálního štábu se ptali 1615 vojáků z vojenských útvarů. Z výsledků také vyplynulo, že 86 procent vojáků znepokojuje byrokratická zátěž a 83 procent korupce. Šest procent vojáků se setkává s korupcí pravidelně na svém vojenském útvaru a 26 procent se s ní setkává v armádě jako v celku.

"Bude mě zajímat, kdo to dělal, bude mě zajímat, za jakých okolností a jak se formulovaly ty otázky a bude mě samozřejmě zajímat, jak se na to dívá Generální štáb," řek Primě Stropnický. "Protože podle toho, jak já znám ty lidi, tak mně ty odpovědi nesedí," dodal. Zveřejnění výsledků průzkumu označil za totální selhání.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Babiš řekl, že je překvapen. Podle něj to musí Stropnický řešit. "Určitě s ním o tom budu mluvit, protože to není dobrá vizitka," řekl. Pozastavil se nad tím, že by vojáky trápily exekuce; podle něj jsou jejich odměny i výsluhy slušné. Připomněl, že vláda přidala peníze i na provozní výdaje armády. "My tu armádu určitě potřebujeme a její stav není ideální," dodal.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist