Policie obvinila podnikatele Ivo Rittiga v kauze firmy Oleo Chemical. Informovala o tom jeho advokátka Katarína Kožiaková Oboňová. "Mému klientovi bylo sděleno obvinění a byl zadržen. Zda bude podán návrh na vazbu, to nevím, ale lze to předpokládat, neboť se domnívám, že právě proto bylo celé obvinění vykonstruováno," napsala.

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová napsala, že o případných návrzích na vazbu u desítky obviněných se bude rozhodovat v sobotu. Trestní stíhání údajně organizované skupiny se týká praní špinavých peněz, krácení daní a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Z Oleo Chemical, která měla kontrakt s pražským dopravním podnikem, prý vyváděli peníze.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zadržel a obvinil v pátek v Praze deset lidí.

Rittig a devět lidí z Oleo Chemical podle dozorujícího státního zástupce Adama Borguly z pražského vrchního zastupitelství "měli jednat jako organizovaná skupina, která vyváděla finanční prostředky ze společnosti Oleo Chemical a. s. a tyto dále převáděla za účelem zastření jejich pravého původu". Právní kvalifikace trestního stíhání podle něj ale "nejsou u všech obviněných osob identické".

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Podle České televize policie v souvislosti s kauzou zadržela advokáty Davida Michala a Karolínu Babákovou z kanceláře MSB Legal. "Nemohu vám poskytnout žádné informace," sdělila pracovnice advokátní kanceláře.

Právníci MSB Legal zastupují v některých kauzách lobbistu Rittiga. Advokáti David Michal a Marek Stubley jsou společně s ním obviněni v kauze údajně nevýhodného kontraktu na výrobu jízdenek, který uzavřel pražský dopravní podnik s firmou Neograph. Michal také s lobbistou čelí obvinění ohledně údajného vyzrazování utajovaných zpráv Bezpečnostní informační služby.

Server Lidovky.cz napsal, že dalšími obviněnými jsou Rittigovi právníci Karolína Babáková a David Michal. Policie prý stíhá také advokátova bratra Petra Michala. Obviněný je i právník Peter Kmeť zastupující firmu Cokeville Assets z Panenských ostrovů, která figuruje v kauze pražského dopravního podniku.

Za firmu Oleo Chemical prý policisté obvinili její zakladatele Michala Urbánka a Kamila Jirounka a ještě dalšího zaměstnance Radomíra Kučeru. Desítku obviněných pak doplňují jednatelka a další pracovník firmy Peskim, která prý pomáhala vyvádět peníze z Olea Chemical. Jednatelem Peskimu je právě Petr Michal.

Podle reportéra České televize Jiřího Hynka je motivem páteční razie "stejný princip jako princip předražených jízdenek". Firma Oleo podle něj dodávala bionaftu pro pražský dopravní podnik přes mezičlánek – firmu Cokeville Assets se sídlem v Karibiku. Bionaftu odebíraly i další státní a městské firmy, za Oleo Chemical ale údajně zůstal miliardový dluh. 

Karibské firmě platil i Neograph

Borgula je dozorujícím státním zástupcem v kauzách spojených s pražským dopravním podnikem, tedy i s kauzou předražených jízdenek. V ní čelí obvinění z praní špinavých peněz Rittig, David, další lobbistův právník Marek Stubley i Rittigův obchodní partner a zástupce karibské firmy Cokeville Assets Peter Kmeť.

Podle policie zprostředkovala nevýhodný kontrakt na výrobu jízdenek právě tato firma, které Neograph odváděl 17 haléřů z každé jízdenky. Konečným příjemcem těchto peněz byl údajně Rittig.

Podle dřívějšího tvrzení Nadačního fondu proti korupci figurovala Cokeville Assets rovněž v zakázce na dodávku pohonných hmot pro dopravní podnik, kterou získala firma Oleo Chemical. Ta měla s Cokeville Assets uzavřenou poradenskou smlouvu a odváděla jí část peněz, které zřejmě končily u Rittiga.

Obviněným hrozí až osm let vězení či propadnutí majetku. Rittig se o žalobci Borgulovi už dříve veřejně vyjádřil tak, že "by se měl začít dlouhodobě léčit v psychiatrické léčebně". Jeho kroky označil za šikanu. Stalo se tak poté, kdy žalobce u obvodního soudu neuspěl s návrhem na vzetí Rittiga do vazby. Vazbu navrhl, protože pražský městský soud předtím lobbistovi žijícímu v Monaku zrušil zákaz vycestování z Česka.

Vedle kauzy předražených jízdenek čelí Rittig a právník Michal obvinění také v kauze údajného vyzrazování utajovaných zpráv BIS, kterého se údajně dopouštěla někdejší šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nagyová.

Akciová společnost Oleo Chemical funguje od roku 2004, její hlavní činností je výroba a prodej bionafty. Zabývá se také nákupem a prodejem automobilového benzinu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist