Sociální demokraté pozastavili členství Kamila Choce ve straně. Novinářům to v úterý odpoledne potvrdil předseda okresní organizace ČSSD Praha-západ Petr Seredycz. Choc údajně chtěl třímilionový úplatek od podnikatele Lukáše Čadka, který s Českou poštou vede spor více než o 20 milionů korun.

Úplatek měl pomoct spor řešit. Část peněz měl údajně dostat ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Chovanec, sociální demokracie a Česká pošta jakékoliv zapojení do případu odmítají. O přerušení členství požádal sám Choc minulý týden.

Přerušení členství schválilo všech deset přítomných členů okresního výkonného výboru. Choc se podle Seredycze zatím nechce ke kauze vyjadřovat, údajně mu to zatím nepovolila policie. "O celé záležitosti víme málo, až se dozvíme něco víc, budeme moct případně přikročit k nějakému razantnímu řešení, tedy například k vyloučení," uvedl Seredycz.

Podle něj bude záležet nejen na Chocově vysvětlení, ale i na tom, jak pokročí vyšetřování. K vyloučení by strana podle Seredycze přistoupila v případě potvrzení podezření, že Choc požadoval úplatek. Ve středu se bude záležitostí také zabývat krajský výkonný výbor.

Informace o údajné korupci při jednání s poštou se v médiích objevily zhruba před dvěma týdny. Úplatek údajně žádal Choc od podnikatele Čadka za vyřešení jeho sporu s Českou poštou o 24 milionů korun. Jde v něm o zakázku, kterou Čadkova firma plnila pro Českou poštu v roce 2010. Z obchodu nakonec sešlo, což přivedlo podnikatele ke krachu.

Choc údajně od Čadka požadoval tři miliony v hotovosti, dva z nich měly prý jít ČSSD, další přímo ministru Chovancovi. Ten již dříve podal v případu trestní oznámení. Stejně se zachovala Česká pošta. Věc nyní vyšetřuje policie.

Celá kauza by podle některých informací mohla souviset s bezpečnostní agenturou ALKOM Security, která pro poštu hlídá budovy. O firmu se delší dobu zajímá policie. Pošta se rozhodla spolupráci ukončit a nyní běží výběrové řízení na nového dodavatele bezpečnostních služeb.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Česká pošta před několika dny obdržela od právníků ALKOM Security předžalobní výzvu, která obsahuje informace o údajném porušení smluvních podmínek ve spolupráci. Česká pošta považuje výzvu za neodůvodněnou, podle svého vyjádření si není vědoma žádného porušení smluvních vztahů a tuto předžalobní výzvu odmítá.