Podnikatel Lukáš Čadek, který se s Českou poštou soudí o 27 milionů korun za údajně zmařený obchod, už týden tvrdí, že má v úplatkářské kauze kolem pošty výbušné nahrávky, e-maily a další důkazy proti ministrovi vnitra Milanu Chovancovi.

Sám se ale postupně dostal do problémů. Podle důvěryhodných informací on-line deníku Aktuálně.cz se stal pro detektivy hlavním podezřelým.

A spolu s ním i člen středočeské ČSSD Kamil Choc, který v roli prostředníka Čadkovi na tajné nahrávce nabízí, že mu za tři miliony (dva pro ČSSD a jeden milion pro ministra Chovance) vyřeší spor s poštou díky známosti s vlivnými postavami na poště i vnitru, pod které poštovní státní podnik spadá.

Zatímco proti místopředsedovi ČSSD Chovancovi zatím na veřejnosti neexistují žádné důkazy, Čadkova role je zahalena nejasnostmi. Například že dosud nepodal trestní oznámení, přestože tvrdí, že má k dispozici materiály o korupci.

"Měl jsem strach, víceměné jsem tušil, že by mohlo dojít k nějakému velkému boomu, což se víceméně stalo," snažil se Čadek vysvětlit, proč na státním zastupitelství nic neřekl. Čadkovi navíc přitěžuje, co říká na nahrávkách: "Takže to je trojka, to jsme domluvený?"

Korupčník? Nebo vyděrač?

Detektivové tak pracují s verzí, že by sám Čadek mohl být korupčník ochotný uplatit urovnání svého obchodního sporu s poštou. Anebo vyděrač, který se ve spletité letní kauze snažil ministra Chovance vydírat nahrávkou, na které mu Choc nabízí za úplatek smír s poštou.

Oficiálně se policie ani státní zastupitelství stále nechtějí ke kauze vyjadřovat. "Prověřování tohoto případu nebudeme komentovat," zopakovala pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Že ale Čadek a spolu s ním i Choc do kauzy sami spadli a mohou obvinění s velkou pravděpodobností čekat, se z dosavadních informací o kauze dá dovodit. Oba si navíc policie ve středu předvolala k podání vysvětlení.

"Ano, byl jsem na policii," přiznal Čadek. Co přesně mu detektivové chtěli, ovšem neřekl.

Choce by mohla policie obvinit za korupci nebo za podvod. To podle toho, co detektivové zjistí o pozadí Chocovy údajné úplatkářské nabídky. Zda jeho konexe na poště a vnitru byly skutečné a opravdu má tak velký vliv nebo zda chtěl Čadka jen zaujmout a vytáhnout z něj peníze.

Jako s párky v rohlíku...

Choc ostatně už v rozhovoru pro HN a Aktuálně.cz přiznal, že když se do sporu vložil jako takzvaný mediátor a chtěl obě strany usmířit, nutně potřeboval nového klienta Čadka zaujmout.

"Když prodáváte párky v rohlíku, také říkáte, že je máte nejlepší na trhu," řekl Choc. O korupční nabídce pak říká, že šlo jen o hospodské tlachání.

Když Čadkovi nabízel řešení sporu s poštou za tři miliony, oháněl se konexemi na poště i na vnitru. Ve skutečnosti ale napsal v polovině června jediný e-mail manažerce pošty a kolegyni ze středočeské ČSSD Barboře Snopkové Haberové, v němž ji požádal o pomoc.

Haberová se však v odpovědi na jeho žádost přeptala, o jakou kauzu (spor Čadka s poštou) jde a dál nereagovala. Navíc vše oznámila vedení pošty.

Přesto se Choc na dalších schůzkách s Čadkem snažil vzbudit dojem, že je vše dojednané a Haberová vše vyřídila až k ministru Chovancovi, s nímž se Čadek následující den setkal. Domluvili se ale jen na tom, že Čadek ve svém obchodním sporu s poštou předloží všechny materiály k posouzení.

Než ale došlo k dalšímu setkání, nahrál si Čadek schůzku s Chocem, kde Choc říká: problém s poštou vyřešíme, Čadek dostane 24 milionů, ale tři odevzdá bokem. Dva pro ČSSD a jeden pro Chovance.

Že má nahrávku, kde zaznělo Chovancovo jméno, pak Čadek nechal přes prostředníky vzkázat ministrovi. Chovanec ale vzápětí vše oznámil policii.

Policejní analytici už navíc přišli na to, že někdo zfalšoval e-mailovou komunikaci prostředníka Choce s manažerkou pošty Haberovou. Kdosi přidal do komunikace větu, kterou Haberová nikdy nenapsala a v níž manažerka klamně slibuje, že udělá maximum pro vyřešení Čadkova obchodního sporu.