Kriminalisté Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) obvinili pět lidí z podvodu, případně podplácení. Mezi stíhanými je i soudce litoměřického okresního soudu, potvrdil dozorující státní zástupce Radim Dragoun.

Pět lidí zadrželi kriminalisté na Litoměřicku na konci minulého týdne. "Ve věci je aktuálně trestně stíháno celkem pět osob, některé jsou stíhány pro trestný čin podvodu, další osoby jsou stíhány pro trestný čin podplácení. Jednou ze stíhaných osob je soudce Okresního soudu Litoměřice," řekl Dragoun.

Podle informací ČTK jde o Ladislava Jelínka, který byl už dříve dočasně postaven mimo funkci v souvislosti s kauzou, ve které čelil obžalobě z přijímání úplatků s dalším soudcem Josefem Knotkem.

Okresní soud v Novém Jičíně poslal loni Knotka na pět a půl roku do vězení za to, že měl přijmout třicetitisícový úplatek. Podle žalobce Knotek i Jelínek za úplatu ovlivňovali výsledky některých případů. Jelínkův případ nakonec soud postoupil ke kárnému řízení.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle předsedy litoměřického soudu Miroslava Kureše zatím řízení zahájeno nebylo, protože usnesení nenabylo právní moci. Státní zástupce totiž podal ve věci soudce Jelínka stížnost, které krajský soud v Hradci Králové vyhověl a usnesení zrušil. Případ soudce Jelínka tak znovu projednává společně s dalšími obžalovanými soud v Novém Jičíně.

"Žádné kárné řízení se tedy proti soudci Jelínkovi nevede a kárná žaloba podána nebyla, když věc je stále v poloze trestního stíhání," vysvětlil Kureš.

Na věci nic nemění ani nové obvinění. "Aktuální obvinění Ladislava Jelínka nic na současné situaci nemění, obě věci se projednávají samostatně a vzhledem k tomu, že soudce Jelínek je takzvaně postaven mimo službu, není namístě řešit nově ani jeho stávající status dočasně funkce zproštěného soudce," dodal Kureš.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist