Ministr dopravy Dan Ťok, kterého si vybralo hnutí ANO, nezvládá řešit problémy svého úřadu a plnit koaliční smlouvu, tvrdí část lidovců.

Před svým víkendovým sjezdem KDU-ČSL zhodnotila práci všech ministerstev a z analýzy vyšel nejhůře právě Ťokův úřad. Lidovci kritizují, že se stále nepodařilo vyřešit systém mýtného, a napadají i pomalý postup při stavbě dálnic.

Odborná komise pro oblast dopravy proto chce, aby se situací v Ťokově úřadu zabývalo vedení strany a vládní koalice. Ťok kritiku označil za "typickou sjezdovou rétoriku“.

"Chápeme, že hnutí ANO přebralo resort dopravy v komplikovaném stavu, ale za ten rok a půl nevidíme, že by se to někam posouvalo," uvedl ministr zemědělství a místopředseda strany Marian Jurečka.

Podle lidoveckého experta na dopravu Antonína Tesaříka chybí zákon o liniových stavbách. "Byl sice předložen jako věcný záměr, ale nebyl dotažený do konce. Brzy se kvůli tomu dostaneme do situace, kdy sice máme dost peněz, ale nemáme co stavět. U mýta je to už za vteřinu dvanáct," uvedl Tesařík.

Jurečka upozorňuje, že loni se nepodařilo vyčerpat všechny peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Ťok naopak tvrdí, že si své úkoly plní a daří se mu zahajovat nové stavby silnic i dálnic.

"Kritiku lidovců musím striktně odmítnout a je zvláštní, že začínají kritizovat ze sjezdu a v době, kdy se začíná na dopravě dařit,“ dodal Ťok s tím, že až dosud si nikdo z KDU-ČSL na jeho práci nestěžoval.

Podle lidovců ministr nezvládá ani podporovat železniční dopravu. "Přetrvává stav, kdy je velká část nákladu přepravována kamiony a nedochází k opatřením, která by umožnila alespoň část z toho přesunout na železnici,“ uvedl Tesařík.

Nad problémy ministerstva dopravy by se podle Jurečky mohla sejít vládní koalice. Podobným způsobem se nedávno řešily výtky ANO vůči resortu zdravotnictví, který vede Svatopluk Němeček z ČSSD.

Obnovte slevy na děti

Lidovci také budou hlasovat o tom, aby se na vládě znovu otevřela otázka daňových slev na děti. Úlevu chtějí vrátit i těm živnostníkům, kteří uplatňují výdajové paušály.

KDU-ČSL v neděli začala rozebírat program pro příští roky. Soustředit se chce především na ekonomická témata, podporu drobných živnostníků a školství a vědu. Strana se chce v budoucnu také více vyjadřovat k zahraniční politice.

Na sjezdu se řešil například ukrajinský konflikt nebo problém přistěhovalců. "Česká republika by se měla připravit na možnou velkou uprchlickou vlnu z východu, která hrozí, pokud se dále rozšíří konflikt na Ukrajině," uvedl místopředseda Ondřej Benešík.