Protikorupční policie obvinila zatím z blíže nespecifikovaných trestných činů člena předsednictva ČSSD Roberta Duška.

Bývalý dlouholetý předseda ČSSD v Libereckém kraji to ve středu potvrdil.

"Jsem přesvědčen, že se jedná o nedorozumění. Považuji to za standardní součást politického boje v Libereckém kraji," sdělil médiím. Z čeho je obviněn, nechtěl bývalý europoslanec specifikovat.

Jeho trestní stíhání souvisí podle dostupných informací s údajným podvodem při čerpání evropské dotace na výstavbu termálních lázní v Chrastavě na Liberecku.

Mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej obvinění Duška odmítl komentovat. "Ke konkrétním osobám se nevyjadřujeme," řekl. 

Podle Centra nezávislé investigace (CNI) a Krajského protikorupčního pracoviště (KPKP) by se Duškova trestná činnost měla týkat veřejných zakázek a evropských dotací.

Údajným podvodem při čerpání dotací na výstavbu termálních lázní Domu pohody se protikorupční policie zabývá více než rok. "Ve věci bylo původně obviněno sedm osob, u některých bylo nově trestní stíhání rozšířeno a nově jsou stíhány další čtyři osoby. Celkem tedy 11 lidí," řekl ve středu Radim Kadlček z Krajského státního zastupitelství v Liberci.

Mezi obviněnými je bývalý vlastník lázní Jan Imlauf, podle CNI a KPKP byl obviněn například i bývalý krajský radní pro dopravu za ČSSD Martin Sepp. "Cítím se být nevinen. Považuji to za neopodstatněné. Budu se bránit tím, že jim řeknu, co o tom vím," řekl Sepp CNI. 

Lázně společnosti Dům pohody se v Chrastavě otevřely 3. prosince 2012. Dokončena byla tehdy první etapa za sto milionů korun s tím, že v další etapě přibude dětský bazén s atrakcemi a sportovní hala, která bude sloužit i kulturním a společenským akcím.

Dokončení areálu mělo stát dalších 120 milionů korun. Dokončit se ho však nepodařilo. Vše zkomplikoval spor o ovládnutí společnosti, který vyvrcholil insolvenčním řízením. Firmu Dům pohody, které areál patří, vlastnila do roku 2009 společnost Imstav Group, jejímž majitelem byl Imlauf. Lázně jsou od listopadu 2013 v konkurzu. Do insolvence je poslal právě bývalý vlastník a jeho firmy.

Věřitelům dluží lázně téměř 229 milionů korun. Největším věřitelem je Regionální rada regionu soudržnosti Severovýchod, která na výstavbu lázní poskytla dotaci, v konkurzu požaduje přes 121 milionů.