Stát zaplatil více než 750 milionů korun za projekt stáží ve firmách, který ale nezasáhl nejdůležitější cílové skupiny, tedy absolventy a lidi vracející se na trh práce. Uvedl to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Příjemci dotací i partneři podle něj také chybovali při zadávání veřejných zakázek a v projektech nárokovali nezpůsobilé výdaje. Kontroloři našli chyby za desítky milionů korun.

NKÚ prověřoval poskytování, využití a kontrolu dotací takzvaných národních projektů, které byly financovány z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Zaměřil se na roky 2007 až 2014. Zabýval se třemi projekty celkem za 1,7 miliardy korun. Šlo o projekt ministerstva práce "Stáže ve firmách - vzdělávání praxí", v jehož rámci byl založen Fond dalšího vzdělávání (FDV), a projekty ministerstva školství "Rozvoj a implementace Národní soustavy kvalifikací" a "Klíče pro život - Rozvoj klíčových kompetencí v zájmovém a neformálním vzdělávání".

"Současné vedení ministerstva práce nemohlo nijak ovlivnit způsob zřízení Fondu dalšího vzdělávání, stejně jako zadání a realizaci projektu. Provedli jsme nápravu v tom smyslu, že FDV je zakotven v novele o zaměstnanosti, které je právě ve sněmovně," řekl náměstek ministryně pro řízení úřadu Robin Povšík.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Ministerstvo práce podle NKÚ porušilo zákon už při zřizování FDV. NKÚ míní, že Evropská komise může kvůli tomu vyhodnotit fond jako neoprávněného příjemce dotací, a hrozí tedy riziko vrácení evropských peněz.

Podle ministerstva jde ale pouze o názor NKÚ. "Případná aplikace tohoto tvrzení by mohla nastat pouze a výlučně v případě, že by skutečně bylo prokázáno, že FDV vznikl v hrubém rozporu s platnými a účinnými právními předpisy a tuto situaci by již nebylo možné nijak bez fatálních následků zhojit," řekl Petr Sulek z tiskového oddělení MPSV.

NKÚ ve zprávě zdůraznil, že FDV jako realizátor projektu nenastavil žádné sankce za nedodržení smlouvy a povinností stážistů a poskytovatelů stáží, tudíž stáže neměly očekávaný efekt. NKÚ také MPSV vytkl, že zatím nepočítá se zavedením stáží jako nového nástroje aktivní politiky zaměstnanosti. Podle Sulka ale nemělo ministerstvo v době kontroly k dispozici veškeré podklady potřebné pro ukotvení stáží jako nástroje pro boj s nezaměstnaností.

Ministerstvo školství při vlastních kontrolách projektů "Rozvoj a implementace Národní soustavy kvalifikací" a "Klíče pro život - Rozvoj klíčových kompetencí v zájmovém a neformálním vzdělávání" podle NKÚ neodhalilo, že příjemci dotací chybovali při zadávání veřejných zakázek nebo zaplatili z dotací i výdaje, na které podpora nebyla určena. Takových nezpůsobilých výdajů kontroloři odhalili za téměř 19 milionů korun.

"Kontrolní činnost, včetně kontrolovaných let, spadá do období předchozího vedení úřadu. Současné vedení ministerstva školství je připraveno, po podrobném seznámení se s výsledky kontroly, činit potřebné kroky a jednat s NKÚ o zjištěných nedostatcích," řekla Jitka Ježková z oddělení vnějších vztahů a komunikace MŠMT.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist