Pražští zastupitelé ve čtvrtek schválili omezení diskusních příspěvků při projednávání programu na jednání zastupitelstva. Změnu navrhla rada hlavního města v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO). Dosud měli zastupitelé na diskusi neomezenou dobu, nyní budou moci mluvit jen tři minuty. Proti se postavila opozice, změna podle ní omezuje demokracii a práva opozice. V Praze vládne ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN).

"Cílem je zjednodušit a zkrátit proces přijetí návrhu programu stanoveného radou včetně případných změn a současně zajistit, aby tento pravidelný bod programu nebyl zneužíván. Věřím, že touto úpravou přispějeme k tomu, že tu nebudeme sedět šest hodin, než schválíme program," řekla v úvodní řeči Krnáčová. Argumenty proti materiálu nepovažuje za relevantní.

Časové omezení se podle Krnáčové týká pouze jednoho článku jednacího řádu, tedy projednávání programu. "Žádný další bod není upraven," uvedla.

Proti změně vystoupili opoziční zastupitelé ODS, TOP 09 i komunisté. "Je to bezprecedentní. Rétorika byla základem demokracie již ve starém Řecku," řekl zastupitel Alexander Bellu (ODS). Tomáš Jílek (TOP 09) to označil za útok na demokracii. Podle Jílka i zastupitele Ivana Hrůzy (KSČM) opozice dlouze diskutuje, protože koalice odmítá zařazovat na program materiály, které navrhuje opozice.

Návrh z dílny koalice obhajoval zastupitel ČSSD Karel Březina. "Je to návrh správný a vychází ze zkušenosti z jednání tohoto zastupitelstva," řekl Březina. Poukázal na dnešní několikahodinovou debatu o programu. Koaliční zastupitelka Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice) uvedla, že návrh vnímá jako "na hrubý pytel hrubá záplata".

Piráti při jednání navrhli, aby předkladatel materiálu mohl mluvit deset minut, ostatní zastupitelé pak pět minut. Návrh nebyl přijat.