Andrej Babiš (ANO) odjíždí příští týden na návštěvu Spojených států jako ministr financí a místopředseda české vlády, značnou část nákladů si ovšem hradí ze své kapsy. "Platí si letenky z Česka do USA a přesuny vnitrostátními linkami. Nejen sobě, ale celému doprovodu. Letí v business class," potvrdil mluvčí ANO Jaromír Hasoň.

O potřebný servis v USA, jako je doprava delegace po městech a ubytování, se postará česká ambasáda ve Washingtonu. Soukromé Babišovy výdaje za letenky v byznys třídě ale odhadem mohou jít do stovek tisíců korun.

Hlavním účelem Babišovy cesty je účast na jednání ministrů financí a guvernérů centrálních bank, vedle toho má řadu dalších setkání. Některá lze považovat za soukromá, například s bývalým exstarostou New Yorku Michaelem Bloombergem či s bývalou ministryní zahraničí USA Madeleine Albrightovou, kteří se aktuálně aktivně nepodílejí na americké politice.

Vedle toho Babiše ovšem čekají i schůzky s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem či s šéfem ekonomických poradců v Bílém domě Jasonem Furmanem a také s několika kongresmany. Což vše lze už z hlediska diplomatických zvyklostí brát jako oficiální jednání mezi vysokým zástupcem české vlády a zahraničními politiky.

V této souvislosti bychom těžko hledali precedens, že by si někdy v minulosti ministr české vlády během své oficiální služební cesty do zahraničí platil velkou část cestovních výdajů jako soukromá osoba.

Zcela neobvyklé je to i v mezinárodním kontextu, kde jsou pravidla mezi služebními a soukromými cestami velmi jasně nastavená. A to včetně výdajů, aby nemohlo dojít k omylu, kdy politik vystupuje jako reprezentant své země a kdy už jedná sám za sebe, případně pro své zájmy.

Konkrétně právě v USA si nelze představit, že by si ministr vlády například při návštěvě Prahy, kde by jednal s českými politiky, sám platil letenky. Podle amerických pravidel, nastavených tak, aby byla co možná nejvíce vyloučena jakákoli korupce, by to takto vůbec nešlo vyúčtovat.

Skutečnost, že Andrej Babiš by měl na cestě do USA oficiálně hájit zájmy České republiky, přitom potvrdil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Je to krok správným směrem. Jako ministr financí by se Andrej Babiš měl aktivněji zapojovat do ekonomické diplomacie a získávání investic," komentoval premiér Babišovu cestu.