Postup policie při červencové demonstraci pro i proti uprchlíkům byl v pořádku. Rozhodl o tom odbor vnitřní kontroly i přes to, že policii kritizovali mimo jiné její hlavní "šéfové" – ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a policejní prezident Tomáš Tuhý.
Policisté si vyslechli výtky za to, že nezasáhli proti lidem, kteří si na demonstraci přinesli makety šibenic. A že naopak postupovali proti aktivistům, kteří chtěli zablokovat průchod odpůrcům imigrace.
"Nebylo shledáno žádné pochybení přímo na místě demonstrace," řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.
Podle dřívějšího vyjádření Chovance ale měla policie lidi s šibenicemi legitimovat nebo je případně vyvést. "Po zhlédnutí záběrů z místa dávám panu ministrovi za pravdu, že obdobné projevy do demokratické společnosti nepatří," souhlasil již dříve policejní šéf Tomáš Tuhý.
Upozornil ale i na to, že kriminalisté shromáždění dokumentovali a vyvodili z toho důsledky několik dní po demonstraci.
Postup se měnit nebude
Vedení policie zaslalo po vlně kritiky krajským ředitelstvím nástin nové metodiky s doporučením, jak v podobných případech postupovat.
- Od 14:00 se na Můstku sejdou lidé, kteří chtějí vyjádřit uprchlíkům solidaritu a chtějí odsoudit šíření xenofobie a strachu z běženců.
- K soše svatého Václava v 15:00 dorazí ti, kteří migranty v Česku nechtějí.
- Na Můstku se má pak od 17:00 konat "tábor lidu", který svolali extremisté.
- Čtvrtou akci, a to k vyjádření solidarity s uprchlíky, chtěli mít další pořadatelé také na Můstku. Začít měla v 16:00, magistrát ji ale zrušil. Místo si totiž "zarezervovala" extremistická Národní demokracie.
Pražská policie si nové postupy může vyzkoušet už v sobotu, kdy se mají odehrát v centru města hned čtyři akce - dvě naplánovali odpůrci imigrace a dvě naopak skupiny lidí, kteří chtějí přistěhovalcům prokázat solidaritu.
Podle mluvčího Tomáše Hulana ovšem policie neplánuje při případných zásazích na sobotních demonstracích žádné změny. Dopis ale prý "respektuje".
"S ohledem na to, že nebylo shledáno žádné pochybení, vyplývá z toho, že už tehdy byl postup policie správný," vysvětluje Hulan.
Policie nasadí antikonfliktní tým, v případě problémů bude v záloze i speciální pořádková jednotka. "Vše se ale budeme snažit vyřešit jako vždy především v klidu," dodal mluvčí.
Policie kvůli demonstraci z 1. července vyšetřuje dva řečníky "protiimigrantské“ části. Oba mohli spáchat trestný čin hanobení rasy či národa nebo vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci.
Veřejně vystoupili například poslanec Tomio Okamura z hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), zpěvák Aleš Brichta nebo novinář Adam B. Bartoš.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist