V Česku je stále 738 tisíc aut, která nemají dokončenou registraci. Po 1. červenci budou vymazána z registru vozidel.

Podle ministerstva dopravy je většina těchto aut už sešrotována. Stále ale zůstává 100 tisíc aut, která mají platnou technickou kontrolu. Dá se tedy očekávat, že jejich majitelé s nimi i nadále jezdí. 

"Pokud nemají tito lidé dokončenou registraci a způsobí dopravní nehodu, půjdou veškeré náklady na jejich účet," upozornil ministr dopravy Dan Ťok (ANO). Při běžné kontrole pak řidič zaplatí pokutu za to, že nesplňuje technické požadavky.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Ministerstvo dopravy zahájilo největší "čištění" registru vozidel v historii. V únoru proto spustilo kampaň, která upozorňovala řidiče, aby si zkontrolovali, zda mají auto řádně registrované. Po půl roce to ale udělalo jen zhruba 50 tisíc lidí. Další vlnu kampaně "Je vaše auto opravdu vaše?" spustí ministerstvo v úterý. 

Ťok se neobává, že by po 1. červenci lidé nechávali auta u krajnic silnic. "Nemyslím si, že to bude zásadní počet vozidel," řekl Ťok. V případě, že auto někdo nechá odstavené na silnicích první třídy, ho bude muset Ředitelství silnic a dálnic odtáhnout na svoje náklady.

Zhruba 600 tisíc aut už podle ministerstva neexistuje. Jejich majitelé ale nezaplatili za jejich likvidaci. Stát tak přišel o desítky milionů korun.

Majitelé aut si dokončení registrace svého vozidla zkontrolují jednoduše tak, že mají svoje jméno uvedené jak na malém, tak velkém technickém průkazu. Návod na dokončení registrace je na internetu, tam by se měl podle ministra zveřejnit také seznam registračních značek vyřazených vozidel.