Vedení Prahy schválilo výběr právní kanceláře, která bude město zastupovat v kauze Škodova paláce – půjde o kancelář Toman, Devátý & partneři. Praha vybírala advokáta napodruhé, první tendr byl zrušen kvůli nejasnému vyjednávání primátorky Adriany Krnáčové (ANO) s majitelem paláce, firmou Copa Retail. Rozhodnutí ale ještě není definitivní, jeden z účastníků tendru se odvolal.

Do tendru se přihlásily celkem čtyři advokátní kanceláře. Nejnižší cenu za hodinu právních služeb nabídla právě zmíněná kancelář. Toman, Devátý & partneři si účtují 900 korun za hodinu. Celkem bude moci magistrát u právníků poptávat služby maximálně do 500 000 korun.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Advokátní kancelář má řešit spor města s majitelem Škodova paláce, se kterým se město pře o výši nájemného. Praze připadá příliš vysoké, město zaplatí celkem přes čtyři miliardy korun, kdy roční nájem vychází na více než 200 milionů.

Pražští radní původně v lednu schválili výběr kanceláře Kocián Šolc Balaštík. Jenže výběr firmy provázely nejasnosti, kdy primátorka Krnáčová jednala s protistranou. Z e-mailové komunikace vyplývá, že Krnáčová s jednatelkou Copa Retailu Abigail Schaeffer řešila výměnu právníků a rovněž jí vysvětlila, jakým způsobem musí výběr nové kanceláře schválit město. Manažerka v korespondenci píše, že Praha musí vyměnit právníky, neboť ti, které dosud město využívalo, "dělali úmyslné a záměrné obstrukce".

Firma také uvedla, že v případě výběru doporučené kanceláře uhradí všechny náklady spojené s právním zastupováním.

Kvůli komunikaci se opoziční TOP 09 a ODS pokusily na mimořádném jednání zastupitelstva Krnáčovou odvolat. To se jim nakonec nepodařilo. Zastupitelský klub TOP 09 rovněž podal na primátorku trestní oznámení, mohla podle jejich názoru porušit zákon a poškodit zájmy Prahy.

Město se u soudu dožaduje snížení nájemného, za budovu v centru města platí ročně 200 milionů korun a celkem již vyplatilo asi 1,5 miliardy. Soud už dvakrát žalobu města zamítl. Smlouvu město uzavřelo v éře někdejšího primátora Pavla Béma (ODS) a následně se do Škodova paláce sestěhovala většina úředníků magistrátu. Po uplynutí dlouhodobého pronájmu by ale celková částka vyplacená městem převýšila 4,4 miliardy korun.

Související